Hortensja dębolistna – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Hortensja dębolistna


Hortensja dębolistna vel Hortensja dębowa (Hydrangea Quercifolia) to krzew kwitnący z rodziny hortensjowatych. I choć ma “dąb” w nazwie, to z dębami nie ma nic wspólnego. Pochodzi z południowo-wschodnich rejonów USA. Zalicza się do niej całe mnóstwo odmian, w tym mieszańcowych, które są bardzo popularnymi roślinami ogrodowymi. Jest to krzew odporny na niskie temperatury, dlatego z powodzeniem może zdobić i nasze ogrody. Hortensja dębowa nie jest jednak aż tak u nas popularna jak hortensja bukietowa czy hortensja ogrodowa. Do rzadziej sadzonych zalicza się również hortensja drzewiasta.

Hortensja dębolistna, autor: H. Zell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jak wygląda hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna to rozłożysty krzew o luźnym pokroju i cienkich owłosionych, przewieszających się pędach. Dzięki odrostom korzeniowym mocno rozrasta się na boki tworząc duże kępy. Dorasta do 1-1,5 metra wysokości. Hortensja dębolistna zakwita latem na przełomie sierpnia i września. Kwiaty białe złożone z drobnych kwiatów płodnych i większych płonnych, zebrane w duże, luźne kwiatostany, które zdobią krzew aż do jesiennych dni.

O innych krzewach kwitnących do ogrodu przeczytacie tutaj:

Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, wieloletnie
Krzewy ozdobne do ogrodu – kwitnące i wieloletnie, pięknie wypełnią przestrzeń w ogrodzie. Niektóre…
Czytaj więcej...

Największą ozdobą hortensji dębolistnej są duże, ciemnozielone, skórzaste liście z charakterystycznymi głębokimi wycięciami na bokach- przypominają liście dębu, ale są od nich sporo większe. Jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwony kolor. Hortensja dębolistna ze względu na swoje rozmiary nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych i ogrodów japońskich, do parków krajobrazowych, ładnie komponuje się w grupach z innymi krzewami ozdobnymi.

Hortensja dębolistna, autor: SB_Johnny, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Uprawa hortensji dębolistnej

Hortensja dębolistna lubi gleby żyzne, wilgotne, próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym, (nie lubi gleb wapiennych). Preferuje stanowiska półcieniste, świetnie sprawdzi się rosnąc pod wysokimi, liściastymi drzewami typu brzoza. Miejsce to powinno być również osłonięte od wiatru. Ponieważ sprzedawana jest w donicach, można ją sadzić przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni.

O uprawie wszystkich hortensji przeczytacie tutaj:

Hortensje - uprawa, pielęgnacja, nawożenie
Hortensje zaczynają królować w naszych ogrodach. Pięknie kwitnące krzewy przywędrowały do nas z Azji…
Czytaj więcej...

Bez problemu wytrzymuje spadki temperatury i choćby młode pędy nie ulegają uszkodzeniu (strefa mrozoodporności 6B). Warto jednak przed zimą usypać wokół krzewu dość wysoki kopczyk z trocin, kompostu czy kory sosnowej, aby siarczyste mrozy nie uszkodziły korzeni.

Hortensja dębolistna, autor: A. Barra, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Hortensję dębolistną rozmnaża się przez poziome odkłady, odrosty korzeniowe oraz przez sadzonki zielne. Rozmnażanie poprzez odkłady ilustruje poniższy rysunek. Rozmnażanie przez odrosty korzeniowe również jest proste, bowiem krzew mocno się rozkrzewia i tworzy ich całkiem sporo. Wystarczy taki odrost odciąć ostrym szpadlem , wykopać i od razy zasadzić w wybranym miejscu.

Sadzonki zielne (niezdrewniałe) pozyskuje się latem. Wybrać należy pędy jednoroczne, niekwitnące, o długości 15 cm. Można je zanurzyć w ukorzeniaczu i powtykać w wolnych miejscach w ogrodzie przykrywając np. plastikową butelką. Ale najwięcej takich sadzonek wypuści korzenie, jeżeli zasadzimy je w pojemniku wypełnionym mieszanką piasku i torfu (1:1), okryjemy go folią spożywczą (patyczki i folia spożywcza, które stworzą namiocik), a pojemnik stanie w miejscu jasnym i ciepłym. Wyhodowane przez nas sadzonki sadzimy w maju do rozsadnika a jesienią na miejsce docelowe.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Pielęgnacja hortensji dębolistnej

Hortensja dębolistna lubi wilgotne powietrze, dlatego w okresie przedłużających się upalnych dni, należy krzew regularnie i obficie nawadniać. Żeby wilgoć dłużej utrzymywała się w podłożu, warto je grubo ściółkować, choćby korą drzew iglastych. Przed kwitnieniem (maj-czerwiec) warto zasilić roślinę nawozem o długotrwałym działaniu lub nawozem mineralnym do hortensji. Nawożenia hortensji dębolistnej zaprzestajemy w lipcu.

Hortensja dębolistna, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Cięcie hortensji dębolistnej

Hortensja dębolistna zaliczana jest do tej grupy hortensji, których się nie przycina, ograniczając się w zasadzie do cięć sanitarnych.

Przycinanie hortensji dębolistnej ogranicza się do usuwania w marcu tylko tych pędów, które są zmarznięte, suche lub chore. Ścina się wówczas również zeschnięte kwiatostany, ale tuż po nimi.

Hortensja dębolistna ‘Sikes Dwarf’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

O zasadach cięcia hortensji przeczytacie tutaj:

Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje
Hortensje (Hydrangea), w zależności od gatunku, przywędrowały do nas z różnych części świata i można…
Czytaj więcej...

Odmiany Hortensji dębolistnej

  • Hortensja dębolistna ‘Applause’ – odmiana o egzotycznych liściach, jesienią przybierają soczystą czerwoną barwę.
  • Hortensja dębolistna ‘Burgundy’ – odmiana o białych kwiatach przechodzących jesienią w czerwony kolor, liście pięknie przebarwiające się.
  • Hortensja dębolistna ‘Snow Queen’ – odmiana o białych kwiatach różowiejących jesienią i głęboko klapowanych liściach, które jesienią przebarwiają się na kolor brązowo-purpurowy z niebieskim odcieniem.
  • Hortensja dębolistna ‘Snowflake’ – odmiana o kwiatach początkowo biało zielonkawych, z czasem śnieżnobiałe. Liście jesienią przyjmują czerwoną barwę.

Fot. główna: Raffi Kojian, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału