Truskawki są najchętniej uprawianymi owocami sezonowymi. Idealne do bezpośredniego spożycia, do deserów, na przetwory i soki. Nie ma chyba działkowca, który nie miałby choć kilku krzaczków w swoim ogródku. Ich jakość i smak zależą od kilku czynników: od pogody, od zasobności gleby, stanowiska a także jakości i gatunku sadzonek. Uprawa truskawek nie jest zbyt skomplikowana i wystarczy kilka wskazówek by mieć pod ręką te niezwykle smaczne owoce.
Stanowisko
Najlepszym miejscem dla truskawek jest stanowisko dobrze nasłonecznione. Gleba powinna być żyzna, lekka, próchniczna, wilgotna i o odczynie lekko kwaśnym. Przed posadzeniem truskawek dobrze jest wzbogacić podłoże kompostem. I lepiej zrobić to kilka tygodni wcześniej. jeżeli natomiast zdecydujesz się na obornik, to koniecznie w poprzednim sezonie. Truskawki lubią podłoże wypoczęte, nie powinny być sadzone w zagłębieniach gdyż tam mogą tworzyć się zastoiska mrozowe. Co 4 lata powinno się im zmieniać miejsce, wystarczy od starych krzaczków odciąć młode pędy i te zasadzić w nowym jagodniku.
Przedplon
Jest takie pojęcie jak dobre sąsiedztwo roślin. Oznacza ono ni mniej ni więcej, iż rośliny albo lubią wzajemne towarzystwo albo nie. Oraz czy zasadzić je w miejscu, na którym rosły dane rośliny, czy lepiej nie ryzykować. Truskawka również ma swoje sympatie i antypatie. Nie powinno się sadzić truskawek w miejscach, w których rosły ziemniaki, pomidory, warzywa kapustne, len, tytoń i maliny. W tych miejscach mogą bowiem pozostawać groźne dla owoców patogeny. Dobrze jest posadzić truskawki na stanowiskach, gdzie wcześniej rosły aksamitki (zapach odstrasza nicienie), rośliny bobowate albo zboża. Warto przed posadzeniem truskawek wysiać również przedplon, np. grykę albo gorczycę, które są szkodliwe dla drutowców.
Termin sadzenia
Optymalnie uprawę truskawek zaczyna się latem: koniec lipca początek sierpnia. Tak byłoby najlepiej, jednak w tym czasie nie jest łatwo zdobyć ich sadzonki. Dlatego można przesunąć sadzenie na wrzesień. Byleby nie zrobić tego zbyt późno, gdyż sadzonki nie zdążą się dobrze ukorzenić i zaaklimatyzować przed zimą. Lepiej nie sadzić ich wczesną wiosną, ale jeżeli już, to rób to z końcem kwietnia, zaściółkuj agrowłókniną lub słomą i często podlewaj. Jak widać najlepiej latem, „ale”. Dlatego generalnie można sadzić truskawki od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Wszystko zależy od tego, jaką odmianę zdobędziesz. jeżeli zostaną odpowiednio zaopiekowane, w kolejnym roku wydadzą owoce.
Przygotowanie stanowiska
Na trzy-cztery tygodnie przed sadzeniem dokładnie przekop stanowisko przeznaczone dla truskawek. Dokładnie usuń wszystkie chwasty i wymieszaj podłoże z dużą ilością kompostu. Nawozu tego nie można przedawkować, więc nie żałuj. Na koniec całość potraktuj grabiami i wszystko ładnie wyrównaj.
Sadzonki
Kupując sadzonki dobrze im się przyjrzyj. Czy liście są dobrze wybarwione, czy nie ma na nich plamek i przebarwień. Wybieraj te wyglądające zdrowo i okazale. Najlepszej jakości sadzonki są do kupienia w sklepach późnym latem. Co prawda są droższe niż te oferowane wiosną albo jesienią, ale warto zainwestować. Są uprawiane w doniczkach, będą więc dobrze już ukorzenione. Ale prawda jest taka, iż jeżeli weźmiesz choćby małe sadzonki od sąsiada i o nie odpowiednio zadbasz, to też wyhodujesz piękne i smaczne owoce. Można również kupić sadzonki typu Frigo i te (jak i te od sąsiada) trzeba sadzić od razu, pozbawione są bowiem gleby, korzenie więc zaraz uschną.
Sadzenie truskawek
By nie narażać truskawek zaraz po posadzeniu na ostre słońce, najlepiej jest je sadzić w pochmurne dni. Miedzy rzędami zachowaj odstęp 40-80cm (w zależności od odmiany) a między sadzonkami 20-30cm. Jeśli zostaną posadzone zbyt gęsto będą bardziej narażone na choroby grzybowe i będą słabiej owocowały. W zależności od tego jak mocno są ukorzenione wykop taki dołek, by korzenie się swobodnie rozłożyły. Nie powinno się ich podwijać ani łamać. Na powierzchni powinny pozostać pąki (tzw. serduszka). Nie mogą one wystawać za bardzo, ale też nie mogą zostać przysypane ziemią.
Gdy już ogarniesz sadzenie, całość trzeba dokładnie podlać. Ziemia przez najbliższy czas powinna być stale wilgotna. Powierzchnie między krzaczkami dobrze jest wyściółkować, utrudni to wyrastanie chwastom i będzie utrzymywało wilgoć w podłożu. Można również przed sadzeniem truskawek całą powierzchnię wyłożyć agrowłókniną a truskawki sadzić w wyciętych otworach.
zdj. główne ivabalk / pixabay.com