Czym zasilić truskawki na wiosnę? Znamy sekret. Tak słodkich owoców nie kupisz choćby na rynku

5 godzin temu
Czym zasilić truskawki na wiosnę? Wszystko zależy od terminu, w jakim się za to zabierzesz. Wybór odpowiedniego preparatu sprawi, iż w okresie będą uginać się od pysznych, soczystych owoców. Tylko uważaj, żeby nie przesadzić z ilością.
jeżeli masz już truskawki w ogrodzie, wiosna to czas, kiedy należy odpowiednio o nie zadbać. W przeciwnym wypadku plony będą wyjątkowo nikłe. Przede wszystkim regularnie je odchwaszczaj, a gdy tylko zauważysz, iż wypuściły nowe liski, czas na porządne nawożenie. Zacznij od usunięcia wszystkich zaschniętych oraz dokładnego przyjrzenia się roślinom, by wykluczyć możliwe choroby i szkodniki. Następnie sięgnij po odpowiedni preparat.


REKLAMA


Zobacz wideo Nie wiesz co zrobić z truskawkami? Wypróbuj babciny przepis. Potrzebujesz tylko trzech składników


Czym zasilić truskawki na wiosnę? w okresie krzaczki będą uginać się od owoców
Wczesną wiosną, czyli w marcu lub na początku kwietnia, do odżywienia krzewów najlepiej nada się kompost, który wystarczy rozrzucić i wymieszać z ziemią. Zdecydowanie warto wtedy również wyłożyć pomiędzy roślinami ściółkę (np. słomianą), która dodatkowo je zasili i zabezpieczy. Natomiast jeżeli za nawożenie zabierzesz się później, czyli w połowie kwietnia, dobrze sprawdzą się preparaty mineralne lub organiczne. Nie zapomnij też o ewentualnym uzupełnieniu ściółki. W maju z kolei sięgnij po gnojówkę z pokrzywy lub mączkę bazaltową. Oczywiście pamiętaj, by zdecydować się na jeden ze sposobów, nie wszystkie na raz. Oprócz tego nie przesadzaj z ilością, gdyż może mieć negatywny wpływ na smak owoców.


Czy truskawka jest zdrowa? Fot. Rafal Malko / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy sadzi się truskawki do gruntu? Masz dwa terminy do wyboru
W Polsce praktykuje się dwa sposoby sadzenia truskawek: wiosenne oraz jesienne. jeżeli chcesz cieszyć się soczystymi zbiorami jeszcze w tym roku, najlepiej zabierz się za to niebawem, bo w kwietniu lub maju. Należy wybrać okres, w którym z jednej strony ziemia nie jest już zamarznięta, a z drugiej temperatura za oknem nie rozpieszcza za bardzo, czyli przed wystąpieniem bardzo ciepłych dni. Optymalnym terminem najczęściej jest ten po 15 maja, co sprawia, iż ryzyko ponownego wystąpienia przymrozków spada do minimum.


Oczywiście możesz zrobić to później, jednak wiąże się to z ryzykiem, iż krzaczki nie zdążą odpowiednio się zakorzenić przed upałami. jeżeli zaś chodzi o sadzenie jesienią, czyli pod koniec sezonu wegetatywnego, ostatnim terminem jest koniec września lub początek października. Wybierz dla nich miejsce słoneczne, osłonięte przed wiatrem i z przepuszczalną glebą o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Które letnie owoce są twoimi ulubionymi? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału