Czy koty płaczą? Wszystko o kocim smutku!

2 lat temu

Ludzie potrafią odczuwać wiele emocji. Jedną z nich jest smutek. W zależności od przyczyny oraz okoliczności jego intensywność może być różna. Bardzo często taki stan wywołuje jakaś przykra sytuacja, choroba, niepowodzenie, strata, czy choćby przygnębiająca pogoda. Po czym rozpoznać, iż dana osoba jest smutna? Najczęściej dostrzega się u niej obniżenie nastroju, spowolnione ruchy, utratę zainteresowania otoczeniem i brak podejmowania jakichkolwiek aktywności. Charakterystycznym objawem są również łzy. A jak to wygląda u kotów? Czy te zwierzęta wiedzą, co to smutek? Czy koty potrafią płakać? A może w całkowicie inny sposób informują właścicieli o swoim złym samopoczuciu? Już teraz sprawdź najważniejsze wiadomości na ten temat!

Jak to jest z płaczem u kotów?

Za sprawą kanalików łzowych organizm kotów jest z fizycznego punktu widzenia przystosowany do tego, aby produkować łzy, które nawilżają i tworzą na oczach powłokę ochronną. Jednak w przypadku mruczków charakter łez jest całkowicie inny niż w przypadku ludzi. Przede wszystkim u kotów pojawienie się tej wydzieliny nie wynika z powodów emocjonalnych i nie jest wyrazem smutku, ani tego, iż pupil domaga się pocieszenia. Koty płaczą w innej formie, robią to niemal całym ciałem, a istotną rolę odgrywają wtedy wydawane przez nich dźwięki, bowiem wokalizują one swoje potrzeby. Dlatego też można choćby powiedzieć, iż koty płaczą głosem, a nie oczami.

Skąd się biorą kocie łzy?

Jeżeli w kocich oczach można dostrzec łzy, wcale nie znaczy to, iż zwierzę jest smutne. W zdecydowanej większości przypadków nadmiernie załzawione oczy u kota stanowią sygnał wskazujący na mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem. Świadczy to o tym, iż wystąpił mechaniczny uraz oka, pojawiła się jakaś infekcja albo kot ma na coś alergię.

Gdy zaobserwuje się te objawy, należy bacznie przyglądać się swojemu pupilowi. jeżeli wskazane symptomy gwałtownie nie miną, a dodatkowo zwierzę stanie się apatyczne, jedynym wyjściem jest udanie się do weterynarza.

Warto wiedzieć, iż znaczenie mają tutaj także predyspozycje rasowe – łzy częściej występują u mruczków z płaskim pyszczkiem. Ten problem pojawia się także u kotów starszych oraz tych posiadających długą sierść, która z łatwością może przedostać się do oka i je podrażnić.

Jak koty okazują smutek?

Koty potrafią odczuwać różnorodne emocje, jednak pokazują to inaczej niż ludzie. W ich przypadku płacz to wydawanie charakterystycznych, nieprzypadkowych dźwięków i modulowanie głosu. Najczęściej tego typu komunikaty wysyłają one poprzez bardzo głośne miauczenie, mruczenie, syczenie, piszczenie, jęczenie, czy żałosne zawodzenie. Potrafią one tak operować tymi odgłosami, iż niekiedy brzmią jak płaczące małe dziecko. Stosując taką metodę, chcą zwrócić na siebie uwagę opiekunów.

A jak to wygląda u Waszych kotów? Co robią, aby pokazać otoczeniu, iż są smutne?

Płacz u kota – podsumowanie

Bardzo często właściciele mruczących czworonogów na tyle są związani ze swoimi pupilami, iż odnoszą zachowania tych zwierząt do reakcji typowych dla ludzi. Tak jest chociażby z odczuwaniem emocji i płaczem. W większości przypadków płacz kojarzy się bezpośrednio z wydzielaniem łez, ale u kotów należy dokonać tutaj rozróżnienia. Nadmiernie załzawione oczy są wskazówką dla właściciela, iż najprawdopodobniej ze zdrowiem mruczka dzieje się coś złego. Natomiast płacz kotów jest pozbawiony łez, przejawia się za to opisanym powyżej wydawaniem różnych dźwięków, w co niejednokrotnie wkładają one wiele wysiłku.

Idź do oryginalnego materiału