Dokarmianie ptaków zimą może im pomóc, ale i zaszkodzić. Jak mądrze dokarmiać? [PORADNIK]

19 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl


Dokarmianie ptaków z jednej strony jest cennym wsparciem dla zwierząt, z drugiej jednak może zaburzyć równowagę w ptasim świecie. Jak dokarmiać ptaki z głową, tak aby im nie zaszkodzić? Czym dokarmiać?
Czym karmić ptaki i czy w ogóle jest to konieczne? Tradycyjny karmnik czasami może przynieść więcej złego niż pożytku. Karmniki to siedlisko chorób oraz konkretne wsparcie dla i tak już dominujących gatunków. Gdzie dokarmiane ptaków zimą ma sens i jak pomagać, aby jednocześnie nie szkodzić?


REKLAMA


Zobacz wideo Co sowy mogą robić w nocy? Mamy podejrzenie, że... tańczą!


Czym dokarmiać ptaki - gdzie tkwi problem?
Zima to wymagający okres, kiedy zwierzęta tak samo jak ludzie potrzebują większego ładunku energetycznego. Jednak dokarmianie bez planu i kontroli może sprawić, iż niektóre gatunki dzięki dodatkowemu wsparciu zaczną dominować nad innymi. Najlepszym przykładem są sikorki modre i bogatki, które w Anglii nie tylko żerują na tych samych obszarach co sikorki wierzbowe, ale z czasem przejmują też ich gniazda i nory lęgowe.


Ponadto karmniki sprzyjają niekontrolowanym migracjom: w 2017 roku na terenie Nowej Zelandii zainstalowano karmnik, z myślą o rejestracji korzystających z niego gatunków. Po sezonie dożywiania ptaków okazało się, iż żaden z dokarmianych gatunków nie pochodził z Nowej Zelandii. Na dokarmianiu skorzystały za to niespotykane na tym terenie papugi.
Czym dokarmiać ptaki i dlaczego same karmniki mogą przynosić dodatkowe problemy? Karmniki to idealne środowisko do rozwoju chorób, np. rzęsistkowicy, która powoduje u ptaków zmiany na gardle, które utrudniają przełykanie.
Dokarmianie ptaków zimą w Polsce - jak zrobić to z głową?
Z uwagi na niską temperaturę karmniki od lat są wkomponowane w polski krajobraz. Jednak dokarmianie ptaków zimą z czasem stało się problematyczne, zwłaszcza na balkonach bloków, gdzie wraz z ptakami pojawiły się nieczystości, bo zaczęły tam rządzić wrony oraz gołębie. Czym karmić ptaki i w jakim miejscu?


Czym karmić ptaki i dlaczego w wyznaczonym miejscu?
Idealnym miejscem na karmnik z pewnością nie jest balustrada balkonu. Karmnik powinien być usytuowany w zacisznym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru. Coraz częściej można spotkać wolnostojące karmniki np. w osiedlowych wąwozach lub innych miejscach, gdzie zwykle stacjonują ptaki. Karmnik powinien mieć dach, który osłoni pokarm przed deszczem i śniegiem, co jakiś czas wymaga też gruntownego czyszczenia i modernizacji. Miejsca wyznaczone na karmniki najczęściej uwzględniają konkretną populację w danym miejscu i zapewniają patkom spokój podczas posiłku.
Czym karmić ptaki zimą - lista
Ptaków, tak samo jak naszych domowych pupili, nie możemy karmić resztkami z naszego stołu. Czym karmić ptaki zimą? Poniżej lista dozwolonych składników:


pszenica;
siemię lniane;
kukurydza;
sezam;
owies.


Dodatkowo można pokroić banany, gruszki, jabłka, rodzynki oraz tradycyjny plaster słoninki. W sklepach coraz częściej można też kupić gotowe mieszanki w formie nasion zastygłych w tłuszczu.
Zobacz też: Nigdy nie dokarmiaj zimą ptaków w ten sposób. Możesz doprowadzić do tragedii
Idź do oryginalnego materiału