Grzyby to cenny dodatek do potraw. Na ich bazie można przygotować aromatyczny sos do makaronu czy kaszy albo dodać je do gulaszu oraz pieczeni. Najczęściej suszy się borowiki, koźlarze, gąski, maślaki oraz opieńki. Pozwala to na ich długotrwałe przechowywanie przy zachowaniu walorów smakowych. W odpowiednich warunkach zachowują zdatność do spożycia choćby przez trzy lata.
REKLAMA
Zobacz wideo Czym są grzyby funkcjonalne? Wyjaśnia nam to Monika Kowalewska. "Całkowicie legalne"
Jak przechowywać suszone grzyby w słoiku? Schowaj je w tym miejscu
Przygotowanie grzybów do suszenia polega na oczyszczeniu ich z resztek ściółki oraz igliwia. Najlepiej robić to na sucho. Potem należy pokroić zebrane okazy w cienkie plastry i suszyć w piekarniku w temperaturze od 50 do 70 st. C. Ostatnim krokiem jest przełożenie ich do szczelnego pojemnika.
Najprościej włożyć produkt do słoika z przylegającą nakrętką. Zapewnia to ochronę przed wilgocią, która niestety jest największym wrogiem suszonych grzybków. Ustaw słój w ciemnym i suchym miejscu, bez dostępu do słońca. Najkorzystniejsza temperatura do przechowywania to 18 st. C. Wtedy będziesz mieć pewność, iż żadne szkodniki ani pleśń nie dopadną twoich zapasów.
Jak przechowywać suszone grzyby w słoiku? Dima Bench/iStock
Czy suszone grzyby mogą się zepsuć? Wypróbuj trik z ryżem
jeżeli chcesz mieć pewność, iż z grzybami nic złego się nie stanie, wrzuć do słoika kilka ziaren ryżu. Naturalnie absorbuje on wilgoć. Nie masz akurat takiego produktu w domu? Nic straconego. Bardzo dobrze sprawdzą się również liście laurowe. Skutecznie odstraszą mole spożywcze. Pamiętaj, iż nieprawidłowe przechowywanie suszonych grzybów sprawia, iż mogą one stracić swoje adekwatności, stać się bezużyteczne i po prostu się zepsuć. Jednym z najczęstszych błędów jest przechowywanie grzybów w plastikowych pojemnikach, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.