Liczne dotacje, niezależność zawodowa, a także rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne produkty to tylko jedne z wielu powodów, dla których coraz więcej osób zastanawia się, jak zostać rolnikiem. Ty również dostrzegasz ogromne możliwości rozwoju i szansę dla siebie w tej branży? Zobacz, co musisz zrobić, aby zacząć zarabiać na uprawach rolnych.
Jak zostać rolnikiem w świetle prawa? Najważniejsze wymogi
Aktualnie samo posiadanie gruntu to za mało, aby mieć dostęp do wielu korzyści, do których mają dostęp osoby posiadające uprawnienia rolnicze. Nabywanie ziemi rolnej powyżej 1 hektara, prowadzenie gospodarstwa rolnego czy możliwość uzyskania dotacji jest możliwa tylko dla rolników indywidualnych.
Według aktualnych przepisów taki status posiada osoba, która:
- jest właścicielem, samoistnym posiadaczem, użytkownikiem wieczystym bądź dzierżawcą nieruchomości rolnych, które nie przekraczają w sumie powierzchni 300 hektarów;
- posiada kwalifikacje rolnicze;
- co najmniej od 5 lat mieszka w gminie, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych.
Niezbędne kwalifikacje, czyli jak zostać rolnikiem?
Wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące tego, jak zostać rolnikiem, zawarte są w Ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Według przepisów, wspomniane wcześniej kwalifikacje rolnicze ma osoba, która posiada wykształcenie:
- średnie rolnicze;
- średnie branżowe rolnicze;
- zasadnicze zawodowe rolnicze;
- zasadnicze branżowe rolnicze.
Co w przypadku, gdy nie ukończyłeś szkoły rolniczej? Spokojnie – przepisy dopuszczają również inne możliwości uzyskania kwalifikacji, które pozwolą Ci zarabiać na uprawie gruntów rolnych bez kierunkowego wykształcenia. Jednym z nich jest uzyskanie tytułu kwalifikacyjnego lub tytułu zawodowego. W tym przypadku wymagany jest co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie.
Rolniczy kurs kwalifikacyjny – jak zrealizować go online?
Choć popularność kursów online rośnie, wciąż istnieje kilka instytucji posiadających akredytację Kuratora Oświaty na to, aby prowadzić Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy ROL.04 (kwalifikacja ROL.04 Prowadzenie produkcji rolniczej) . Jedną z nielicznych instytucji jest Centrum Doskonalenia Zawodowego, dzięki której możesz zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności z dowolnego miejsca i o dogodnym dla Ciebie czasie.
Program kursu zawiera szereg zagadnień, dzięki którym dowiesz się, jak:
- wykonywać prace związane z produkcją roślinną oraz zwierzęcą;
- obsługiwać pojazdy, maszyny i urządzenia niezbędne do uprawy;
- organizować i nadzorować produkcję zwierzęcą oraz roślinną;
- kalkulować decyzje, aby przynosiły zyski Twojemu gospodarstwu.
Po ukończeniu kursu zdobędziesz zaświadczenie zgodne z MEiN oraz kwalifikacje, które są uznawane w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki temu możesz wziąć udział w programie „Młody rolnik”, który organizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co więcej, kurs realizowany przez placówkę jest zgłoszony do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dzięki czemu masz gwarancję, iż po zakończeniu nauki możesz przystąpić do egzaminu państwowego.
Na kurs można zapisać się przez stronę: https://cdz.edu.pl/kursy/184.
Kariera rolnika bez wykształcenia rolniczego
Kwalifikacje uzyskane po zakończeniu kursu pozwalają nie tylko w profesjonalny sposób zajmować się hodowlą zwierząt i roślin czy uprawą sadów, ogrodów bądź ziemi. Będąc absolwentem, możesz również znaleźć zatrudnienie w wielu instytucjach oraz zakładach, które zajmują się zagospodarowaniem terenu czy obsługą zieleni.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: https://cdz.edu.pl/aktualnosci/jak-uzyskac-uprawnienia-rolnika/.
Jeśli zastanawiałeś się, jak zostać rolnikiem, teraz już wiesz, iż perspektywiczną karierę możesz zacząć bez wykształcenia kierunkowego. Kurs pozwoli Ci spełnić wymogi i jednocześnie przygotuje Cię do realizacji ważnych zadań. W połączeniu z przystępną i wygodną formą online, dzięki której możesz uczyć się w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, stanowi niezwykle atrakcyjny kierunek zawodowego rozwoju. Inwestycja w taki kurs to pierwszy krok do realizacji marzeń o własnym, dochodowym gospodarstwie.
Materiał promocyjny