Bambusy są chętnie wybierane, szczególnie do większych ogrodów. Niektóre z nich takie jak bambusy kępowe (Fargesia) są nieekspansywne i można je bezpieczniej wybierać na działkę. Jednak poszczególne gatunki wskazują znacznie silniejsze, inwazyjne cechy i mogą wypierać rodzime gatunki. Do takich należy Bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii), który jest odradzany przez naukowców. Jego pierwsze, udokumentowane i dzikie stanowisko w Europie wykryto przy rzece San na Podkarpaciu.
Bambus Bisseta — inwazyjny dla innych roślin
W badaniu przeprowadzonym przez dr hab. Aneta Bylak z Uniwersytetu Rzeszowskiego wskazano, iż ten konkretny gatunek może być poważnym zagrożeniem dla ekosystemu. Autorka tej pracy pokreśliła, iż bambus Bisseta wykazuje bardzo mocne inwazyjne cechy, jest silnie dominujący, a to sprawia, iż może wypierać inne rośliny, które są rodzime dla środowiska w Polsce. Dodatkowo bardzo gwałtownie rośnie (nawet 20-30 cm w ciągu doby przy dobrej pogodzie i w fazie najlepszego wzrostu), a to sprawia, iż jest trudny do kontrolowania, nowe pędy pojawią się wręcz w ekspresowym tempie.
Dodatkowo bambusy rozprzestrzeniają się przez kłącza podziemne, a to oznacza, iż mogą wyrosnąć na rabacie, pod wiatą, a choćby przejść pod ścieżką drogową czy też asfaltem, a to czyni je sporym problemem dla środowiska.
Sprawdź także: Zrób to z nasionami kopru. Plony zobaczysz w mgnieniu oka
Zamiast na Bambus Bisseta lepiej zdecydować się na inne rośliny
Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, wraz z przedstawicielami Invasive Species Council z Australii w badaniu zawarli również ostrzeżenie względem tego gatunku, a także jeszcze jednej roślinie o inwazyjnym charakterze — miskancie olbrzymim (Miscanthus × giganteus). Obie te rośliny nalezą do wysokich traw i wykazują dużą inwazyjność. Dlatego też naukowcy zalecają wybór innych krzewów czy też drzewek do ogrodów, aby nie wypierać rodzinnej flory.
Dodatkowo jak autorzy wskazują w badaniu, bambus ten może również być niebezpieczny dla zwierząt — opadające do rzek liście (zamiast np. z sosen czy też wierzb) mogą dostarczać mniej pożywanie dla ryb i innych stworzeń żyjących w wodzie.
Źródła: ur.edu.pl, nature.com
Zobacz też:
Obrywasz liście pomidorów? Uważaj, jeżeli zrobisz to źle, możesz zapomnieć o plonach
Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlej hortensje. Morze kwiatów gwarantowane
Masz balkon skierowany na południe? Ta roślina uwielbia mocne nasłonecznienie