Co zrobić, gdy kot sika poza kuwetą

1 rok temu
Zdjęcie: Co zrobić, gdy kot sika poza kuwetą


Dlaczego koty sikają poza kuwetą?

Powodów dla których kot sika poza kuwetą może być bardzo dużo. Trzy z nich są jednak najczęstsze. Po pierwsze są to problemy zdrowotne – począwszy od dość oczywistych, jak zapalenie pęcherza moczowego, po znacznie mniej intuicyjne, jak zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie lub tylnych kończynach. Druga częsta przyczyna kuwetowych problemów to niechęć kota do kuwety – jej wielkości, lokalizacji, czystości, rodzaju żwirku itp. Trzeci na liście “kuwetowych winowajców” jest koci stres, niekoniecznie związany z samą kuwetą, a wynikający np. ze zmian w otoczeniu, trudności relacyjnych lub problemów emocjonalnych.

W zależności od źródła problemu postępowanie wyglądać będzie nieco inaczej. Niemniej istnieją pewne uniwersalne rady, które możesz zastosować choćby wtedy, gdy wcale nie jesteś pewien dlaczego Twój kot zaczął oddawać mocz poza kuwetą.

Jak wykluczyć zdrowotną przyczynę sikania poza kuwetą u kota?

Pierwszym krokiem jaki należy bezwzględnie podjąć w przypadku kota sikającego poza kuwetą jest kontrola jego stanu zdrowia u lekarza weterynarii. Zrób to choćby jeżeli kot wydaje się całkowicie zdrowy lub gdy posikiwanie pojawia się i znika bez wyraźnych przyczyn.

Weterynarz wykona u kota badanie kliniczne i badanie moczu. Próbkę możesz zebrać sam lub zrobi to lekarz w gabinecie poprzez bezpośrednie nakłucie pełnego pęcherza. jeżeli sam pobierasz mocz pamiętaj, aby dostarczyć go do lecznicy jak najszybciej, najlepiej w ciągu maksymalnie 2-3 h. Wtedy wynik badania będzie najbardziej wiarygodny.

Drugim badaniem jakie należy wykonać u kota sikającego poza kuwetą jest badanie krwi, a konkretnie jej morfologia i podstawowa biochemia. Pozwoli to na określenie zarówno ogólnego stanu zdrowia kota jak i funkcjonowania jego kluczowych narządów. Inne badania – takie jak poszerzone badanie krwi, USG, RTG itp. należy wykonać jeżeli lekarz widzi ich zasadność w danym przypadku.

Jeśli badanie wykaże zdrowotną przyczynę problemu, jego rozwiązaniem będzie zwykle przeleczenie kota zgodnie z zaleceniami. jeżeli jednak problem pomimo leczenia nie mija lub ma tendencję do nawracania, z pewnością należy pójść o krok dalej i spojrzeć na kota także od strony behawioralnej.

Jak “dogodzić” kotu w kuwecie, aby chciał z niej korzystać?

Ponieważ koty zwykle mają wysokie wymagania względem swojej toalety może okazać się, iż przyczyna problemu leży właśnie w tym obszarze. Wiele kotów rezygnuje z korzystania z kuwety, gdy jest ona dla nich za ciasna, żwirek jest za ostry lub lokalizacja kuwety nie pozwala kotu na spokojne z niej korzystanie.

Przyjrzyj się uważnie kuwecie swojego kota i sprawdź, czy może mieć on powody, aby jej unikać. Odpowiednia kuweta dla kota powinna mieć długość taką jak 1,5 długości kota mierzone bez ogona. Najlepiej gdy jest to kuweta odkryta, ewentualnie kuweta zakryta, ale nieposiadająca drzwiczek.

Koty w większości preferują żwirek bentonitowy, czyli z naturalnej glinki, zbrylający, o drobnych, bezzapachowych granulkach. Żwirku w kuwecie powinno być nie mniej niż 6-8 cm, aby kot mógł w niej swobodnie kopać. W kuwecie należy unikać niepotrzebnych dodatków – zapachowych pochłaniaczy, folii na dno kuwety, dziwnie ustawionego wejścia (np. kuwet krytych z wejściem od góry) itp. Kuweta powinna być ustawiona w miejscu łatwo dostępnym, ale też cichym i spokojnym.

