Jak wysoki może być płot? Przepisy nie mają litości. Lepiej nie przekrocz tych limitów

2 dni temu
Grodzenie własnej posesji nie jest wcale taką prostą sprawą. Obowiązujące w Polsce przepisy jasno określają dopuszczalną wysokość płotu, który można postawić bez wcześniejszej wizyty w urzędzie. Jak uniknąć zbędnych formalności? Przekroczenie dozwolonych limitów może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Polskie prawo jasno określa wysokość płotu, jaki jesteśmy w stanie postawić bez dodatkowych formalności oraz wizyt w urzędzie. To oznacza, iż w naszym kraju nie jest dopuszczalna tak zwana samowolka w tej kwestii, a ostateczny wygląd ogrodzenia musi odpowiadać przepisom prawa budowlanego. Kiedy niezbędne jest zezwolenie na budowę? Znaczenie ma nie tylko wysokość.


REKLAMA


Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?


Jak wysokie może być ogrodzenie zamontowane na posesji? Wystarczy choćby milimetr za dużo
Zgodnie z ustawą Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., wysokość płotu nie powinna przekraczać 2,2 m od poziomu gruntu. To oznacza, iż każde ogrodzenie wyższe niż 2,2 m musi zostać zgłoszone do starostwa powiatowego lub w urzędzie miasta. Taka wizyta w placówce powinna odbyć się co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowalnych. W piśmie należy umieścić informacje dotyczące terminu planowanych prac oraz rodzaju i wysokości płotu.


Jaki płot można postawić w Polsce? Niekiedy istnieje ryzyko rozbiórki
Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika natomiast, iż ogrodzenie "nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt". Rozdział 9 § 41 zabrania również umieszczenia na płotach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.


Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą ogrodzeń wewnętrznych w zakładach karnych i aresztach śledczych


- czytamy w rozporządzeniu. Co więcej, bramy oraz furtki montowane w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Jak zauważa serwis WP, zignorowanie przepisów dotyczących wysokości oraz ogólnego wyglądu ogrodzenia może skutkować karą grzywny lub choćby koniecznością rozbiórki konstrukcji.
Sprawdź również: Na te rowery trzeba mieć prawo jazdy. Policja nie odpuszcza. Liczba mandatów i kar rośnieOptymalna wysokość ogrodzenia w Polsce na standardowej działce wynosi zaś od 1,5 do 1,55 m. Tyle wystarczy, by osłonić się przed sąsiadami, zadbać o własną prywatność i przy okazji nie narazić się na surowe konsekwencje.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału