Cocker spaniel angielski

1 rok temu
Zdjęcie: cocker spaniel angielski


W naszym kraju popularność cocker spanieli angielskich osiągnęła swoje apogeum na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Psów tej rasy było tak wiele, iż jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać amatorskie pseudohodowle. Doprowadziło to do znacznej degradacji rasy zarówno w kwestiach zdrowotnych, jak i wizualnych. w tej chwili coraz więcej hodowców pracuje nad przywróceniem angielskim spanielom ich dawnej świetności. Warto, ponieważ są to doskonałe psy rodzinne.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 38 do 39 cm, od 39 do 41 cm
masa ciała: od 13 do 14,5 kg
Szatasierść: gładka, jedwabista, miejscami bardziej obfita;
maść: jednolita czarna, ruda, czekoladowa, czarna lub czekoladowa podpalana; dwubarwna z bielą; trójbarwna z bielą; przesiana, również z podpalaniem
Długość życia11–14 lat
🐶 Charakterżwawy, wesoły, żywy, przywiązany do opiekuna, łagodny

Cocker spaniel angielski – wygląd

Cocker spaniel angielski to pies średniej wielkości, którego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 41 centymetrów. Suki są tylko nieznacznie mniejsze od samców. Waga wynosi od 13 do 14,5 kilogramów. Ogon był dawniej kopiowany, jednak w tej chwili ta praktyka jest zakazana. Osadzony jest dość nisko, według wzorca nie powinien przekraczać linii grzbietu.

Cocker spaniel – sierść

W przypadku rasy angielski cocker spaniel sierść jest półdługa. Włos jest jedwabisty, przylega do ciała. Kończyny przednie są dobrze owłosione w całości, tylne natomiast jedynie do wysokości stawu skokowego.

Charakterystyczną cechą tych psów są ich długie uszy, które gładko opadają na policzki. Pokryte są jedwabistą i bardzo przyjemną w dotyku sierścią. Warto zaznaczyć, iż jest to jedyna część ciała tych psów, na której dopuszczalna jest pofalowana sierść. Za zgodne ze wzorcem uznaje się bowiem jedynie psy o prostej sierści – niedopuszczalne są fale ani tym bardziej loki.

Sierść cocker spaniela nie sprawia szczególnych problemów w pielęgnacji i jest przystosowana do znoszenia różnych warunków atmosferycznych. Pies posiada podszerstek, który świetnie sprawdza się w roli termoregulatora.

Cocker spaniel angielski – umaszczenie

Cocker spaniele angielskie występują w różnym umaszczeniu. Wzorzec dopuszcza psy jednolite, dwubarwne, trójkolorowe oraz przesiane. Bardzo popularny jest cocker spaniel czarny czy złoty, jednak możesz także spotkać psy:

  • rude;
  • czarno–białe;
  • brązowo–białe;
  • niebieskie;
  • czekoladowe;
  • cytrynowe;
  • biało–cytrynowe;
  • biało–pomarańczowe;
  • czekoladowe z nakrapianiem;
  • niebieskie z podpalaniem.

Cocker spaniel – charakter

To rasa, która słynie ze swojego delikatnego charakteru i ogromnego oddania rodzinie. Doskonale dogaduje się z dziećmi, jednak zdecydowanie woli nieco starsze maluchy. Choć jest przedstawicielem psów ras myśliwskich, to z powodzeniem egzystuje w domu z innymi zwierzętami. Są to psy żywiołowe, ale łagodne.

Cocker spaniel angielski bardzo źle znosi samotność. W żadnym wypadku nie nadaje się do życia w kojcu. Potrzebują ciągłej obecności swojej rodziny i ukochanego właściciela. Są inteligentne i bardzo gwałtownie się uczą, jednak szkolenie psów tej rasy warto rozpoczynać wcześnie. Socjalizacja powinna rozpoczynać się jeszcze w hodowli.

Od Redakcji

Każdy pies, niezależnie od rasy i wielkości, wymaga spełniania jego potrzeb życiowych oraz konsekwentnego, mądrego wychowania i socjalizacji. W przypadku psów należących do ras stworzonych w celu pomocy myśliwym lub innych ras użytkowych należy położyć szczególny nacisk na zapewnienie psu odpowiednich aktywności, bez których może on zacząć przejawiać frustrację i inne niepożądane zachowania.

Zjawisko zwane „zespołem wściekłego cockera” nie zostało dotąd kompleksowo zbadane. Według relacji ma ono dotykać najczęściej młodych osobników i objawiać się nagłą, niesprowokowaną agresją w stosunku do każdego, kto akurat znajdzie się w pobliżu. Atak trwa kilka minut, a po jego zakończeniu pies nie przejawia agresji wobec obiektu. Podejrzewa się, iż zjawisko może mieć podłoże genetyczne, jednak wszelkie problemy z agresją powinny być pretekstem do konsultacji z behawiorystą i szkoleniowcem.

Ile żyje cocker spaniel i na co choruje?

Cocker spaniel angielski to rasa, która uznawana jest za bardzo odporną. Została ukształtowana do polowań, dlatego psy te dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Podczas dużych upałów nie warto jednak narażać psa na bardzo duży wysiłek. Rasa ta nie jest narażona na wiele chorób genetycznych, warto jednak dopytać hodowcę o badania pod kątem chorób oczu oraz dysplazji stawów biodrowych. Występować może także choroba nerek zwana nefropatią rodzinną. Zdarza się zapalenie spojówek lub podwinięcie powieki.

Zasadniczo angielskie cocker spaniele uznawane są za zdrowe, odporne i długowieczne. Średnia długość życia tych psów wynosi od 11 do 14 lat.

Pielęgnacja rasy psów cocker spaniel angielski

Pielęgnacja cocker spaniela angielskiego jest bardzo istotnym elementem opieki nad nim, dlatego już od szczeniaka powinien być do niej socjalizowany i przyzwyczajany.

Obok regularnego szczotkowania w celu usunięcia martwych włosów niezwykle istotnym elementem pielęgnacji cockera jest dbanie o uszy spaniela. Stosunkowo duże, ciężkie i wiszące mają skłonność do infekcji. Należy regularnie przycinać włosy w ich okolicach oraz sprawdzać stan ich higieny. Gromadząca się wydzielina jest stanem fizjologicznie normalnym. o ile jednak jej ilość zwiększa się znacznie, staje się ona ciemniejsza i zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach – jest to wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii.

Od Redakcji

Wszystkie psy o wiszących uszach wymagają regularnej kontroli i pielęgnacji tego obszaru. Profilaktyka pomaga zapobiegać rozwojowi bakterii, grzybów i stanów zapalnych uszu.

Raz w tygodniu należy przecierać uszy specjalnym środkiem pielęgnującym o odpowiednim pH. Zalecane są także wąskie głębokie miski, które zapobiegają dostawaniu się resztek pożywienia do uszu.

Cocker spaniel angielski to pies, którego nie można golić. Zamiast tego musi on być odpowiednio przycinany i szczotkowany. Wielu opiekunów wybiera wizyty u groomera, jednak z powodzeniem możesz nauczyć się tego sam. Wymaga to jednak determinacji i cierpliwości. Poprawnie ostrzyżony spaniel sprawia wrażenie krótkowłosego.

Rasa ta może wykazywać pewne tendencje do tycia ze względu na swoje zamiłowanie do jedzenia. Porcje karmy powinny więc być dokładnie wyliczane. Konieczne są także regularne spacery.

Spaniele – szczeniaki i hodowla

W przypadku rasy cocker spaniel angielski informacje o polecanych hodowlach znajdziesz wśród miłośników rasy. Przez lata w naszym kraju pojawiło się wiele pseudohodowli, które sprawiły, iż wzorzec angielskich cocker spanieli nieco się rozmył. Właśnie dlatego warto wybierać hodowle zrzeszone w ZKwP, gdzie pieski są przebadane i zgodne z kanonem FCI.

Szczeniaki cocker spaniela powinny dorastać w dobrych warunkach. Wrażliwy okres socjalizacji rozpoczyna się już w trzecim tygodniu życia, a więc jeszcze w hodowli. Upewnij się, iż twój przyszły zwierzak dorasta w warunkach domowych, a nie w pseudohodowli.

Pseudohodowcy kuszą nie tylko niskimi cenami, ale także różnego rodzaju nieistniejącymi wariantami rasy. Pamiętaj, iż nie ma czegoś takiego, jak cocker spaniel angielski miniaturka. Psy te mają takie gabaryty, jakie dopuszczane są przez FCI.

Cocker spaniel angielski – cena

Obecnie szczeniaki tej rasy kosztują około 5000 złotych. Pamiętaj, by wybierać hodowlę zrzeszoną w uznanej organizacji kynologicznej. Koszt szczenięcia jest często podobny, jednak dobór rodziców, ich potwierdzone wielopokoleniowym rodowodem pochodzenie oraz socjalizacja piesków to ważne składowe przy zakupie rasowego psa.

Cocker spaniel angielski – historia rasy

Jak wskazuje sama nazwa, psy tej rasy pochodzą z Wielkiej Brytanii, gdzie w XIX wieku kształtowane były do polowania na ptactwo i wypłaszania zwierzyny z zarośli. Należą do grupy płochaczy. Protoplastą i przodkiem niemal wszystkich angielskich cocker spanieli jest pies o imieniu Ted i przydomku Obo.

Pierwszy klub miłośników tej rasy powstał w 1902 roku, wtedy też utworzono pierwszy wzorzec. W 1946 roku natomiast oficjalnie rozdzielono cocker spaniele amerykańskie i angielskie, jako odrębne rasy.

Do Polski angielskie cocker spaniele trafiły po II wojnie światowej. Hodowla w naszym kraju nie rozwijała się jednak najlepiej głównie ze względu na brak doświadczenia hodowców oraz ograniczony materiał genetyczny. Ze względu na import psów z Anglii sytuacja polepszyła się w latach siedemdziesiątych.

Cocker spaniel angielski – dla kogo?

Kto będzie odpowiednim opiekunem dla cocker spaniela angielskiego? Na pewno osoba konsekwentna i cierpliwa, która rozumie znaczenie szkolenia i wie, iż jest to pies, którego miejsce jest w domu. Cockery zdecydowanie nie nadają się na psy obronne. Chociaż gwałtownie rozpoznają intruza, ich sympatyczne usposobienie skłoni je raczej do serdecznego powitania niż odstraszania.

Dobrze odnajdują się w mieście, jednak wymagają dużo ruchu na świeżym powietrzu. Chociaż mają dużo energii, potrafią odpoczywać. Warto jednak pamiętać, iż są to psy o bardzo silnym instynkcie łowieckim, dlatego mogą uciekać.

Cocker spaniel angielski – zdjęcia

Spaniel – pies z Disneya, czyli ciekawostki o rasie

  • Na popularność cocker spanieli wpłynął klasyczny film Walta Disneya „Zakochany Kundel”, którego główna bohaterka, Lady, była przedstawicielką tej rasy.
  • Wzmianki o tych psach można znaleźć już w dziełach Williama Szekspira.

Cocker spaniel angielski to doskonały pies dla rodzin ze starszymi dziećmi. Wymaga szkolenia i socjalizacji. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jest bardzo wesoły i energiczny. Ze względu na skłonność do tycia powinien mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. Najbardziej popularne umaszczenia to cocker spaniel czarny i złoty.

Popularne imiona dla psa rasy cocker spaniel

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.
  • Maks;
  • Alex;
  • Fado;
  • Fafik;
  • Reks.

Najczęściej zadawane pytania

Czy cocker spaniel bardzo szczeka?

Znudzony cocker spaniel angielski albo taki, który chce zwrócić na siebie uwagę, może głośno szczekać. Pamiętaj, iż to pies myśliwski, który miał za zadanie m.in. wypłaszać zwierzynę myśliwym. Zapewnij mu interesujące zajęcia, a jako pies użytkowy nie powinien szczekać nadmiernie.

Czym różni się cocker spaniel angielski od amerykańskiego?

Cocker spaniel angielski jest nieco większy i ma dłuższą kufę. Różni się również kształtem głowy i charakterem.

Czy spaniel gubi sierść?

Cocker spaniel angielski gubi sierść przez cały rok. Dwa razy do roku linienie jest intensywniejsze.

Czy cocker spaniel lubi wodę?

Tak, psy te pracowały również w wodzie, dlatego zwykle lubią pływać. Bierz jednak pod uwagę, iż każdy pies ma inne zwyczaje i potrzeby. Dodatkowo musisz dbać o higienę uszu spanieli, które lubią kąpać się w zbiornikach wodnych. Zalegająca pod wiszącymi uszami woda może prowadzić do stanów zapalnych.

Dlaczego cocker spaniel ma długie uszy?

Jest to cecha typowa dla psów tropiących. Długie uszy przy pochylonej do ziemi głowie pomagają psu zagarniać okoliczne zapachy w stronę nosa.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 5 / 23.11.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/5.pdf, wersja polska: 24.11.2012, data publikacji obowiązującego wzorca: 8.10.2012.

Idź do oryginalnego materiału