Niektórzy sąsiedzi pomagają sobie w trudnych sytuacjach, ale nie brakuje też takich, którzy żyją jak pies z kotem. Drzewo stojące na jednej posesji i rozgałęziające się na drugą, pobliską działkę to szybka droga do awantury. Można spróbować się dogadać, ale rozmowy nie zawsze przynoszą rezultaty. Wiele osób decyduje się wtedy działać na własną rękę i przyciąć gałęzie sąsiada. Sprawdźmy, co na ten temat mówi prawo.
REKLAMA
Zobacz wideo Jaka jest definicja uciążliwego sąsiada? Student: Chyba sam jestem taką osobą
Czy sąsiad może wyciąć gałęzie sąsiada? Przepisy jasno to określają
jeżeli przeszkadzają ci gałęzie sąsiada, w pierwszej kolejności trzeba go o tym poinformować oraz dać czas na usunięcie ich. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej i wyznaczyć konkretny termin, do którego sąsiad ma to zrobić. Gdy nie zareaguje, możesz samodzielnie przyciąć gałęzie. Nie potrzebujesz do tego zezwolenia.
Art. 150 Kodeksu cywilnego daje właścicielowi gruntu prawo do obcięcia i zachowania dla siebie korzeni, gałęzi oraz owoców, jeżeli przechodzą one z sąsiedniej działki. Czasem sprawa jest bardziej skomplikowana, bo usunięcie gałęzi uniemożliwia nam np. wysokość albo rozłożystość drzew. Wtedy można skierować sprawę do sądu.
Czy sąsiad może wyciąć gałęzie sąsiada? pexels.com/Boryslav Shoot
Wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi. Sąd będzie po twojej stronie
Pamiętaj, żeby dokumentować wcześniejsze zgłoszenia i wezwania wysłane do sąsiada, a gałęzie przyciąć w taki sposób, który nie uszkodzi drzewa. W tym temacie warto również przytoczyć art. 148 Kodeksu cywilnego. Mówi on, iż "owoce opadłe z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią jego pożytki". Z kolei zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę". W praktyce oznacza to, iż jeżeli drzewa sąsiada tak zaciemniają twój ogród, iż w efekcie nic nie może w nim rosnąć, sąd może nakazać ich całkowite usunięcie. W grę wchodzi również przycięcie w taki sposób, by nie utrudniały ci już korzystania z działki.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.