Muszki owocówki (Drosophila melanogaster) noszą wiele nazw, m.in. wywilżny karłowate, drozofile karłówki, wywilżnie, wywilżanki, drozofile czy octówki. To małe owady (2–3 mm) z rzędu muchówek, często mylone z meszkami. A to przez wspólne zainteresowanie zepsutymi owocami i warzywami. Czy muszki owocówki gryzą albo są w jakikolwiek sposób szkodliwe? Choć nie są tak irytujące jak komary, z pewnością ich obecność może być uciążliwa. Czy jest się czego obawiać z ich strony? To i wiele więcej wyjaśnimy w tym artykule.
Czy muszki owocówki gryzą lub żądlą?
Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta – nie, muszki owocówki ani nie gryzą, ani nie żądlą. Dlaczego? Te małe owady nie mają narzędzi potrzebnych do gryzienia. Ich aparat gębowy jest przystosowany do zlizywania płynnego pokarmu. Jego najważniejszym elementem pozostaje ssawka – to nie komary, które muszą przebić skórę. Z uwagi na żółty kolor niektórym kojarzą się z osami, ale muchówki nie są wyposażone w żadne żądła.
Muszki owocówki kierują się zapachem przejrzałych owoców, które są ich głównym źródłem pokarmu. Dlatego są przyciągane również przez wino, owocowe przetwory czy ocet. Gnijące owoce są dla nich źródłem cukrów oraz drożdży.
Szkodliwość muszek owocówek dla człowieka
Mimo iż muszki owocówki nie gryzą, mogą być uciążliwe, zwłaszcza gdy pojawiają się w dużych ilościach. Jednak nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka czy prowadzonych przez niego upraw. Niektóre gatunki owadów mogą przenosić choroby, ale to nie dotyczy octówek bezpośrednio. Pod warunkiem iż nie będziesz sięgać po zepsute jedzenie – odkrawanie jedynie nadgniłego kawałka nie jest stuprocentowo skutecznym zabezpieczeniem.
Te drobne owady są zwykle uważane za nieszkodliwe, chociaż ich obecność w domu może wskazywać na problem z gnijącym jedzeniem, które może być źródłem bakterii. Muszki owocówki mogą przenosić drobnoustroje z psującej się żywności, ale poważne zachorowania praktycznie się nie zdarzają. Co jeszcze nie znaczy, iż możesz całkowicie zignorować ich obecność.
Zwalczanie muszek owocówek
Jeżeli już zauważysz obecność owocówek, istnieją skuteczne metody na pozbycie się tych owadów:
- lepy na muchy;
- lampy UV z siateczką elektryczną;
- spraye owadobójcze;
- domowej roboty pułapka (ocet jabłkowy i kropla detergentu).
Muszki owocówki są przyciągane przez dojrzałe, gnijące owoce, zwłaszcza te o silnym, słodkim zapachu. Jeżeli chcesz uniknąć obecności octówek, kluczem jest utrzymanie czystości – szczególnie w miejscach, gdzie przechowujesz jedzenie. Regularne usuwanie odpadów, szczelne przechowywanie jedzenia oraz szybkie usuwanie zgniłych owoców to podstawowe kroki, które pomogą ci zapobiec pojawieniu się tych owadów. Możesz też przygotować roztwór z olejku miętowego – muszki owocówki nie lubią woni mięty pieprzowej.