Jak dbać o lilie? Jedna rzecz i zakwitną drugi raz. Znów będą zapierały dech w piersiach

2 dni temu
Zdjęcie: Co zrobić z lilią po przekwitnięciu? Fot. unsplash.com / Ivan Lopatin


Lilie to niezwykle piękne i efektowne rośliny ogrodowe, które zachwycają rozłożystymi i pachnącymi kwiatami w odcieniach soczystej czerwieni, różu, bieli czy pomarańczowym. Jak o nie dbać, by cieszyły oczy jak najdłużej?
jeżeli marzysz o pięknym, kolorowym i pachnącym ogrodzie, na widok którego każdy będzie ci zazdrościł, nie może zabraknąć w nich majestatycznych lilii. Te urocze kwiaty zdecydowanie przyciągają spojrzenia, a do tego są stosunkowo proste w uprawie. Na co zwrócić uwagę, by im nie zaszkodzić i maksymalnie przedłużyć czas kwitnienia?
REKLAMA


Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!


Jakie miejsce lubią lilie? Ważne jest również podłoże
Lilie ogrodowe to dość wysokie kwiaty, które zachwycają swoją urodą choćby wyjątkowo oporne na piękno roślin osoby. W zależności od odmiany mogą kwitnąć od czerwca do sierpnia. Istotne jest jednak, iż pełen rozkwit danego egzemplarza trwa zaledwie 2 do 3 tygodni, co sprawia, iż ich piękno jest przy tym wyjątkowo ulotne. By cieszyć się nimi jak najdłużej, konieczne jest zapewnienie im określonych warunków uprawy. Przede wszystkim sadź je jedynie w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych oraz osłoniętych od wiatru, w glebie żyznej i przepuszczalnej.
Co zrobić z lilią po przekwitnięciu? Co zrobić z lilią po przekwitnięciu? Fot. unsplash.com / Bermix studio
Czego nie lubią lilie? Zapewnij im odpowiednie nawodnienie
istotną kwestią w pielęgnacji lilii jest regularne podlewanie, albowiem bardzo źle reagują choćby na krótkie przesuszenie. Nie oznacza to jednak, iż należy nawadniać je non stop i bez umiaru, gdyż przelanie także jest dla nich szkodliwe, o czym wielu początkujących ogrodników zapomina. Rób to regularnie, ale umiarkowaną ilością wody, a odwdzięczą ci się niepowtarzalnym urokiem. Oprócz tego wczesną wiosną warto zasilić je porządnym nawozem i systematycznie dokładać go choćby do lipca. Nie stosuj odżywki gdy kwiaty przekwitną.


Co zrobić z lilią po przekwitnięciu? To najważniejszy zabieg
Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów to kolejny istotny zabieg w pielęgnacji lilii. W ten prosty sposób sprawisz, iż całą swoją energię włożą w rozwój cebuli, dzięki czemu w kolejnym sezonie również wyrosną piękne i dumne. Ważne jest jednak, aby usunąć tylko górę, bez łodygi z liśćmi. jeżeli zaś chodzi o pędy, skracaj je, dopiero gdy całkowicie zżółkną. Dzieje się to zwykle późną jesienią. Wraz z nadejściem zimy zabezpiecz je przed zimnem. Wystarczy, iż wykorzystasz suche liście, korę lub słomę, a spokojnie przeczekają do wiosny. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.


PORADA! W przypadku zimowania lilii odmiana orientalna stanowi wyjątek. Należy ją wykopać pod koniec września i przechować w temperaturze nie wyższej niż 10 stopni.
Idź do oryginalnego materiału