W polskich ogrodach to tuje rządzą i zwykle decydujemy się stworzyć żywopłot właśnie z nich. Wyglądają schludnie i przetrwają srogie zimy, ale wydają się monotonne. jeżeli chcesz, by twoja posesja odróżniała się od innych, posadź na niej roślinę zimozieloną w postaci kiścienia wawrzynowego. To prawdziwy cud natury.
Kiścień wawrzynowy to krzew idealny na żywopłot. Jesienią i zimą nie gubi liści, a jedynie się przebarwia. Wiosną zaczyna pięknie kwitnąć. Nie jest zbyt wysoki, ale za to profil ma rozwidlony i bujny. jeżeli szukasz czegoś na niski żywopłot, kiścień będzie w sam raz. Jak go uprawiać?
Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana) to krzew z rodzaju wrzosowatych. Lubi kwaśną ziemię. Na zasadowej może niestety chorować i słabo kwitnąć, więc nie pokaże, na co go stać. zwykle dorasta do 50-100 cm (jeśli ma zapewnione komfortowe warunki, osiąga półtora metra). Ma nieforemne pędy i ciekawe, połyskujące liście. Wiosną rodzi młode listki, które mogą mieć brązową lub bordowo-czerwoną barwę. Z czasem stają się zielone, a po lecie zaczynają nabierać płomienistych tonacji. Wygląd liści w głównej mierze zależy od odmiany.
Kwiaty natomiast wyrastają późną wiosną i układają się w groniaste kwiatostany. Wyglądają jak miniaturowe dzwoneczki. Ładnie pachną i mają białokremowy odcień. Po pewnym czasie miejsce kwiatów zajmują drobne owoce, nie nadające się do spożycia przez ludzi.
Jakie odmiany krzewu warto posadzić w ogrodzie?
Sprzedawcy oferują kilka ozdobnych gatunków kiścienia wawrzynowego. Różnią się od siebie głównie wysokością i kolorem liści.
Odmiany kiścienia wawrzynowego:
▫︎ 'Zeblid’ i 'Makijaż’ (osiągają ok. 50 cm);
▫︎ 'Nana’, 'Rainbow’ i 'Whitewate’ (osiągają ok. 100 cm).
Jakie środowisko preferuje kiścień wawrzynowy?
Kiścień lubi podłoże kwaśne (o pH 4,5-6,5). Tylko w takich warunkach będzie prawidłowo się rozwijał i kwitł na bogato. Oprócz tego gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i próchniczna, a stanowisko – półcieniste lub cieniste. Jednak gatunki o pstrych liściach wolą miejsca lekko słoneczne i zaciszne.
Rzeczą, której krzew nie toleruje, jest susza. Ziemia musi być wciąż wilgotna, dlatego trzeba podlewać roślinę regularnie, zwłaszcza gdy brakuje deszczu. jeżeli chodzi o nawożenie, to kiścień można zasilić wiosną odżywką dla roślin kwasolubnych. Najlepiej przycinać go od lutego do marca. Dzięki temu zachowa elegancki pokrój.
Krzew dobrze znosi zimowanie. Jest odporny na mróz (wytrzyma spadki temperatur do -21 st. C.). Jednak można go zabezpieczyć agrowłókniną, a dookoła pędów stworzyć kopczyk z gleby.