Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu przypadków pryszczycy

1 tydzień temu

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu przypadków pryszczycy – wysoce zaraźliwej choroby wirusowej zwierząt gospodarskich.

Pryszczyca (Foot and mouth disease – FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych, zarówno domowych oraz dzikich.

Powoduje powstawanie pęcherzyków i pęcherzy na błonie śluzowej, w jamie gębowej, na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykach, w szparze międzyracicowej i na koronkach racic. Na zakażenie najbardziej wrażliwe są zwierzęta parzystokopytne domowe: bydło, owce, kozy i świnie. Do zakażenia może dojść również u zwierząt żyjących dziko (np. sarny czy jelenie).

Kontakt między zarażonymi zwierzętami jest głównym sposobem przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby. Również pasza, słoma, obornik, sprzęt, pojazdy i ludzie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zwierzętami mogą przenosić wirusa. Ludzie są wrażliwi na zakażenie, jednakże pryszczyca u ludzi nie jest śmiertelna i zwykle przebiega łagodnie. Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, jak również spożywając mięso, mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne pochodzące od zakażonego zwierzęcia.

W przypadku podejrzenia pryszczycy:

  • natychmiast zgłoś podejrzenie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii lub najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt,
  • pozostaw zwierzęta w miejscu ich przebywania i nie wprowadzaj tam innych lub nowych zwierząt,
  • ogranicz ruch zwierząt i ludzi w gospodarstwie,
  • wstrzymaj się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów,
  • współpracuj z Inspekcją Weterynaryjną.

Szczegółowe informacjo o stanie epidemiologicznym są dostępne na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.

Idź do oryginalnego materiału