Galanteria z chronionych zwierząt zatrzymana na granicy

16 godzin temu

Podczas kontroli na przejściach granicznych w Medyce, Krościenku i Malhowicach, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli galanterię ze skór chronionych węży.
Zabezpieczone przedmioty wykonano z gatunków chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Za nielegalny przewóz okazów objętych ochroną grożą wysokie kary.
Funkcjonariusze SCS z Oddziału Celnego w Medyce natrafili na skórzaną torebkę w bagażu kierowcy, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny pytonów (Pythonidae spp), który objęty jest ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Na legalny przewóz przez granicę chronionych gatunków lub wykonanych z nich przedmiotów wymagane są zezwolenia i świadectwa CITES. 36-letni obywatel Ukrainy, który przewoził torebkę, nie okazał wymaganych dokumentów do kontroli.
Na podobny asortyment natrafili funkcjonariusze SCS z Oddziału Celnego w Krościenku. W bagażu 43-letniej obywatelki Ukrainy wykryli torebkę i pasek także wykonane ze skóry węża z rodziny pytonów, a u 42-letniej podróżnej torebkę ze skóry węża tego samego gatunku. Kobiety, również nie posiadały wymaganych dokumentów.
Kolejny wyrób ze skór chronionych gatunków wykryty został u 42- letniego mężczyzny, który przekraczał granicę w Malhowicach. Podczas kontroli bagaży należących do mężczyzny, funkcjonariusze SCS wykryli plecak ze skóry węża również z rodziny pytonów.

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS

KAS walczy z przemytem okazów gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych Konwencją Waszyngtońską. W 2024 roku na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili kilkadziesiąt przypadków nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków, wykrywając 6,2 tys. szt. okazów. Była wśród nich odzież i galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki oraz żywe okazy – między innymi serwal sawannowy oraz papugi.

Konwencja Waszyngtońska

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi, takimi jak np. odzież, galanteria, przedmioty pamiątkowe czy suplementy medyczne.
Za nielegalny przewóz chronionych okazów CITES grożą wysokie kary – choćby do 5 lat pozbawienia wolności.

Idź do oryginalnego materiału