Niebieska hortensja, choćby jeżeli kupimy ją właśnie w takim kolorze, po posadzeniu stopniowo może tracić swoją barwę. Dobrze wiedzieć, dlaczego się tak dzieje, a następnie spróbować temu zapobiec. Poznaj najbardziej skuteczne metody, by cieszyć się błękitnymi kwiatami.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Co zrobić, żeby hortensja była niebieska? Wybierz te odmiany i zastosuj te porady
O niebieskie okazy hortensji w naszym ogrodzie możemy zadbać już na etapie zakupu. Ta roślina wyróżnia się kilkoma gatunkami, pozwalającymi na osiągnięcie pięknych, błękitnych plonów. Kupmy zatem jedną z tych odmian: Early Blue, Bluebird, Nikko Blue, Renate Steiniger lub Endless Summer. Każda pozwoli nam cieszyć się oryginalnym zabarwieniem, jeżeli odpowiednio o nie zadbamy. Na początek najważniejsze jest, by odczyn ziemi, w której sadzimy rośliny, był kwaśny i mieścił się w przedziale od 4,5 do 5,5 pH. Tak naprawdę, im kwaśniejszy teren, tym lepiej, a kwiaty będą bardziej niebieskie. jeżeli jednak gleba będzie zbyt mocno zasadowa, wtedy błękitne płatki zaczną żółknąć. Nie tylko stanowisko ma spore znaczenie. Musimy bowiem zadbać o specjalne nawożenie oraz nawadnianie kwiatów, by odwdzięczyły się pożądaną barwą.
Jak podlewać hortensje? Zadbaj o odpowiedni nawóz i wodę, a będą miały niebieskie kwiaty
Odpowiednie nawożenie błękitnych hortensji sprawi nie tylko, iż kolor stanie się intensywniejszy i nie będzie zanikał, ale również pozwoli naszym krzewom obficie zakwitnąć. Wybierając nawóz, musimy postawić na taki, który będzie dodatkowo zakwaszał podłoże, dlatego najlepiej wybierać taki z dużą zawartością jonów glinu. Pod żadnym pozorem nie używajmy jednak mieszanek fosforowych, które mogą zadziałać zupełnie odwrotnie na nasze okazy. Nawożenie przeprowadzamy raz na dwa tygodnie w okresie od kwietnia do końca lipca. Jesienią przestawiamy się na substancje, które mają przygotować hortensje do zimowania. Nie bez znaczenia jest również podlewanie niebieskich hortensji.
jeżeli woda będzie bogata w wapń, może wypłukać charakterystyczną barwę z płatków, a do tego odkwasi ziemię. Najlepszym specyfikiem do nawadniania naszych roślin będzie więc woda deszczowa, która nie zawiera takich elementów. Choć zbieranie jej może być uciążliwe, to warto zaopatrzyć się w zapasy, gdy przyjdzie na to odpowiednia pora. Skoro wiemy już, co należy zrobić, by cieszyć się niebieskimi hortensjami, nie pozostaje nam nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiednie sadzonki i zacząć przygodę z upiększaniem naszej przestrzeni.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.