Fasolka szparagowa uwielbia ten nawóz. Podlewaj regularnie, a nie zliczysz plonów

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /Pixel


W przydomowym ogródku można uprawiać wiele roślin, fasolka szparagowa należy do jednych z łatwiejszych. Jest idealna dla początkujących i można ją wykorzystać w rozmaitych daniach, dlatego też wiele osób decyduje się na zasadzenie jej. Jednak warto pamiętać o dobrym nawożeniu, dzięki temu plony będą znacznie większe. Sprawdź, czym warto podlewać sadzonki.

Fasolkę szparagową zwykle wysiewamy w kwietniu — ważne, aby pogoda była sprzyjająca. Warzywo lubi nasłonecznione miejsca, odsłonięte przed wiatrem. Nie ma bardzo dużych wymagań i dobrze znosi suszę, jednak kilka trików, pozwoli znacząco zwiększyć plony.

Naturalny nawóz dla fasolki szparagowej

Na początku nawożenie fasolki szparagowej nie jest konieczne, warto to robić, kiedy z nasion wykiełkują już sadzonki i osiągną kilkanaście centymetrów. Wtedy też możemy sięgnąć po naturalny nawóz, który jest bardzo prosty do przygotowania, a wystarczy jedynie ryż w saszetkach. Ryż standardowo gotujemy i wykorzystujemy do przygotowywanego dania, nawozem jest woda z ryżu, która dostarczy fasoli mnóstwo potrzebnych mikroelementów. Co ważne woda po ryżu nie może być solona.

W takim domowym nawozie znajdziemy skrobie i minerały, które dobrze wpływają na glebę i rozwój korzeni, a tym samym wzrost rośliny. Dodatkowo jest naturalny, dzięki czemu nie będzie ryzyka przenawożenia. Można go rozcieńczać z wodą w proporcji 1:1, po przestudzeniu, podlewamy nawozem sadzonki, zabieg ten należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu. Na podobnej zasadzie na rośliny działa również woda z ziemniaków, jeżeli nie ma w niej soli.

Sprawdź także: Wrzuć to do ziemi pod sadzonki pomidorów. Będą rosły jak szalone

Sianie fasolki szparagowej — o tym warto pamiętać

Fasolkę szparagową najlepiej sadzić w glebie bogatej w próchnicę i lekkiej, dobrze, aby miała kwaśny odczyn lub obojętny. W przypadku terminu wysiewania i odstępu należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta — w zależności od wybranej odmiany występują nieznaczne różnice. Roślina ta jest łatwa w uprawie, sieje się ją z nasion, kiełkowanie zwykle trwa 7-10 dni.

Po wysianiu warto podlać fasolkę, to może przyśpieszyć jej wykiełkowanie. W przypadku chłodnych nocy dobrze, jest przykryć grządkę m.in. agrowłókniną, dzięki temu gleba się nie wyziębi. Istotne jest także, aby nie sadzić jej we wgłębieniach — zbierająca się woda i znaczna wilgoć mogą spowodować zgnicie korzeni i brak plonów.

Zobacz też:

Sprawdź, kiedy przyciąć narcyzy w ogrodzie. Pospieszysz się, to stracisz kwiaty

To najlepszy moment na sadzenie tych kwiatów. Babcia miała ich pełny ogród

Nie zliczysz kwiatów na piwoniach. Wystarczy, iż poczęstujesz je tym

Idź do oryginalnego materiału