Golden retriever

1 rok temu
Zdjęcie: golden retriever


Golden retriever to przez cały czas bardzo popularna rasa psów. Chociaż w roli psa rodzinnego w reklamach coraz częściej zastępuje go border collie, to golden znakomicie pasuje do rodzinnych portretów. Są to czworonogi bardzo przyjazne i niezwykle inteligentne. Czy jednak faktycznie jest to pies, z którym poradzi sobie każdy? Dowiedz się tego z naszego tekstu i sprawdź, czy to odpowiedni pies dla ciebie i twoich bliskich.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 51 do 56 cm, psy od 56 do 61 cm;
masa ciała: od 25 do 34 kg
Szatasierść: średnio długi, falisty lub prosty, z piórami; wodoodporny podszerstek;
maść: od kremowej do złotej; dopuszczalna biała plama na piersi
Długość życia10–12 lat
🐶 Charakterinteligentny, łagodny, pewny siebie, przyjazny, potulny, towarzyski

Golden retriever – opis rasy i charakterystyka

Golden retriever to pies majestatyczny i elegancki, którego budowa ciała jest zwarta i mocna. Klatka piersiowa jest szeroka, a przedpiersie dosyć rozbudowane. Pies ma prosty grzbiet. Jego ogon jest gruby i mocny. Linia ogona stanowi optyczne przedłużenie grzbietu.

Głowa jest dosyć szeroka, ale średniej wielkości, proporcjonalna do reszty ciała. Warto zwrócić uwagę na to, iż w ostatnim czasie ze wzorca usunięto kryterium wagowe. W związku z tym psy stały się nieco cięższe, ich łapy krótsze, a tułów wydłużony. W hodowlach amerykańskich w tej chwili przychodzą na świat psy o nieco lżejszej budowie ciała od tych europejskich. Kolor sierści jest u nich także głębszy i bardziej złoty.

Podobną, a jednocześnie znacząco różniącą się od goldena rasą jest labrador retriever. Ma silniejszy charakter i twardszy, krótki włos.

Sierść, umaszczenie i wzorzec golden retrievera

Sierść goldena jest średniej długości, prosta lub falowana, dwuwarstwowa. Podszerstek jest bardzo obfity i gęsty. Ma on także adekwatności wodoodporne. Na szyi sierść tworzy piękną kryzę, a na tylnych nogach bujne portki.

Wzorzec dopuszcza jedynie spektrum złotej sierści, od jasnej po ciemną. Psy takie jak golden retriever czarny czy brązowy to wymysł pseudohodowli i nie ma on wiele wspólnego z rasą. Dopuszczalne są drobne białe znaczenia tylko na piersi. jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda golden retriever, zdjęcia bez trudu wyszukasz w sieci.

Golden retriever i jego rozmiary

Dorosły samiec mierzy w kłębie od 56 do 61 cm. Suczki są drobniejsze i delikatniejsze. zwykle ich wysokość w kłębie zamyka się w granicy od 51 do 56 centymetrów. We wzorcu nie ma już kryterium wagowego, jednak psy ważą zwykle od 25 do 34 kilogramów. Jest to zależne od płci i cech osobniczych każdego psa.

Charakter golden retrievera

Golden retriever jest niemal idealnym psem rodzinnym. Warto jednak zaznaczyć, iż w początkach swojego istnienia był zwierzęciem wyhodowanym do polowań. Ta znacząca zmiana w użytkowaniu rasy była skutkiem przede wszystkim charakteru goldenów. Są to psy sympatyczne, bardzo miłe i otwarte. Uwielbiają kontakt z człowiekiem, a do rodziny są niezwykle przywiązane.

Golden retriever – zachowanie wobec niego powinno być łagodne

Przedstawiciele tej rasy mają bardzo zrównoważone usposobienie. Są jednak także niezwykle wrażliwi. Właśnie dlatego powinni być traktowani z dużą dozą łagodności. Pies ten nie nadaje się dla osób nerwowych i egzekwujących posłuszeństwo w twardy sposób. Krzyk, a choćby ostrzejsza uwaga ze strony opiekuna są przez psa traktowane bardzo poważnie. Nerwy okazywane w nadmiarze mogą stanowić bardzo duże obciążenie dla psychiki psa.

