Gwiazda betlejemska, znana również jako poinsecja, jest niezwykle elegancką rośliną doniczkową, kwitnącą zimą. Uznajemy ją za wspaniałą dekorację domu na Święta Bożego Narodzenia. Wiele osób wybiera taką z czerwonymi przykwiatkami, jednak występują też w innych barwach. Tym razem skupimy się na białych odmianach.
Jakie gwiazdy betlejemskie kwitną na biało?
Gwiazda betlejemska ma żółte kwiaty, które są ukryte pod kolorowymi przykwiatkami. Jakie odmiany kwitną zatem na biało? Oto lista:
- Classic White
Jej górne przykwiatki zwykle kwitną na biało, jednak czasem mogą mieć kremową barwę. Z kolei te dolne, wyglądające jak liście, są białozielone z widoczną siatką żyłek.
- Peterstar White
Ta odmiana cechuje się białymi przykwiatkami. To bardzo oryginalna roślina, ponieważ wygląda, jakby była obsypana złotym pyłkiem.
- Polar Bear
Jej nazwa w tłumaczeniu na język polski to "Niedźwiedź Polarny". Nazywa się tak, dlatego iż hodowca przeznacza pieniądze ze sprzedaży tej rośliny na ochronę niedźwiedzi polarnych. Warto ją kupić ze względu na piękne, białe przykwiatki górne. Dolne są natomiast białozielone.
- Snowcap
Ma charakterystyczne, białe przykwiatki z odcieniem kremowym, przypominające czapki śnieżne. Ich ułożenie jest prostopadłe w stosunku do pędów.
- Visions of Grandeur
Ta odmiana rośnie niezwykle bujnie, rozkwitając potarganymi przykwiatkami. Nie mają one koloru czystej bieli - są delikatnie zaróżowione, co dodaje im uroku. Barwa różu staje się intensywniejsza wraz z przekwitaniem.
- Wintersun
Cechuje się białymi przykwiatkami z odcieniami kremu. Mogą wystąpić również zielone żyłki. Liście wyglądają jak te u dębu.
Jak uprawiać gwiazdę betlejemską? Najważniejsze zasady
Gwiazda betlejemska najlepiej rośnie na ciepłym i jasnym stanowisku. Nie możemy jednak postawić jej w bezpośrednio padających promieniach słonecznych albo nad grzejnikiem. Temperaturą sprzyjającą tej roślinie jest 18-21 stopni Celsjusza. Okaz sadzimy na żyznej, próchniczej glebie o odczynie wynoszącym od 5 do 6,5 pH.
Powinniśmy dbać o to, aby podłoże poinsecji było stale wilgotne, jednak nie przemoczone. Nadmiar wody spowoduje wystąpienie chorób grzybowych albo gnicie korzeni - roślina będzie nie do odratowania.
Najlepiej zatem nawadniać gwiazdę betlejemską umiarkowanie i średnio raz na dwa dni. W przypadku suchego powietrza w pomieszczeniu polecamy rozpylenie wokół niej mgiełki z wody bądź ustawienie w jej pobliżu nawilżacza.
Poinsecja wymaga także nawożenia. W trakcie jej wzrostu powinniśmy nawozić ją nawozem dla roślin kwitnących raz na dwa tygodnie. W przypadku okazów zakupionych przed Bożym Narodzeniem nie musimy od razu tego robić. Dawki składników odżywczych znajdujących się w glebie wystarczą choćby do połowy stycznia.
Zobacz też:
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna
Chcesz by skrzydłokwiat miał piękne liście? Nie zaniedbuj tego zabiegu