Dlaczego ludzie są bardziej podatni na choroby neurodegeneracyjne?

plotkosfera.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: mózg


Mózg jest najbardziej złożonym organem w ciele, pełniącym funkcję centrum układu nerwowego u kręgowców i większości bezkręgowców. Wyjątkowy rozwój mózgu u ludzi pozwolił nam nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się w różnych środowiskach. Jednak nowe badania pokazują, iż jako ludzkość musieliśmy zapłacić za to wysoką cenę – większą podatność na choroby neurodegeneracyjne.

Badanie mózgu naczelnych

Naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego, na czele z Samem Vickery, przeprowadzili badanie mózgów szympansów, pawianów i makaków, aby porównać objętości istoty szarej u różnych gatunków. Wyniki sugerują, iż to właśnie wyjątkowy rozwój kory mózgowej u ludzi sprawił, iż nasz gatunek stał się bardziej podatny na choroby neurodegeneracyjne związane z wiekiem, takie jak demencja.

Kora przedczołowa jako klucz

Kora przedczołowa odgrywa istotną rolę w funkcjach poznawczych wyższego rzędu, takich jak kontrola wykonawcza, pamięć robocza i język. Większa ekspansja kory przedczołowej, która odegrała kluczową rolę w ewolucyjnym rozwoju poznania naczelnych, wiąże się ze szkodą w postaci poważnego, związanego z wiekiem spadku istoty szarej u ludzi.

Choroby neurodegeneracyjne

Choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer i Parkinson, są wynikiem niszczenia komórek mózgowych, które wpływają na funkcje poznawcze i ruchowe. Wczesne symptomy często są błędnie wiązane z wiekiem lub ze stresem. Wspomniane choroby są nieuleczalne, ale możliwe jest spowalnianie ich rozwoju dzięki leków i terapii.

Wnioski

Badania sugerują, iż ludzie płacą wysoką cenę za swoją przewagę ewolucyjną. Wyjątkowy rozwój mózgu u ludzi sprawił, iż nasz gatunek stał się bardziej podatny na choroby neurodegeneracyjne związane z wiekiem. Dlatego tak ważne jest prowadzenie dalszych badań i poszukiwanie sposobów leczenia tych chorób.

Idź do oryginalnego materiału