Mszyce to jedne z najczęściej spotykanych ogrodowych szkodników. W ciągu zaledwie kilku dni potrafią całkowicie oblepić rośliny. Szczególnie groźne stają się wtedy, gdy tworzą liczne kolonie. Ich obecność często zwiastuje pojawienie się mrówek. Owady te sprawują "opiekę" nad mszycami chroniąc je przed naturalnymi wrogami. Dlatego warto działać szybko, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk
Mszyce atakują ogród, balkon i parapet. Wysysają soki z roślin i je osłabiają - lepiej działaj szybko
Mszyce żerują na dziesiątkach gatunków roślin - od róż, przez pomidory i koperek, aż po truskawki, buraki i drzewa owocowe, takie jak jabłonie czy śliwy. Wysysają z nich soki, co je osłabia, prowadzi do deformacji liści, a niekiedy choćby usychania i obumierania. Na domiar złego mogą przenosić groźne choroby wirusowe. Niektóre atakują wyłącznie jeden typ, inne potrafią z łatwością zmieniać żywiciela, co znacząco utrudnia walkę. Wystarczy kilka ciepłych, bezdeszczowych dni, by z niewielkiej grupki powstała cała kolonia, która w krótkim czasie opanuje ogród. Co gorsza, mszyce często współpracują z mrówkami. Owady te zbierają słodką spadź produkowaną przez szkodniki, a w zamian chronią je przed naturalnymi wrogami, takimi jak biedronki czy złotooki. Obecność mrówek w pobliżu naszych upraw powinna być więc dla nas sygnałem alarmowym. Im wcześniej zauważymy pierwsze oznaki żerowania mszyc, tym łatwiej będzie się ich pozbyć - dlatego warto regularnie przeglądać liście. Dobra wiadomość jest taka, iż preparaty do walki z tymi szkodnikami można łatwo przygotować w domu - z prostych, bezpiecznych i powszechnie dostępnych składników.
Domowy sposób na mszyce. Naturalne opryski, które naprawdę działają
Walcząc z mszycami, nie musimy od razu sięgać po syntetyczne środki ochrony roślin. Skuteczne i bezpieczne preparaty przygotujemy ze składników, które znajdziemy w kuchni – wystarczą cebula, czosnek lub liście rabarbaru, by stworzyć naturalny oprysk. Nie tylko ochroni on ogród, ale i nie zaszkodzi jego sprzymierzeńcom.
Zobacz też: Wylęgarnia kleszczy w twoim domu. To tu najczęściej zakładają gniazda
Prawdziwym hitem wśród ogrodników jest oprysk z rabarbaru. Wystarczy pokroić 500 gramów liści, a następnie gotować je przez około 30 minut w 3 litrach wody. Gdy wywar całkowicie ostygnie, należy go przecedzić i spryskać nim zaatakowane rośliny. Równie skuteczny jest domowy preparat z cebuli - 40 gramów drobno posiekanego warzywa zalewamy 5 litrami wrzątku i odstawiamy na kilka godzin. Do użycia mikstura jest gotowa po przecedzeniu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.