Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości? Najważniejsze zasady i terminy

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości - Najważniejsze zasady i terminy


Kiedy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Jak wspomniano we wstępie zbycie nieruchomości może w niektórych przypadkach wiązać się z koniecznością zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Jest on bowiem obowiązkiem fiskalnym nakładanym na sprzedającego, o ile do transakcji sprzedaży dojdzie przed upływem 5 lat od nabycia nieruchomości. Istotne w tym przypadku jest to, iż nie w kontekście podatku od sprzedaży nieruchomości nie ma znaczenia to, czy została ona kupiona, otrzymana w ramach darowizny, czy może odziedziczona. W tym miejscu należy jednak wyraźnie podkreślić, iż wspomniany obowiązek fiskalny pojawia się wyłącznie wtedy, gdy transakcja nie jest przeprowadzana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a co za tym idzie dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Przedmiotem sprzedaży może być natomiast:

  • nieruchomość lub jej część oraz udział w nieruchomości,
  • spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Konieczność zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości występuje wtedy, o ile transakcja nastąpiła w okresie 5 lat od nabycia nieruchomości. Okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym sprzedawca wszedł w posiadanie danej nieruchomości. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Zgodnie z obowiązującymi przepisami stawka podatku wynosi 19% i jest liczona od uzyskanego dochodu. W praktyce należy zatem od kwoty sprzedaży nieruchomości, która stanowi przychód odjąć koszty uzyskania przychodu co pozwoli obliczyć faktycznych dochód. To właśnie on podlega opodatkowaniu, w związku z czym należy pomnożyć go przez 19%.

Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? W zależności od sposobu nabycia nieruchomości mogą to być wydatki między innymi na:

  • zakup nieruchomości,
  • opłaty notarialne za sporządzenie aktu notarialnego,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • podatek od spadku i darowizn,
  • długi spadkowe,
  • zaspokojenie roszczeń o zachowek dla innych osób,
  • modernizację nieruchomości, która przełożyła się na wzrost jej wartości.

Istotne jest także to, iż podatek od sprzedaży nieruchomości można obniżyć lub całkowicie go uniknąć dzięki przeznaczeniu pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Wydaną w ten sposób kwotę również można odliczyć od dochodu, co pozwoli zmniejszyć podstawę opodatkowania. Należy pamiętać jednak o tym, iż można to zrobić wyłącznie w ciągu 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została sprzedana.

W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe?

Podatek od sprzedaży nieruchomości należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Służy do tego formularz PIT-39. Należy złożyć go maksymalnie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym osiągnięto dochód ze sprzedaży nieruchomości (jeżeli nastąpiła przed upływem 5 lat od jej nabycia).

Chcąc wypełnić obowiązek podatkowy można zarówno złożyć PIT-39 online, jak i wypełnić formularz papierowy i dostarczyć go do urzędu skarbowego osobiście. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, iż o ile w momencie sprzedaży nieruchomości minęło 5 lat od jej nabycia to nie ma obowiązku informowania o tym fakcie urzędu skarbowego, czyli składania deklaracji podatkowej. Należy złożyć ją natomiast wtedy, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem tego okresu, jednak ze względu na poniesione koszty uzyskania przychodu czy przeznaczenie środków na własne cele mieszkaniowe podatek nie jest należny. Istotne jest wówczas to, by złożyć PIT-39, w którym rozliczony zostanie dochód/strata z transakcji.

Podsumowując należy stwierdzić, iż chcąc obliczyć wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości należy wziąć pod uwagę nie tylko uzyskany przychód, ale również koszty poniesione w związku z jego uzyskaniem. Zaliczyć do nich można różne wydatki, a szczegółowe i zawsze aktualne informacje na temat rozliczania podatków prezentuje portal podatkowy Podatnik.info.

Fot. główna: materiał Partnera

Idź do oryginalnego materiału