Usposobienie a szkolenie goldena

Szkolenie goldena nie jest trudne, ponieważ największą motywacją dla tego psa jest spełnianie oczekiwań swojego przewodnika. Jest posłuszny i bardzo oddany, co w połączeniu z dużą łagodnością sprawia, iż rasa faktycznie świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Nic dziwnego, iż golden retriever bardzo często wykorzystywany jest w dogoterapii. Dzięki doskonałemu węchowi często pomaga także służbom ratowniczym w poszukiwaniu ofiar lawin i innych katastrof, a także pracuje przy wyszukiwaniu ładunków wybuchowych.

Dbaj o to, by golden był aktywny

Warto pamiętać, iż jest to pies bardzo aktywny, który lubi pracować. Bezczynność gwałtownie przerodzi się u niego we frustrację i zwierzak może zacząć niszczyć elementy wyposażenia domu, pamiętaj więc o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki ruchu.

Długość życia i zdrowie golden retrievera

Rasa ta powstała w celach myśliwskich. Właśnie dlatego są rasą dosyć zdrową i odporną. Dzięki bardzo gęstemu podszerstkowi psy te są chronione zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami.

Jak dbać o jego zdrowie?

Tak jak u większość dużych ras, problemem zdrowotnym golden retrieverów może być dysplazja stawów biodrowych. Przed zakupem szczeniaka warto dopytać hodowcę o wszystkie wykonane prześwietlenia i badania.

Dużym ryzykiem jest także niezwykle niebezpieczny skręt żołądka. Można zapobiegać mu poprzez rozdzielanie posiłków na kilka mniejszych porcji. Mniej więcej przez godzinę od posiłku należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Najlepiej nauczyć psa, iż bezpośrednio po jedzeniu jest czas na odpoczynek.

Najczęstsze choroby psów rasy golden retriever

Najbardziej wrażliwym zdrowotnie narządem goldenów są ich oczy. Sporadycznie w rasie pojawiają się takie problemy, jak:

  • postępujący zanik siatkówki;
  • zaćma;
  • entropium;
  • ektropium.

Szczególnie niebezpieczna jest zaćma, która nieleczona może doprowadzić choćby do utraty wzroku u psa.

W ostatnich latach europejskie linie goldenów stały się nieco bardziej przysadziste i masywne. Niestety, często przekłada się to na problemy z układem ruchu. W żadnym wypadku nie można więc dopuścić do tego, aby pupil miał nadwagę.

Pielęgnacja golden retrievera

Chociaż sierść tych psów jest dosyć długa i gęsta, nie wymaga ona jednak bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Należy jednak zachować w niej dosyć dużą systematyczność.

Szczotkowanie, czyli metoda, by dbać o sierść goldena

Sierść psów tej rasy ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny. Unikniesz tego poprzez szczotkowanie jej mniej więcej dwa razy w tygodniu. Do usuwania nadmiaru podszerstka przyda się trymer poprzeczny. W podstawach pielęgnacji golden retrievera sprawdzi się także szczotka pudlówka oraz prosta druciana szczotka z gładko zakończonymi igłami.

Unikaj szczotkowania na sucho, ponieważ w takich wypadkach sierść się elektryzuje i może mieć tendencję do łamania się. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości odżywkę w spreju, która ułatwia rozczesywanie sierści.

Golden i wypadanie włosów

W okresie linienia golden retriever może obficie zrzucać włos, jednak jest to w pewnym sensie uzależniona od trybu życia psa. Zwierzaki, które spędzają dużo czasu w dworze, wymieniają sierść dwa razy w roku – na jesień i wiosnę. W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem ten naturalny proces zostaje zaburzony i wtedy pies linieje nie tak intensywnie, jednak praktycznie przez cały rok.

Psy golden retriever a alergicy

Regularne szczotkowanie sprawia, iż wypadanie włosów nie jest aż tak uciążliwe. Warto jednak mieć świadomość, iż te czworonogi należą do takich, które linieją dość mocno. Włosy mogą powodować intensywniejsze objawy alergii u osób, które na nią cierpią.

