Wcale nie musisz stosować drogiej chemii, żeby zbierać zdrowe oraz duże owoce z jabłoni i śliwy. Wystarczy, iż założysz opaski z tektury falistej na pnie drzew owocowych. Dzięki tej prostej metodzie żaden robak nie ruszy twoich jabłek i śliwek. Sprawdź najważniejsze informacje o tym zabiegu.
Dlaczego opaski z tektury falistej są skuteczne na szkodniki jabłoni i śliw?
Owocówka jabłkóweczka i śliwkóweczka to motyle, których larwy są najgroźniejszymi szkodnikami dla jabłoni i śliw. Powodują wcześniejsze gnicie owoców i ich opadanie. Dlaczego opaski z tektury falistej pomagają w ich zwalczaniu?
Otóż owady szukające schronienia, zwykle latem i jesienią, ochoczo wchodzą w warstwy tektury i to właśnie tam przepoczwarzają się i składają jaja. Musimy więc usunąć taką opaskę z drzew owocowych we właściwym momencie. W ten sposób pozbędziemy się przyszłego pokolenia szkodników.
Mechaniczne metody walki z owocówkami bez sięgania po chemię, to nie tylko ukłon w stronę natury, ale też dbałość o własne zdrowie. Opaski z tektury falistej skutecznie redukują liczebność szkodników, zabezpieczając owoce przed robaczywieniem i zepsuciem.
Przeczytaj również: Jakie rośliny stworzą wysoki żywopłot? Wybierz te okazy, a zapewnisz sobie prywatność
Kiedy zakładać opaski z tektury falistej na drzewa owocowe?
Owocówka śliwkóweczka kończy składanie jaj w połowie maja i to właśnie wtedy gąsienice szukają odpowiedniego miejsca do schronienia, w którym będą mogły się przepoczwarzyć. W tym terminie najlepiej zatem zakładać opaski z tektury falistej. Zachowujemy je do połowy sierpnia.
W przypadku owocówki jabłkóweczki ten zabieg przeprowadzamy w czerwcu, a potem powtarzamy go w lipcu i we wrześniu. Wszystko dlatego, iż szkodnik jabłoni wytwarza kilka pokoleń w jednym sezonie. Opaski zdejmujemy zimą albo wczesną wiosną.
Opaski z tektury falistej mogą również posłużyć do monitorowania aktywności owocówki śliwkóweczki i jabłkóweczki. Niektórzy ogrodnicy łączą tę metodę z opryskami i pułapkami feromonowymi.
Jak zakładać i usuwać opaski z tektury falistej?
Opaskę z tektury falistej należy założyć na pień jabłoni i śliw na wysokość około 50 cm. Przykładamy ją falistą stroną do drzewa i mocujemy dzięki sznurka, drutu ogrodniczego lub opaski zaciskowej. Musi ściśle przylegać do kory jednak tak, żeby jej nie uszkadzała.
Najlepiej kupić klasyczną, szarą tekturę, która nie będzie nasiąkać. Nie używajmy natomiast kartonów z nadrukami albo z powłoką z folii. Mogą wydzielać toksyczne substancje, zniechęcające owady do zasiedlenia się w nich.
Opaski z tektury falistej zdejmujemy z drzew owocowych zgodnie z powyższymi terminami. Pamiętajmy, aby po zdjęciu spalić je.
Zobacz też:
Zapomnisz o ćmie bukszpanowej. Tylko obsyp krzewy tym składnikiem do ciasta
Rozpalałeś ognisko w weekend? Tego nie wyrzucaj i ciesz się pięknym trawnikiem
Wujek w maju zawsze pryska tym pomidory. Są odporne na zarazę i grzyba