Ogrodzenie składa się z kilku komponentów, a o jakości całej konstrukcji decyduje każdy z nich. W trakcie wyboru elementów ogrodzenia zwróć więc uwagę nie tylko na rodzaj przęseł i słupków, ale także zastosowanych zamocowań. W naszym przykładzie pokażemy montaż na kotwy mechaniczne. W wyjątkowych przypadkach lepszym rozwiązaniem może się jednak okazać kotwa chemiczna do betonu. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dobrać typ łącznika do rodzaju aplikacji.
Od czego zacząć montaż ogrodzenia?
Zanim przystąpisz do pracy, zaplanuj dobrze rozmieszczenie poszczególnych elementów konstrukcji. Zwróć też uwagę na rodzaj powierzchni, w której zamierzasz wykonać montaż. W zależności od potrzeb możesz wybrać ogrodzenie panelowe (nazywane także ażurowym) lub zdecydować się na bardziej ekonomiczną alternatywę, czyli siatkę ogrodzeniową. Słupki instaluj w równych odstępach, a pomiędzy nimi umieść przęsła – drewniane lub metalowe. Ogrodzenie panelowe jest estetyczne oraz łatwe w montażu. Dzięki temu świetnie się sprawdzi np. jako uzupełnienie ogrodzenia pełnego, zainstalowanego we frontowej części posesji.
Kotwy mechaniczne czy chemiczne – które wybrać?
Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przed instalacją słupków ogrodzeniowych, jest typ mocowania. jeżeli planujesz aplikację w betonie, optymalnym rozwiązaniem będą łączniki mechaniczne. Zapewniają one trwałość konstrukcji, a przy tym są komfortowe w montażu (zwłaszcza łączniki wbijane, takie jak kotwy Rawlplug R-HLX). Gdy jednak punkty kotwiące muszą znajdować się blisko siebie lub w niewielkiej odległości od krawędzi, lepszym wyborem może się okazać kotwa chemiczna. Żywica zapewnia maksymalne nośności, a dodatkowo może być stosowana w podłożach słabszych niż beton.
MONTAZ_SLUPKOW_HLX2.png
Do montażu słupków ogrodzeniowych możesz wykorzystać np. kotwy wbijane do betonu R-HLX, dostępne w ofercie Rawlplug.
Instalacja ogrodzenia panelowego krok po kroku
Aby montaż ogrodzenia panelowego przebiegł sprawnie, warto podzielić pracę na etapy. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak zainstalować słupki ogrodzeniowe na kotwach mechanicznych.
Krok 1: Przygotowanie materiałów i narzędzi
Zacznij od zgromadzenia wszystkich niezbędnych elementów konstrukcyjnych, zamocowań oraz narzędzi. jeżeli wykonujesz montaż przy użyciu wkrętów do betonu, potrzebne ci będą: wiertarka, pompka do czyszczenia otworów oraz klucz udarowy z odpowiednią nasadką.
Krok 2: Planowanie rozmieszczenia słupków
Zaplanuj, gdzie umieścić słupki ogrodzeniowe. W tym celu wykorzystaj sznurek oraz kamienie. Określ lokalizację słupków narożnych, bramy oraz furtki. Na rozciągniętym sznurku zaznacz równo punkty kotwienia, uwzględniając szerokość paneli i wymiary słupków. Szczegółowe informacje dotyczące rozmieszczenia poszczególnych elementów konstrukcji powinny być dostarczone przez dostawcę systemu ogrodzeniowego.
Krok 3: Przygotowanie otworów do montażu słupków
Po zaplanowaniu miejsc na słupki, możesz przystąpić do wiercenia otworów. jeżeli używasz wkrętów do betonu R-HLX, upewnij się, iż średnica otworów odpowiada średnicy wkrętów. Informacje na temat rekomendowanej głębokości otworów znajdziesz natomiast w karcie produktu – wartość ta jest zależna od średnicy i długości łączników. Wywiercone otwory należy dokładnie oczyścić. W tym celu użyj pompki manualnej i przedmuchaj każdy otwór cztery razy.
Krok 4: Instalacja wkrętów do betonu
Kotwy R-HLX pozwalają na wykonanie montażu przelotowego. Wystarczy więc, iż ustawisz słupek ogrodzeniowy w wyznaczonym wcześniej miejscu, umieścisz wkręt w otworze i dokręcisz go kluczem udarowym z odpowiednią nasadką. Łącznik dokręcaj do momentu jego zlicowania się z podłożem. Uważaj przy tym, aby nie uszkodzić łba kotwy.
MONTAZ_SLUPKOW_HLX.png
Montaż przelotowy przy użyciu kotew R-HLX. .
Krok 5: Sprawdzenie i ewentualna regulacja ułożenia słupków
Po zamontowaniu wszystkich słupków, sprawdź poziomicą, czy każdy z nich jest prawidłowo osadzony. Słupki muszą być ustawione pionowo i utrzymane na jednakowej wysokości względem siebie. W przypadku, gdy któryś słupek wymaga drobnej regulacji, wystarczy poluzować kotwę, wyregulować położenie słupka i ponownie dokręcić mocowanie. Wkręty do betonu R-HLX możesz odkręcić na wysokość do 10 mm, co pozwala na łatwe wyrównanie ogrodzenia bez konieczności wymiany mocowań.
Krok 6: Instalacja paneli ogrodzeniowych
Przęsła montuje się do słupków ogrodzeniowych dzięki specjalnych obejm montażowych i śrub. Typ obejm różni się w zależności od umiejscowienia paneli – inne są stosowane przy słupkach narożnych, inne dla przęseł w linii prostej, a jeszcze inne na początku i końcu ogrodzenia. Taki system zapewnia optymalną stabilność oraz estetyczny wygląd konstrukcji.
Odpowiedni montaż słupków i paneli ogrodzeniowych wymaga staranności i przestrzegania kroków, które zapewnią stabilność oraz trwałość całej konstrukcji. Dzięki adekwatnemu doborowi materiałów i technik instalacyjnych, ogrodzenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne przez wiele lat.
Zdjęcie – materiał Partnera