Endywia – cykoria endywia – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Endywia


Endywia lub inaczej Cykoria endywia (Cichorium endivia)

Wysokość 05-1,5 m
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność
Pokrój kępy

Endywia lub inaczej Cykoria endywia (Cichorium endivia) to cykoria, będąca rośliną jednoroczną. Należy do rodziny astrowatych, tak samo ja sałata. Osiąga ona choćby do 1,5 m wysokości i należy do roślin astrowatych. Endywia znana była jako roślina lecznicza i warzywo już w starożytnym Egipcie, a na nasze stoły trafiła dopiero w XVI wieku – głównie jako wsparcie chorobach oczu i artretyzmie. Jej wzniesiony, lekko rozłożysty pokrój, łodyga z sokiem mlecznym oraz niebieskie kwiatostany formujące się w koszyczki tworzą ciekawą pozycję w ogrodowym menu.

Cykoria endywia oferuje przy tym dwa typy listków – dolne o podłużnym, pierzastym kształcie i górne, lekko jajowate. Jako warzywo endywia oferuje wiele cennych składników, w tym sole mineralne – żelazo i potas, witaminę A, witaminy z grupy B oraz beta-karoten. Jest doskonałym zamiennikiem sałat, przez co stanowi lekki przysmak idealny na dolegliwości trawienne, a przy tym również świetnie pobudza apetyt.

Uprawa cykorii endywii

Endywia jest rośliną preferującą lekkie, średnio zwięzłe podłoża. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce słoneczne, jednak radzi sobie również w półcieniu. Nie zaleca się jej uprawy na nadmiernie azotowym podłożu, gdyż wówczas zbytnio się rozrasta. Całkiem dobrze znosi przymrozki, jednak najbardziej optymalną temperaturą dla jej uprawy jest 10-20 °C. W wyższych temperaturach może tworzyć listki o niższych walorach smakowych – są bardziej gorzkie.

Cykoria endywia doskonale sprawdza się jako poplon na jesienny zbiór wysiewana w połowie lata. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie endywii jest pielenie oraz bielenie jej przed zbiorem – tym sposobem zyskuje ona o wiele łagodniejszy smak. Dla uzyskania efektu bielenia, warzywa te warto osłaniać przez zbiorem na 2-3 tygodnie, wykorzystując nieprzepuszczające światła materiały bądź pojemniki przez ok. 10 dni.

Wśród odmian endywii warto postawić na pierzaste listki ‘Salad King’, ‘Green Curled Ruffec’ lub gwałtownie wzrastającą ‘Sanda’.

Fot. główna: Jamain, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału