Wkrótce rozpocznie się sezon na piwonie — jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Niestety, nieprawidłowo ścięte, nie postoją zbyt długo w wazonie. Podpowiadamy, jak przycinać piwonie, by dłużej cieszyły nasze oczy.
Piwonie, nazywane też peoniami, to byliny oraz krzewy, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoje duże, kolorowe kwiaty. Należą do najstarszych roślin ogrodowych — były uprawiane w Chinach już 3 tysiące lat temu. By doczekać się pięknych pąków, należy odpowiednio uprawiać sadzonki piwonii. Warto również wiedzieć, jak je przycinać, by nie zaszkodzić roślinie i cieszyć się pięknem jej kwiatów w wazonie przez długi czas.
Jak uprawiać piwonie?
Piwonie to rośliny dość wymagające. Należy sadzić je jesienią, kiedy powoli przechodzą do fazy spoczynku. jeżeli wiosną kupisz sadzonkę w pojemniku, powinieneś jak najszybciej ją zasadzić. Wybierz dla piwonii stanowisko słoneczne (ewentualnie częściowo zacienione) i osłonięte od wiatru. Zadbaj o to, by roślina miała wystarczająco dużo miejsca oraz by obok nie znajdowały się kwiaty, krzewy oraz drzewa o dużych wymaganiach (mogłyby pobierać z gleby zbyt dużo potrzebnych piwonii składników). Wsadź sadzonkę do gleby piaszczysto-gliniastej o dużej zawartości próchnicy. Pamiętaj, iż piwonia nie wymaga zbyt częstego podlewania (rób to głównie w okresach suszy). Kiedy już nawadniasz roślinę, uważaj, by nie zmoczyć jej liści (mogłyby zacząć gnić).
Jak przycinać piwonie? Fot. Gettyimages
Jak przycinać piwonie?
Przycinanie piwonii to dość skomplikowana sprawa. Zasadniczo nie powinno się wykonywać cięć w czasie sezonu wegetacyjnego, ponieważ mogłoby to osłabić roślinę i doprowadzić do rozwoju chorób. Ogrodnicy odradzają ucinanie choćby uschniętych, zżółkniętych liści oraz pędów.
- Wyjątek stanowią pędy, które zostały uszkodzone. Mogą one być oznaką choroby grzybowej, dlatego powinieneś usunąć je jak najszybciej, a następnie spalić (przeznaczenie ich na kompost nie wchodzi w grę).
- Pozbywaj się również uschniętych kwiatów, które są nadmiernym obciążeniem dla rośliny.
- Cięcia pielęgnacyjne możesz przeprowadzić jesienią (do 15 września) lub wiosną (przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego).
- Piwonie przycinaj zawsze zdezynfekowanymi narzędziami. To uchroni je przed ewentualnym przeniesieniem chorób z innych roślin.
- Używaj porządnie naostrzonego sekatora. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko uszkodzenia rośliny, a rana po cięciu gwałtownie się zagoi.
- Ucinaj pędy w 1/3 długości (5-7 cm od pąków). W ten sposób ukształtujesz piwonie i pobudzisz ich wzrost.
Jak przycinać piwonie do wazonu?
Jeśli chcesz ściąć piwonie do wazonu, również powinieneś wiedzieć, jak zrobić to w odpowiedni sposób. adekwatnie przeprowadzone cięcie sprawi, iż kwiaty będą stały dłużej. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by używać ostrego sekatora. W ten sposób nie uszkodzisz rośliny. Poza tym ścinaj kwiaty o świcie, kiedy nie są jeszcze rozwinięte. Dzięki temu po wstawieniu do wazonu piwonie dłużej będą cieszyć oczy swoim pięknym wyglądem. Nie wybieraj całkowicie zamkniętych pąków, ponieważ istnieje ryzyko, iż w ogóle się nie otworzą. jeżeli kupujesz kwiaty np. na targowisku i nie wiesz, o jakiej porze je zebrano, wybierz te, które są najmniej rozwinięte. Po przyniesieniu kwiatów do domu, podetnij łodygi pod skosem (użyj ostrego noża, by nie uszkodzić końcówek łodyg) i wstaw do wody. Pamiętaj, by z zanurzonych części rośliny usunąć liście (mogłyby zgnić).
Jak przycinać piwonie? Fot. Gettyimages