Golden retriver – szczeniaki i hodowla

Szczenięta golden retriever nie są szczególnie trudne do znalezienia, ponieważ rasa cieszy się w naszym kraju dosyć dużą popularnością. Warto jednak kontaktować się wyłącznie z uznanymi hodowlami, np. zrzeszonymi w ZKwP, w których miot przechodzi przegląd, a rodzice posiadają stosowne uprawnienia i rodowody FCI.

Zdecydowanie nie kontaktuj się z osobami, które sprzedają zwierzęta bez metryki lub rodowodu albo rejestrują je w podejrzanych związkach, gdzie trudno o weryfikację pochodzenia szczeniąt.

Golden retriever – cena

Rasowy szczeniak golden retrievera stanowi wydatek od 3 do 6 tysięcy złotych. Ceny są dosyć zróżnicowane i zależą od wielu kryteriów, takich jak renoma hodowli, pochodzenie rodziców czy… umaszczenie szczeniaka. W europejskich hodowlach goldeny przychodzą na świat najczęściej w kolorach od bardzo jasnokremowego (niemal białego) do lekko złotego.

Golden retriever – historia rasy

Jest to rasa wyhodowana w końcówce XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Ten pies jest blisko spokrewniony z pięcioma innymi rasami z grupy retrieverów, których pierwotnym przeznaczeniem było polowanie na ptactwo. Za twórcę rasy uznaje się szkocko-angielskiego hodowcę, sir Dudleya Marjoribanksa, barona Tweedmouth.

Co oznacza nazwa psów golden retriever?

Nazwa rasy odnosi się do umaszczenia psa oraz do typu pracy, jaki miał wykonywać (ang. to retrieve – aportować). W istocie psy te miały za zadanie przynosić (najczęściej wyławiać ze zbiornika wodnego) ustrzelone ptactwo w taki sposób, aby nie uszkodzić jego ciała.

Teorie na temat pochodzenia rasy goldenów

Istnieje legenda, iż goldeny mają swoje korzenie w Rosji. Wg niej sir Dudley Marjoribanks zakupił od rosyjskiej wędrownej trupy cyrkowej kilka owczarków, które odznaczały się piękną złoto-żółtą sierścią. Czy ta opowieść ma wiele wspólnego z rzeczywistością? Prawdopodobnie nie. Psy myśliwskie raczej nie bywają intencyjne skrzyżowane z owczarkami. Według kynologów lord Tweedmouth krzyżował swoje retrievery z innymi psami myśliwskimi o żółtawym umaszczeniu.

Historia krzyżowania retrieverów

Gen żółtego umaszczenia jest recesywny, dlatego większość retrieverów występuje w takim kolorze. Twórca rasy krzyżował żółte gładkowłose retrievery z sukami rasy tweed water spaniela. Ta ostatnia rasa już nie istnieje, jednak posłużyła wówczas za dobrą bazę hodowlaną. Psy były krzyżowane także z seterami irlandzkimi. Z czasem stały się doskonałymi myśliwymi z ogromnym zapałem do aportowania.

Ekspansja goldenów poza Wielką Brytanię

W początkach swojego istnienia golden retriever był uznawany za jedną z odmian flat coated retrievera. Z odrębną rasę uznano go dopiero w 1920 roku decyzją angielskiego Kennel Clubu. Do określenia standardu posłużyły bardzo dokładne notatki udostępnione z archiwów sir Dudleya Marjoribanksa.

Na wystawach kynologicznych rasa zaczęła pojawiać się za sprawą lorda Harcourta. Goldeny bardzo gwałtownie zaczęły być popularne poza Wielką Brytanią. Pod koniec lat dwudziestych trafiły do Francji i Holandii. Na początku lat trzydziestych rasa pokonała ocean i dostała się do Stanów Zjednoczonych. Do dzisiaj są to psy niezwykle popularne w tym kraju.

Dzieje goldenów w Polsce

W naszym kraju rasa ta pojawiła się stosunkowo późno. Pierwsze psy hodowlane sprowadzono z Danii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Rasa bardzo gwałtownie zdobyła dużą popularność, w czym niemała była zasługa ówczesnego kina i popkultury.

Pies rasy golden retriever – dla kogo?

