Filodendrony to piękne i popularne rośliny doniczkowe, które wyglądem liści przypominają nieco monstery. Nic dziwnego, gdyż jak one należą do licznej rodziny obrazkowatych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż mimo widocznych na pierwszy rzut oka podobieństwo, są dwoma różnymi gatunkami. Jak o nie dbać, by rosły bujne i zielone oraz co zrobić, gdy pojawią się żółte plamy?
REKLAMA
Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz
Gdzie postawić filodendrona? Tych miejsc unikaj jak ognia
Filodendrony pochodzą z Indii, Ameryki Środkowej oraz Południowej. To egzotyczna roślina, która zachwyca pięknymi liśćmi, jednak ma swoje wymagania. jeżeli ich nie spełnisz, zacznie marnieć w oczach. Przede wszystkim zadbaj o to, by w mieszkaniu stała w miejscu, do którego będzie docierało delikatne, rozproszone światło. Absolutnie unikaj stanowisk z bezpośrednimi promieniami słonecznymi. jeżeli zaś chodzi o podłoże, powinno być bardzo żyzne, przepuszczalne, luźne, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym pH.
Jak często podlewa się filodendrony? Regularnie, ale delikatnie
Ponieważ filodendrony to rośliny egzotyczne, potrzebują wysokiej wilgotności powietrza, dlatego niezbędnym zabiegiem będzie regularne zraszanie miękką, odstaną wodą. Podlewanie powinno odbywać się często, acz niezbyt obficie. Rób to tak, by podłoże było stale delikatnie mokre. Roślina źle znosi zarówno przelanie, jak i przesuszenie. Ponadto od kwietnia do sierpnia nie zapomnij o nawożeniu, w szczególności produktami mineralnymi i bogatymi w magnez.
PORADA! jeżeli jesteś w posiadaniu młodej rośliny, nie zapomnij o corocznym przesadzaniu. W przypadku nieco starszych wystarczy co dwa, trzy lata. Wybieraj dla nich coraz większą doniczkę, by nie brakowało im miejsca.
Filodendron Nataliia Tymofieieva/iStock
Co zrobić, gdy żółkną liście filodendrona? Na to zwróć uwagę
Czasami zdarza się, iż mimo usilnych starań roślina marnieje, a na jej liściach pojawiają się żółte plamy. O ile dzieje się to w jej dolnych partiach, raczej nie ma powodu do niepokoju, gdyż to część naturalnego procesu. W takim wypadku możesz poczekać, aż osłabione liście odpadną samoistnie lub je obciąć.
Nieco inaczej wygląd sytuacja, kiedy problem dotyczy innych części. Najczęściej winę za taki stan rzeczy ponosi złe stanowisko, kiedy roślina narażona jest na bezpośrednie słońce, które może ją poparzyć. Oprócz tego pilnuj, by jej nie przelewać. Choć regularne nawadnianie jest istotne, należy zachować zdrowy umiar. Warto również dokładnie przyjrzeć się roślinie, gdyż może się okazać, iż została zaatakowana przez szkodniki, w tym wełnowce, tarczniki lub przędziorki. W takim wypadku konieczne będzie zastosowanie odpowiednich preparatów i odizolowanie zainfekowanego kwiatka od pozostałych na czas leczenia. Masz w domu rośliny doniczkowe? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.