Urząd Miejski w Jaworznie opublikował informacje dotyczącą kłopotów z dzikami. Wychodzi na to, iż miasto nic nie może zrobić. Jedynym możliwym ich działaniem jest wspomaganie kół łowieckich i podpisywanie umów na odstrzał zwierzyny.
Problem z dzikami w Jaworznie narasta, a zirytowani mieszkańcy coraz częściej piszą do naszej redakcji z prośbą o interwencje medialne w sprawie tejże zwierzyny. Jaworzniccy urzędnicy postanowili przedstawić mieszkańcom, jak wygląda kwestia dzików z perspektywy Urzędu.
Zgodnie z Prawem łowieckim gospodarką zwierzyną leśną (w tym odstrzałem dzików) zajmują się koła łowieckie z danego terenu i czynią to pod nadzorem administracyjnie przyporządkowanych nadleśnictw. Zarówno koła, jak i nadleśnictwa, są instytucjami w pełni niezależnymi od Prezydenta Miasta, koła nie tylko powinny odpowiednio kontrolować populację dzikich zwierząt na swoim terenie, ale jeszcze powinny zadbać o to, by zatrzymać je w lesie i żeby nie pojawiały się na terenach zabudowanych. Problem ten dotyczy wielu miast w całym kraju – możemy przeczytać na stronie naszego miasta.
Prawnie problem kontroli populacji dzików nie należy do Urzędu Miejskiego – czytamy na stronie miasta Jaworzna
Jakie działania może podjąć Jaworzno w sprawie dzików?
Możliwości gminy ograniczają się do zawierania umów, z kołami łowieckimi.
Jak przekonuje urząd – umowy mają na celu ograniczenie ilości wtargnięć dzików na osiedla mieszkaniowe, w tym odstrzał 50 sztuk z terenów przylegających do osiedli, na które wchodzą te zwierzęta. Jednakże, aby wykonać działania zgodnie z prawem, odstrzał należy prowadzić poza obszarami wyłączonymi z polowań oraz w odległości nie mniejszej niż 150 metrów od terenów zabudowanych.
Jaworzno w 2022 roku zawarto dwie umowy z Kołem Łowieckim „Słonka”, w wyniku których odstrzelono 100 dzików. Koło działań jednak nie przerwało i odstrzeliło następnych 78 sztuk zwierzyny, co dało łącznie 178 sztuk odstrzelonych dzików. Miasto podkreśla, iż plan łowiecki na 2022/2023 zakładała odstrzał jedynie 70 dzików. Dodatkowo w lutym 2023 roku miasto zawarło kolejną umowę z Kołem Łowieckim „Słonka” i w jej wyniku odstrzelono do tej pory następne 46 dzików.
Przy prowadzonych działaniach problemem jest także fakt włączenia Jaworzna do strefy zapowietrzania ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. Sprawiło to, że usypianie, wyłapywanie i przemieszczenie dzików z terenów miejskich na leśne nie jest możliwe. Ponadto Koła łowieckie zostały zobowiązane wytycznymi Powiatowego Lekarza Weterynarii z siedzibą w Tychach do szczególnej ostrożności oraz stosowania zasad bioasekuracji przez myśliwych w czasie polowań, oraz w czasie pobierania próbek od dzików do badań laboratoryjnych.
W czym urzędnicy upatrują problem?
Urzędnicy trafnie zauważają, iż duży problem stanowi dokarmianie dzikiej zwierzyny oraz wyrzucanie w sposób niekontrolowany odpadów i pożywienia poza śmietnikami, co sprawia, iż zwierzęta dużo chętniej wchodzą na tereny zamieszkałe przez człowieka. Dlatego do wszystkich zarządców nieruchomości administrujących wiatami śmietnikowymi, została wystosowana korespondencja o zachowaniu czystości na zarządzanych terenach. Ponadto przestrzegają mieszkańców przed dokarmianiem zwierząt żyjących wolno oraz przed śmieceniem w miejscach publicznych.
Dodatkowo urząd zwraca uwagę na dewastacje urządzeń łowieckich takich jak: ambony czy wysiadki łowieckie, przy pomocy których koła dokonują odstrzału.
Co zrobić, gdy dzik wyrządzi szkody?
Za szkody wyrządzone przez gatunki zwierząt objętych ochroną gatunkową: bobra, niedźwiedzia, rysia i wilka odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa i wypłaca odszkodowania dzięki adekwatnych organów, czyli regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, a na terenach parków narodowych – dyrektorów tych parków.
Szkody w płodach i uprawach spowodowanych przez takie gatunki jak: dziki, jelenie, łosie, daniele i sarny reguluje Prawo łowieckie, które zgodnie z zapisami określa, iż za wynagradzanie szkód zobowiązany jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, a jako iż gospodarką zwierzyną leśną zajmują się tylko i wyłącznie koła łowieckie, to one odpowiadają za wypłatę odszkodowań za straty w uprawach rolnych.
W przypadku, gdy szkoda wystąpiła na terenach wyłączonych z polowań, to wnioski należy składać do Referatu Ochrony Gruntów Rolnych i Leśnych, Doradztwa Rolniczego i Łowiectwa w Wydziale Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Źródło: UM Jaworzno
Dziki zdewastowały kosz na śmieci. Nie potrzebują pomocy, same sobie radzą ze zdobywaniem resztek jedzenia [Wideo]
List od czytelnika: Nie raz muszę uciekać przed dzikami
Na spacerze z psem został zaatakowany przez dziki. „Nie czuję się bezpiecznie w Jaworznie” – mówi