
Do Szczecina dotarły roje skupieńca lipowego, który jest określany także jako pluskwiak środziemnomorski – podał portal wszczecinie.pl. Dorosłe osobniki mają czarne głowy z długimi czułkami. Ich ciała są czarne, pod brzuchem czerwone, a na tułowiu znajdują się skrzydła w odcieniach biało-czerwono-czarnych z przezroczystymi błonami.
Śmierdzą i szukają ciepła w mieszkaniach. „Ważny sygnał zmian”
Pluskwiaki posiadają kłująco-ssący aparat gębowy. Mogą wlatywać do domów i mieszkań w poszukiwaniu schronienia, w którym utrzymuje się ciepła temperatura. Po zgnieceniu wydzielają nieprzyjemny zapach.
– Pojawienie się i rozprzestrzenianie się nowych gatunków owadów, takich jak skupieniec lipowy, jest ważnym sygnałem zmian zachodzących w naszym środowisku. Warto obserwować ich występowanie i informować o swoich obserwacjach, np. za pośrednictwem lokalnych grup przyrodniczych lub portali internetowych poświęconych faunie i florze. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć dynamikę tych zmian i ich potencjalny wpływ na nasze otoczenie – powiedział ornitolog Marcin Sowa w rozmowie z portalem wszczecinie.pl.
Skupieniec lipowy w Polsce. „Może deformować części nadziemne roślin”
Notatka o pluskwiaku śródziemnomorskim została także opublikowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. „Skupieniec jest nowym gatunkiem występującym w Polsce, po raz pierwszy zidentyfikowanym w 2014 roku na Podkarpaciu przez Panów: Grzegorza Hebdę (Uniwersytet Opolski) i Tomasza Olbrychta (Uniwersytet Rzeszowski). Pojawienie się tego owada związane jest z ociepleniem klimatu. Literatura donosi, iż temperatura -15℃ trwająca przez kilka dni wyniszcza całe populacje owada” – czytamy.
„Wiadomo, iż pluskwiak wysysa soki z roślin, osłabiając je, ponadto może deformować części nadziemne roślin. Wymieniany jest jako szkodnik roślin ślazowatych, ale można go spotkać na lipach, platanach, ketmii, ślazówce, malwie, prawoślazie, zaślazie, a także topoli, kasztanowcach i innych gatunkach roślin. W Polsce widoczny głównie na lipach” – podano dalej.
Czytaj też:
Tani proszek odstraszy kleszcze z ogrodu. Działa gwałtownie i bez chemiiCzytaj też:
Jadowity pająk pojawił się w Polsce? Eksperci mówią jednym głosem