Jest to rasa idealna dla wszystkich, kto chce mieć wiernego towarzysza, który jest obok na każdym kroku. Warto zaznaczyć, iż goldeny naprawdę towarzyszą swoim przewodnikom wszędzie – od spaceru po toaletę.

Z pewnością jest to w pewnym stopniu urocze, jednak przekłada się na to, iż pies tej rasy ma problemy ze znoszeniem samotności. Trzymanie go w kojcu nie wchodzi w grę. Co więcej, choćby jeżeli zostawisz go w domu zaledwie na kilka godzin, może to być dla psa trudne do zniesienia, o ile nie będzie do tego odpowiednio przygotowywany.

Golden to pies dla domatorów

Objawy lęku separacyjnego u tej rasy to prawdziwa bomba, która, wybuchając, dewastuje wszystko na swojej drodze. Zdecydowanie można więc uznać, iż nie jest to pies dla osób, które spędzają w domu kilka czasu. Golden retriever najlepiej sprawdzi się w rodzinie, gdzie cały czas będzie mógł mieć kontakt z kimś z domowników.

Inne aspekty trzymania goldena w domu

Warto także pamiętać, iż pies tej rasy wymaga regularnej pielęgnacji. Wprawdzie nie jest ona trudna, jednak zaniedbana bardzo gwałtownie doprowadzi do tego, iż na sierści pojawią trudne do rozczesania kołtuny. Przedstawiciele tej rasy gubią mnóstwo sierści, dlatego raczej nie odnajdzie się w domu miłośnika porządku.

Jest to zwierzak bardzo serdeczny i otwarty, dlatego w roli stróża raczej nie sprawdzi się najlepiej. Z dziećmi bawi się chętnie, jednak jest bardzo energiczny, dlatego nie powinien być zwierzęciem „dla nich”. Należy zadbać, aby wszystkie zabawy z dziećmi przebiegały tylko pod okiem osoby dorosłej.

Niezwykła inteligencja tych psów działa niestety w dwie strony. Już mały golden retriever gwałtownie uczy się komend i opanowuje posłuszeństwo. Błyskawicznie przyswaja także złe nawyki, dlatego nie wolno odpuścić jego szkolenia i wychowywania.

Golden retriever – zdjęcia

Ciekawostki o golden retrieverze

  • W Europie hoduje się psy w umaszczeniu jasnego złota, natomiast w Stanach Zjednoczonych mają one ciemniejszy, głęboki kolor.
  • Żaden pies, choćby golden retriever, bez odpowiedniego szkolenia nie będzie umiał prawidłowo pomagać osobom niepełnosprawnym ani nie będzie psem terapeutycznym. Wymaga to odpowiedniego przygotowania i miesięcy, a choćby lat pracy i treningów. Błędne oczekiwania początkujących nabywców mogą prowadzić do frustracji zarówno opiekuna, jak i psa.
  • Goldeny wraz ze swoimi opiekunami corocznie kwestują w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Golden retriever zawsze cechuje się otwartością i przyjaznym usposobieniem. Jest to jednak pies niezwykle energiczny i szalenie inteligentny. W związku z tym wymaga szkolenia i jasnego stawiania granic. Trzeba go od szczenięctwa przygotować, by spokojnie zostawał sam w domu. Nie powinien się jednak być bez towarzystwa zbyt długo. jeżeli w twojej rodzinie zawsze jest ktoś, kto ma czas dla czworonoga, zastanów się nad wyborem właśnie tej rasy.

Popularne imiona dla psa rasy golden retriever

Popularne imiona dla psa rasy golden retriever to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Czy golden retriever mnie obroni?

Golden retriever nie jest rasą obronną, dlatego nie należy spodziewać się, iż obroni nas w sytuacji zagrożenia.

Ile śpi szczeniak golden retriever?

Szczeniak golden retrievera śpi od 15 do choćby 20 godzin dziennie.

Czy golden retriever może mieszkać na podwórku?

Golden retriever nie nadaje się do stałego mieszkania na podwórku. Bardzo gwałtownie przywiązuje się on do człowieka i potrzebuje stałego kontaktu z nim.

Ile powinien ważyć 6-miesięczny golden retriever?

W 6. miesiącu życia golden retriever może ważyć 25–30 kg.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 111 /28.10.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/111.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Idź do oryginalnego materiału