Gdzie trzymać narzędzia w ogrodzie? Poznaj zalety szopy

1 rok temu

Praca w ogrodzie wymaga korzystania z różnorodnego sprzętu i narzędzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby asortyment ten składować w piwnicy lub na strychu w domu. Konieczność pokonywania kolejnych metrów z dość ciężkimi narzędziami choćby kilkanaście razy w ciągu dnia zaczyna być w pewnym momencie irytująca. Na szczęście nie mamy wcale do czynienia z problemem nie do rozwiązania. Z pomocą może nam przyjść szopa ogrodowa.

Szopa ogrodowa – to warto wiedzieć

Osoby zainteresowane tym, aby stać się właścicielami szopy, nie muszą obawiać się jakichkolwiek przeszkód administracyjno-prawnych. Domki na narzędzia można stawiać zarówno w ogrodach, jak i na działkach, nie trzeba przy tym starać się o stosowne pozwolenie. Jedynym ograniczeniem jest więc powierzchnia ogrodu, bo musi znaleźć się w nim miejsce na niewielkie zabudowanie.

Jeśli uważamy siebie za urodzonych majsterkowiczów, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykonać szopę samodzielnie, bazując na dostępnych w sprzedaży materiałach budowlanych. Dziś jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, bo w Internecie nie brakuje poradników opisujących kolejne czynności krok po kroku. Nie jest to zresztą jedyna opcja, z jakiej można skorzystać. W sprzedaży dostępne są też gotowe szopy narzędziowe. Mają zróżnicowane wymiary, są też wykonane z różnych materiałów.

Jaki materiał wybrać?

Szopy ogrodowe można podzielić na kilka grup, a materiał, z jakiego są wykonane, wydaje się być w takim wypadku decydującym kryterium. Trudno przy tym nie zauważyć tego, iż każdy z nich ma zarówno liczne zalety, jak i pewne wady. Największą popularnością przez cały czas cieszą się domki drewniane, przeważnie wykonane z suszonego drewna świerkowego. Tym, co przemawia za ich zakupem, jest przede wszystkim solidność. Nie da się jednak ukryć, iż drewniana szopa ogrodowa wygląda fantastycznie, co również przemawia za zainteresowaniem się nią. Jej największą wadą wydaje się być dość wysoka cena. Nie można też zapominać, iż choćby najsolidniejsze rozwiązanie drewniane wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych. W innym wypadku nie poradzi sobie z wilgocią, której nie da się uniknąć, bo jest konsekwencją różnorodnych opadów atmosferycznych.

Jeśli szopa w ogrodzie ma być rozwiązaniem bardziej przystępnym cenowo, ciekawą opcją z pewnością okaże się ta, która została wykonana z metalu. I ona wymaga konserwacji, zabiegi z nią związane wiążą się jednak wyłącznie z zabezpieczeniem kolejnych elementów przed szkodliwym wpływem korozji. Szopa ogrodowa z metalu zwraca na siebie uwagę również dlatego, iż samo jej ustawienie nie jest skomplikowane.

Wnętrze szopy i jego znaczenie

Po wybraniu odpowiedniego materiału warto skoncentrować się także na funkcjonalności szopy. Dobrze jest więc pamiętać, iż choćby stosunkowo niewielki domek na narzędzia powinien mieć drzwi o szerokości przynajmniej 90 cm, bo w innym przypadku korzystanie z niego może być utrudnione. Warto też zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się wnętrze szopy. jeżeli nie chcemy, aby panował w nim nieład, już na etapie wyboru najbardziej atrakcyjnego rozwiązania upewnijmy się, iż jest ono wyposażone jeżeli nie w półki, to przynajmniej w haczyki przeznaczone na narzędzia ogrodnicze i inne drobiazgi.

Idź do oryginalnego materiału