Tegoroczny sezon na grzyby można uznać za rozpoczęty. Świadczą o tym między innym liczne wpisy na facebookowych grupach ukazujące okazy znalezione w lasach. Tak jest między innymi na grupie “Grzybobranie - Śląsk", na której użytkownicy udostępniają posty z tegorocznymi zbiorami. Dzięki nim można się między innymi dowiedzieć, w jakiś okolicach spodziewać się udanego grzybobrania.
Grzybobranie 2025 — na co zwrócić uwagę?
Grzyby uwielbiają ciepło, wilgoć i spokój. To są właśnie najlepsze warunki, które sprzyjają wyspowi dorodnych okazów. Choć zwykle mówi się o sezonie na grzyby przełomem sierpnia i września, wszystko tak naprawdę zależy od pogody.
Obfite opady deszczu, ciepłe noce, odrobina Słońca i odpowiednia wilgoć tworzą idealne warunki, dzięki którym grzyby mogą pojawić się już znacznie wcześniej. Wystarczą dwa lub trzy deszczowe dni w połączeniu z odpowiednią temperaturą, aby warto było wyruszyć do lasu na poszukiwanie wyrośniętych okazów.
Warto to zrobić wcześniej niż końcówką lata, gdyż już w czerwcu przy sprzyjającej pogodzie można rozpocząć sezon na grzybobranie. Dobrze więc wiedzieć, gdzie szukać. Tak jak w Małopolsce, tak i na Śląsku, grzybiarze na Facebooku dzielą się zdjęciami swoich zbiorów oraz miejscami, w których udało się coś znaleźć. Tym samym już w czerwcu istnieje dobry powód, aby wybrać się z koszykiem na spacer do lasu.
Może cię zainteresować: Zatrzęsienie grzybów w lasach. Grzybiarze zdradzają, co można już znaleźć
Najlepsze miejsca na grzyby w województwie śląskim. Grzybiarze mówią o tych lasach
W czerwcu można znaleźć w lasach liczne okazy gatunków jadalnych. Do tych najpopularniejszych zalicza się borowiki, podgrzybki, kurki czy też koźlarze. Kady gatunek potrzebuje odpowiednich warunków, dlatego dobrze wiedzieć, gdzie ich szukać. Okazuje się, iż całkiem sporo rośnie na Śląsku.
Choć region ten postrzegany jest jako mocno zurbanizowany, nie brakuje tutaj kompleksów leśnych, w których można znaleźć piękne sztuki grzybów. Mowa między innymi o lasach w okolicach Gliwic, takich jak Las Łabędzki czy też Jaworzna, w których można już znaleźć choćby i kanie.
Beskidy również są dobrym celem na wycieczki w poszukiwaniu grzybów. Mowa między innymi o Beskidzie Żywieckim, który jest popularny wśród grzybiarzy, a także o Beskidzie Śląskim, w którym panuje cień i wilgoć sprzyjające wczesnym gatunkom grzybów. Na uwagę zasługują też takie zakątki województwa śląskiego jak okolice Pustyni Błędowskiej czy też Częstochowy. Jeśli pogoda dopisze, wycieczki do lasów w tych rejonach mogą być udane. Choć może nie tak duże jak jesienią, to jednak satysfakcjonujące jak na tę porę roku.
Zobacz też:
Zaparowane lustro? Posmaruj je tym tanim produktem i zapomnij o problemie
Masz wysoki cholesterol? Pod żadnym pozorem nie rób tego wieczorami
Tak rozpoznasz, czy grzyb jest robaczywy. Ten sekret zdradził mi dziadek