Gwiazda betlejemska, znana również jako poinsecja, pojawia się w naszych mieszkaniach głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jej duże, efektowne i zwykle czerwone liście w połączeniu z masą zieloną to typowe kolory świąt. W rzeczywistości "kwiat" gwiazdy betlejemskiej to liście przykwiatowe, czyli tzw. przykwiaty, otaczające małe, niepozorne kwiatki znajdujące się w centrum. Odpowiednio pielęgnując poinsecję sprawisz, iż pozostanie z tobą nie tylko w święta. Istotną rolę odgrywa tu domowy nawóz z jednego jesiennego warzywa, który zrobisz całkowicie bezkosztowo.
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej
Aby gwiazda betlejemska zachowała piękny wygląd przez cały okres świąteczny, warto zapewnić jej odpowiednie warunki i pielęgnację. Najlepiej ustaw ją w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego słońca oraz przeciągów, ponieważ jest wrażliwa na niskie temperatury. Optymalna temperatura dla poinsecji to 18-22°C.
Podlewanie powinno być umiarkowane - unikaj zarówno przelania, jak i przesuszenia. Najlepiej podlewać gwiazdę betlejemską, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie, a nadmiar wody z podstawki trzeba wylać, aby nie doszło do gnicia korzeni. Po przekwitnięciu warto przyciąć roślinę i pozwolić jej odpocząć, aby zakwitła ponownie w następnym sezonie. Niemałe znaczenie ma też nawożenie gwiazdy betlejemskiej.
Czytaj też: Skrzydłokwiat uwielbia te nasionka. Dzięki nim ma mnóstwo nowych liści
Dynia przedłuży kwitnienie gwiazdy betlejemskiej
W nawożeniu gwiazdy betlejemskiej istotną rolę może odegrać dynia. To warzywo zawiera wiele witamin i minerałów, które pomogą poinsecji przedłużyć kwitnienie. Utrzymywanie i karmienie kwiatów to obciążenie dla rośliny, dlatego warto ją wtedy wzmocnić. Dynia zawiera potas i fosfor, które wspomagają rozwój korzeni gwiazdy betlejemskiej. Ułatwiają też procesy syntezy energii. Z kolei witaminy zawarte w warzywie sprawią, iż poinsecja utrzyma kolorowe wybarwienie liści dużo dłużej, niż pozbawiona nawozu z dyni. Poza tym taka odżywka wzmocni odporność rośliny i sprawi, iż nie będą jej się imać choroby grzybowe czy też szkodniki.
Jak zrobić nawóz z dyni do poinsecji i jak go używać? Przepis
Przepis na nawóz z dyni do poinsecji nie jest skomplikowany. Nie musisz w tym celu specjalnie kupować warzywa, możesz wykorzystać resztki kuchenne.
- zblenduj pół szklanki miąższu dyni;
- dolej szklankę wody na każdą łyżkę musu dyniowego;
- przecedź miksturę przez sito.
Tak przygotowany nawóz stosuj skąpo, na doniczkę wystarczą jego dwie łyżki. Zabieg powtarzaj nie częściej niż co dwa tygodnie, a już po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty. Twoja gwiazda betlejemska będzie trzy razy dłużej niż zazwyczaj.
Zobacz też:
Ta roślina jest lepsza od grudnika. Pachnie obłędnie i może kwitnąć cały rok
Popularna roślina doniczkowa nie chce kwitnąć? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd
Nie musisz wydawać pieniędzy na grudnika. Zrób to, a będziesz mieć sadzonki zupełnie za darmo