Pochodzącą z Chin i Japonii budleję Davida, czyli omżyn, można spotkać w parkach, ale coraz częściej pojawia się także w ogrodach. Polacy chętnie wybierają ją jako roślinę ozdobną. Jej pokryte drobnymi delikatnymi płatkami kwiatostany przypominają kolby bzu, ale pachną słodko, woń przywodzi na myśl migdały. Mogą mieć choćby 70 cm długości, a sam krzew wyrasta do 2 metrów. Kwiaty najczęściej mają odcienie fioletu i niebieskiego, ale znaleźć można także odmiany białe i czerwone. Budleja kwitnie od czerwca do października, co oznacza, iż przez prawie pół roku będzie zachwycać kwiatami.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy
W którym roku po posadzeniu kwitnie budleja? Sprawdź, jak dbać o "motyli krzew"
Budleja Davida rośnie stosunkowo gwałtownie i nie jest szczególnie wymagająca. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie warunki. Krzew nie znosi chłodu, cienia i ciężkiej, podmokłej gleby.
Miejsce: musi być silnie nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Podłoże: żyzna, przepuszczalna gleba, w której nie będzie dochodzić do zastojów wody w bryle korzeniowej.
Budleję możesz sadzić zarówno w ogrodzie, jak i dużych donicach na tarasach lub balkonach. Najlepszym terminem jest wiosna, kwiecień i maj, lub jesień, do października. w okresie kwitnienia będzie przyciągać skuszone słodkim zapachem kwiatów motyle, ale też owady takie jak pszczoły, jest to bowiem roślina miododajna. Kwitnie już w pierwszym roku po posadzeniu.
UWAGA! Budleja Davida jest trująca. W liściach i nasionach zawiera toksyczne substancje. Narażone są szczególnie dzieci i zwierzęta. Objawy to m.in. bóle głowy, nudności, wymioty i biegunka.
Budleja Davida, budleja Dawida (zdj. ilustracyjne) Fot. NekomuraKatsuo / iStock
Jak dbać o budleję Davida? Ostatni moment, by bujnie rozkwitła
Krzewy wymagają przycięcia wiosną. Wybierz suchy dzień i zrób to najpóźniej w kwietniu, na wysokości ok. 20-25 cm nad ziemią, co pobudzi roślinę do intensywniejszego kwitnienia. A co z podlewaniem? Budleja nie toleruje zastoju i nadmiaru wody. Wystarczy, iż będziesz ją podlewać latem w okresie suszy. Wiosną i w pierwszych miesiącach kwitnienia stosuj nawozy azotowe, w drugiej części sezonu potasowe. Jesienią i zimą zaprzestań nawożenia.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.