Letnia, upalna pogoda zachęca Polaków do wyjazdów nad Bałtyk. Podczas wakacji warto jednak pamiętać, iż ze słońca i gorącego piasku korzystają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Ostatnimi czasy na plażach często spotyka się foki, które wychodzą na brzeg, by odpocząć i wygrzać się przed dalszą kąpielą. Warto wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji, aby nie zrobić krzywdy zwierzęciu i nie narazić siebie na niebezpieczeństwo.
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?
Co zrobić, jeżeli znajdę fokę na plaży? Nie bierz przykładu z tych osób
W mediach społecznościowych krąży ostatnio sporo filmów, na których widać foki wylegujące się nie plaży. Zwierzęta te często ignorują ludzi i niewzruszone "opalają się" na brzegu pośród urlopowiczów, którzy nie mogę oderwać od nich wzroku. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie fakt, iż wiele osób wciąż nie wie, jak zachować się w takim momencie. Choć w mediach regularnie pojawiają się artykuły o bałtyckich fokach, niektórzy wciąż popełniają mnóstwo błędów. Potwierdza to nagranie, które właśnie zyskuje popularność na TikToku. Użytkowniczka o nicku @saraczewska pokazała, jaką sensację wywołała obecność wodnego ssaka na plaży w Sopocie. Ludzie podchodzili do foki, robili jej zdjęcia, a niektórzy choćby ją dotykali.
Głupota ludzka nie zna granic
- czytamy na nagraniu. W opisie filmu można jeszcze przeczytać, iż tylko nieliczni zwracali uwagę ciekawskim gapiom, którzy skracali dystans do zwierzęcia. Na miejsce miała choćby przyjechać policja, jednak jak mówi autorka, nie dało to rezultatu.
Zobacz też: Polskie zoo powitało uroczego malucha. To rzadki i zagrożony gatunek. Lepiej do niego nie podchodzić
Czy foki mogą ugryźć? Pod żadnym pozorem do niej nie podchodź
Podchodzenie i dotykanie foki jest bardzo nieodpowiedzialne z kilku powodów. Ssak ten wychodzi na brzeg, aby odpocząć i zresetować się przed dalszym pływaniem. Zakłócanie jego spokoju może zatem przyczynić się do problemów zdrowotnych, a choćby śmierci, spowodowanej nadmiernym stresem i strachem. Ponadto foka w obliczu zagrożenia może nas ugryźć i przy okazji przenieść groźne dla człowieka choroby.
Pozostaw fokę w spokoju. Zadbaj o to, aby nie niepokoili jej także inni plażowicze. Powiedz im, dlaczego nie wolno się do niej zbliżać
- czytamy na stronie WWF. Organizacja przypomina również, iż w przypadku spotkania foki na plaży, należy zachować dystans i poinformować o tym fakcie Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu. Operator telefonu powie nam wówczas, jak należy postąpić. Co więcej, takie zgłoszenia pomagają w ochronie zwierząt i ich siedlisk.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.