Co wyróżnia firmę o wysokiej wydajności od innych? Kultura, która stawia prawdę na pierwszym miejscu, według Jeffa Bezosa, który zbudował Amazon.com, Inc. (NASDAQ: AMZN ) i stał się gigantem e-commerce o wartości 1,97 biliona dolarów, jakim jest dzisiaj. Jego zdaniem organizacje muszą tworzyć przestrzeń do szczerych rozmów, choćby jeżeli są one niezręczne i krępujące.
Co się wydarzyło: W rozmowie z Lexem Fridmanem w 2023 roku Bezos opisał mówienie prawdy jako nabytą umiejętność, a nie naturalny instynkt. „Jesteśmy zwierzętami społecznymi” – powiedział. „Przetrwamy, jeżeli będziemy postępować zgodnie z zasadami”.
Aby zmienić ten schemat, Bezos wdraża strategie spotkań, takie jak zabieranie głosu na końcu i zachęcanie młodszych członków do zabierania głosu jako pierwszych. Celem jest zapewnienie każdemu możliwości kwestionowania założeń lub krytykowania przestarzałych praktyk bez obawy przed konsekwencjami.
Bezos zalecał również słuchanie instynktu, gdy nie ma dostępu do twardych danych: „Wiele z naszych najmocniejszych prawd okazuje się przeczuciami… opartymi na anegdotach… mogą one rezonować z zestawem anegdot, które posiadasz”. Dlatego liderzy muszą polegać zarówno na intuicji, jak i dowodach, i wystrzegać się błędu optymizmu. „Trochę ryzykowne jest wyciąganie pochopnych wniosków, iż szczęśliwa interpretacja jest słuszna” – powiedział.
Dla Bezosa mówienie prawdy to czynnik, który utrzymuje organizację w trybie „Dnia 1”: ciekawość, elastyczność i uczciwość. „Trzeba przypominać ludziom, iż to normalne, iż jest to niewygodne” – powiedział.
Instynkt Bezosa doprowadził do ogromnego sukcesu: według Benzinga Pro , wartość akcji Amazona wzrosła o 56,62% w ciągu ostatnich pięciu lat. Według Bloomberg Billionaire Index, majątek Bezosa wynosi w tej chwili 209 miliardów dolarów, co czyni go trzecią najbogatszą osobą na świecie, zaraz za Elonem Muskiem i Markiem Zuckerbergiem .
Jeff Bezos zbudował imperium warte 1,97 biliona dolarów, stawiając prawdę ponad wygodę. Oto dlaczego uważa, iż to właśnie odróżnia świetne firmy od reszty. Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie Benzinga.com