W lecie tego roku weszło w życie nowe rozporządzenie określające zasady ochrony oraz amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Nowe przepisy wprowadzają szereg istotnych zmian, które będą wymagać uwagi i ścisłego przestrzegania przez wędkarzy. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze punkty tych nowych przepisów.
Nowe wzory kart
Od 27 lipca tego roku w nowych kartach wędkarskich i kartach łowiectwa podwodnego nastąpiła istotna zmiana. Mianowicie pole z miejscem zamieszkania i adresem zostało usunięte. Jeśli posiadasz kartę wędkarską starego typu, przez cały czas jest ona ważna i nie musisz jej wymieniać na nowy wzór. Nowe rozporządzenie określa, iż wspomniane druki według nowego wzoru mogą być wykorzystywane do wyczerpania zapasów, ale tylko do 31 grudnia 2023 roku. Natomiast po tej dacie będzie wymagane korzystanie wyłącznie z nowych kart, które nie zawierają informacji o miejscu zamieszkania i adresie.
Uzyskanie nowej karty – czy coś się zmieni?
Od 27 lipca 2023 roku nie uległy zmianie formalności związane z uzyskaniem karty wędkarskiej. Wciąż obowiązuje zdawanie egzaminu w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW). Następnie należy złożyć wniosek o kartę wędkarską w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Koszty związane z tymi formalnościami wynoszą 30 zł za przystąpienie do egzaminu. Dodajmy też, iż osoby do 16. roku życia są zwolnione z opłaty. Natomiast dodatkowo zapłacimy 10 zł za wydanie karty wędkarskiej.
Zmiany związane z wymiarami ryb i raków
Niemniej jednak ważne jest zwrócenie uwagi na to, iż od 27 lipca 2023 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące kwestie połowu ryb i raków, które można legalnie łowić. Dodatkowo zmieniły się zapisy dotyczące warunków ochrony ryb, okresów ochronnych oraz wymiarów. Ryby i raki powinny być mierzone od głowy do najdalszego krańca płetwy albo tarczy ogonowej. Nowe wymiary ochronne prezentują się następująco:
- Boleń — minimalna długość wynosi 40 cm;
- Brzana — minimalna długość wynosi 40 cm.
- Certa — minimalna długość wynosi 30 cm.
- Głowacica — minimalna długość wynosi 70 cm.
- Jaź — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Jelec — minimalna długość wynosi 15 cm.
- Kleń — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Lin — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Lipień — minimalna długość wynosi 30 cm.
- Łosoś — minimalna długość wynosi 35 cm.
- Miętus w Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi — minimalna długość wynosi 30 cm.
- Miętus w pozostałych wodach — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Pstrąg potokowy w Wiśle i jej dopływach do ujścia rzeki San, a także w Sanie i jej dopływach — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Pstrąg potokowy w Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Czechami do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach — minimalna długość wynosi 25 cm.
- W pozostałych wodach — minimalna długość wynosi 30 cm.
- Rozpiór — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Sandacz — minimalna długość wynosi 45 cm.
- Sieja — minimalna długość wynosi 35 cm.
- Sielawa — minimalna długość wynosi 18 cm.
- Sum — minimalna długość wynosi 70 cm.
- Szczupak — minimalna długość wynosi 45 cm.
- Świnka — minimalna długość wynosi 25 cm.
- Troć — minimalna długość wynosi 35 cm.
- Troć jeziorowa — minimalna długość wynosi 50 cm.
- Węgorz — minimalna długość wynosi 50 cm.
- Wzdręga — minimalna długość wynosi 15 cm.
- Rak błotny — minimalna długość wynosi 10 cm.
- Rak szlachetny (samica) – minimalna długość wynosi 12 cm.
- Rak szlachetny (samiec) – minimalna długość wynosi 10 cm.
Określenie gatunków inwazyjnych
Przyznać też trzeba, iż każdy z nas powinien posiadać wiedzę na temat tego, jakie gatunki inwazyjne spotkać można w polskich wodach. Omawiane tutaj zmiany dotyczą również określenia gatunków, które nie powinny wracać do wody po złowieniu. Tymi gatunkami są:
- Babka łysa;
- Babka bycza;
- Babka rurkonosa;
- Babka szczupła;
- Czebaczek amurski;
- Sumik czarny;
- Sumik karłowaty;
- Rak luizjański;
- Rak marmurkowy;
- Rak pręgowaty;
- Rak sygnałowy.
Warto przy tym dodać, iż wspomniane rozporządzenie określa również zmiany dotyczące rybaków. Mianowicie skupiono się na narzędziach używanych do pozyskania ryb oraz określono wielkość oczek w sieciach rybackich. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do źródła, czyli do strony: https://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/246235/60/zasady_polowu_ryb_na_2023_r