Egzotyczne zwierzęta dla odważnych

7 godzin temu
Zdjęcie: Egzotyczne zwierzęta dla odważnych


Świadomość społeczna na temat egzotycznych zwierząt w naszym regionie rośnie. Tak uważa Karolina Sokala, która w Kielcach od kilku lat prowadzi hobbystyczną hodowlę pytonów królewskich.

Jak podkreśla, terrarystyka w Kielcach bardzo się rozwinęła. Duży wpływ mają na to m.in. organizowane w stolicy województwa targi terrarystyczne, które przyciągają coraz więcej zainteresowanych.

– Ludzie mogą dziś te zwierzęta zobaczyć na żywo, nie tylko w internecie, co budzi znacznie większą ciekawość i rodzi nowe pytania. Osoby zainteresowane hodowlą pytają o szczegóły, a nie np. co pytony jedzą – mówi.

Karolina Sokala przyznaje, iż od najmłodszych lat kochała zwierzęta, a pasja do pytonów zrodziła się u niej dość spontanicznie.

– Zaraził nas tym kolega w kolejce na wydarzenie terrarystyczne w Krakowie. Mieliśmy okazje porozmawiać na temat tego gatunku, wymienić się spostrzeżeniami. Skończyło się tak, iż pierwszego pytona kupiliśmy od niego i hodujemy te zwierzęta do dziś – mówi.

Właścicielka pytonów królewskich zaznacza, iż to bardzo interesujący gatunek do obserwacji.

– Nie są najmniejsze jako zwierzęta, ale jako przedstawiciele rodziny pytonów należą do tych mniejszych osobników, co pozwala na ich obserwację w warunkach domowych. Najczęstsze pytanie, z którym się zderzamy, dotyczy tego, czy są groźne. Otóż to nie jest zwierzę jadowite, należy do gatunku dusicieli. Z natury pytony królewskie są leniwe i płochliwe – przybliża.

I dodaje, iż w sytuacjach stresujących prędzej unikają kontaktu, chowają się i zwijają w kulę, niż przystępują do ataku. Są popularne w hodowlach z uwagi na niezliczoną liczbę odmian barwnych.

– Wszystko zależy od kombinacji genów, które dziedziczą po rodzicach. Możemy mieć pytona całkowicie białego, jak również żółtego, czarnego czy wielobarwnego – mówi Karolina Sokala.

Zanim zdecydujemy się na pytona we własnym domu, warto szczegółowo przeanalizować temat i zapoznać się z wymogami tego gatunku. To na pewno zakup terrarium, mat grzewczych i termostatu – zwierzęta te wymagają strefy ciepłej i zimnej. Trzeba też pamiętać, iż takie zwierzę wymaga stałego monitoringu i opieki, więc zakup musi być przemyślany i odpowiedzialny.

Więcej ciekawostek na temat wężów – zarówno rodzimych gatunków, jak i tych bardziej egzotycznych posłuchać będzie można w programie „Pokoleniu M” w środę (16 lipca) o godz. 17.10 na antenie Radia Kielce.



Idź do oryginalnego materiału