Wilk zginął pod kołami samochodu

18 godzin temu

Kolejne, tym razem tragiczne zdarzenie z udziałem wilka odnotowano na terenie powiatu lwóweckiego. W jego wyniku wilk poniósł śmierć pod kołami samochodu.

Jeszcze kilka lat temu informacje o pojawiających się na Pogórzu Izerskim wilkach traktowane były jako niewiarygodne. choćby leśnicy zaprzeczali ich obecności na tym terenie. Dziś nikogo nie dziwi obecność tych drapieżników wśród nas. Ich ścieżki coraz częściej przecinają się z ludzkimi. Zwierzęta pojawiają się w pobliżu gospodarstw domowych. Nie brakuje przypadków ataku wilków na psy, owce, krowy, czy alpaki. Zdarzają się też incydenty postrzałów wilków. Ale także wypadków drogowych z ich udziałem. Z uwagi na rosnącą populację tych drapieżników potrzebne są systemowe rozwiązania edukacyjne, ale także rozwiązania związane ze współpracą różnych instytucji, mające na celu dalszą ochronę wilków.

Rośnie populacja wilka

Wilk od wieków fascynował i budził kontrowersje. Pół wieku temu w naszym kraju był niemal na wyginięciu. Co ciekawe, od 1955 za zabicie wilka lub zabranie szczenięcia z nory wypłacano premie. To spowodowało, iż do lat 70-tych, roczną populację tych drapieżników szacowano na zaledwie 56 osobników. Z czasem podejście do obecności wilków uległo zmianie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001, które zastąpiło ochronę w oparciu o ustawy z roku 1998 roku, wilk został objęty ochroną. To sprawiło, iż populacja drapieżników gwałtownie się rozrosła. Dziś spotkanie wilka wcale nie należy do rzadkości.

Rola wilka w ekosystemie

Wilki odgrywają kluczową rolę w zachowaniu równowagi ekologicznej. Poprzez polowanie na zwierzęta kopytne, pomagają kontrolować ich liczebność, co zapobiega degradacji lasów i poprawia kondycję przyrody. Ich obecność zmienia zachowanie zwierząt roślinożernych – stają się one bardziej czujne, tworzą większe grupy i mniej czasu spędzają na żerowaniu. Dzięki temu roślinność, w tym młode drzewka, ma większe szanse na regenerację. Wilki zajmują duże terytoria, a ich dieta opiera się głównie na naturalnych źródłach pokarmu, co potwierdza, iż ich obecność jest wskaźnikiem poprawiającego się zdrowia ekosystemów.

Wilk w Karkonoszach – na Pogórzu Izerskim

Mimo korzyści ekologicznych, wilki mogą stwarzać problemy. Gatunek ten zwiększa swoją liczebność i zasięg, przez co coraz częściej dochodzi do bezpośredniej styczności wilków z ludźmi. Drapieżniki spotkać można także na terenie powiatu lwóweckiego. Ostrzeżenie dla mieszkańców związane z obecnością wilków, w wakacje br., skierował burmistrz gminy Lubomierz. W tym wskazał, iż bardzo istotne jest żeby gospodarstwa były ogrodzone, a małe dzieci pozostawały pod opieką rodziców. Podkreślił, iż równie istotne jest, aby psy nie biegały luzem lub nie pozostawały przywiązane do budy poza ogrodzeniem, zwłaszcza w nocy, gdyż psy, jako naturalny konkurent wilków, przyciągają je swoją obecnością i odpowiednio niezabezpieczone będą narażone na ich atak.

Gdzie można spotkać wilka?

Szerokim echem odbiła się listopadowa wizyta watahy wilków w Pławnej, gdzie drapieżniki przespacerowały się przez wieś. Co chwilę otrzymujemy informację o drapieżnikach widzianych w regionie – w Lubomierzu, Mojeszu koło Lwówka Śląskiego, Włodzicach Wielkich, Chmieleniu, Pasieczniku, Dłużcu, Sobocie, Płóczkach Górnych, Uboczu, … Dziś wilki można spotkać niemal w każdym zakątku naszego powiatu. Nie wszystkie przypadki udaje się udokumentować, ale liczba zgłoszeń potwierdza, iż wilki wróciły.

Wypadek z udziałem wilka

Niestety, rosnąca liczebność wilków sprawia wzrost zdarzeń z ich udziałem. Zwierzęta te wychodzą na drogi i są przyczyną zdarzeń. Według danych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, rocznie na polskich drogach ginie ponad 60 wilków. Kolizje drogowe stanowią istotne zagrożenie dla ich populacji.

Śmiertelne potrącenie wilka

Do kolejnego takiego tragicznego zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na drodze wojewódzkiej 297 w okolicach Golejowa w gminie Lubomierz. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zgłoszenie o potrąceniu zwierzęcia otrzymał około godziny 18. Na miejsce natychmiast udał się patrol. Funkcjonariusze zabezpieczyli truchło zwierzęcia i przekazali je Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Lwówku Śląskim. Ustalenia weterynarii potwierdzają, iż zwierz poniósł śmierć w wyniku wypadku.

Jak współżyć z wilkiem?

Wielu mieszkańców obawia się wilków. Dlatego tak istotne są teraz szerokie szkolenia i kampanie informacyjne na temat zachowania w przypadku spotkania z wilkiem, a także wskazówki dotyczące unikania konfliktów. Działania edukacyjne powinny obejmować szeroki wachlarz tematów – od roli wilków w ekosystemach, przez metody ochrony zwierząt gospodarskich, po zagadnienia związane z bezpieczeństwem ludzi. Również konieczność przekazywania wiedzy na temat monitorowania liczebności wilków, ich migracji oraz sposobów minimalizowania interakcji z ludźmi, wydaje się być dziś kluczowa. Ponadto istotne są informacje na temat wyników badań naukowych dotyczących wpływu wilków na lokalne ekosystemy.

Niezbędna jest także szeroka kooperacja instytucji dotycząca ochrony wilka, ale również konsekwencji jego obecności na naszym terenie.

Idź do oryginalnego materiału