Jeśli kuweta Twojego kota nie spełnia któregoś z powyższych wymagań nie zmieniaj jej od razu na inną tylko dostaw drugą, która spełni je wszystkie. Ustaw ją w odległości 2-3 metrów od obecnej kuwety i pozwól kotu “zagłosować” na to, którą kuwetę woli – starą czy nową. Policz przez tydzień ilość użyć każdej z nich i jeżeli jedna wyraźnie dominuje dostosuj drugą do tych samych wymagań.

Przy okazji kuwety i żwirku należy zaznaczyć, iż fakt iż kot dotąd z czegoś korzystał i nagle przestał, nie przesądza wcale, iż kuweta mu odpowiada, a przyczyna problemu leży gdzie indziej. Być może kot tolerował pewne niedogodności do momentu, aż doszły inne czynniki, które “przeważyły szalę”? Może kot urósł lub przytył i kuweta stała się za mała, a żwirek zaczął wbijać się nieprzyjemnie w łapki. A może kot generalnie jest w gorszej formie i wszystko go denerwuje, w tym zapachowy pochłaniacz? Często nigdy nie dowiemy się dlaczego kot nagle swoją kuwetę odrzucił. Na szczęście nie jest to konieczne, aby móc wprowadzić kocie zachowanie spowrotem na dobre tory.

Ile kuwet powinien mieć kot?

Minimalna ilość kuwet, w przypadku zwierzęcia wydalającego poza kuwetą, to dwie kocie toalety ulokowane w dwóch różnych pomieszczeniach. jeżeli możesz pozwolić sobie na 3 lub 4 kuwetę, zadziała to tylko na Twoją korzyść.

Po co kotu aż tyle kuwet? Po pierwsze taka mnogość miejsc kociego wydalania sprawia, iż kot zawsze ma do któregoś z nich blisko i po drodze. Po drugie zawsze któraś kuweta będzie czysta. Po trzecie dodatkowe kuwety pozwalają na wprowadzanie nowych żwirków, jeżeli zaproponowany na początek bentonit nie zda egzaminu.

Większa ilość kuwet to absolutna konieczność także w domach wielokocich. W ich przypadku sprawdzi się złota zasada ”tyle kuwet ile kotów plus jedna dodatkowa”. Oczywiście z uwzględnieniem odpowiedniego rozlokowania kuwet w różnych częściach domu.

Jak często należy sprzątać kocią kuwetę?

Nawet największa kuweta i najbardziej lubiany przez kota żwirek zdadzą się na nic jeżeli nie będą sprzątane regularnie, kilka razy w ciągu dnia. Koty to zwierzęta bardzo czyste i higieniczne, które zwyczajnie nie lubią wchodzić do kuwety, w której “coś” już jest. Dlatego najlepszym żwirkiem jest żwirek zbrylający, który po zabrudzeniu należy usunąć łopatką i wyrzucić. jeżeli sprzątasz kuwetę na bieżąco i dosypujesz żwirek dobrej jakości całą kuwetę wystarczy umyć raz na 2-4 tygodnie.

Uważnego sprzątania wymagają także wszystkie miejsca zabrudzone dotąd przez kota. W tym celu sięgnij po dobrej jakości neutralizator zapachu moczu i ponawiaj jego aplikację zawsze wtedy, gdy “kocia wpadka” się powtórzy.

A może Twój kot jest zestresowany?

Pracując z kotem wydalającym poza kuwetą zawsze należy zadać sobie pytanie, czy jest on zestresowany: sytuacją w domu, kociej grupie lub innym, niewidocznym na pierwszy rzut oka powodem. Stres nie musi być wyłączną przyczyną wydalania poza kuwetą, ale często jest “zapalnikiem” lub wzmacniaczem tego zachowania.

Oceń jak zachowuje się Twój kot w ciągu dnia. Czy normalnie wypoczywa w ulubionych porach, miejscach i pozycjach? Czy chętnie się bawi, wchodzi w interakcję z domownikami, myje się i drapie drapak jak dawniej?

Jeśli zauważysz istotne zmiany poszukaj przyczyny i postaraj się jej zaradzić. Gdy nie dasz rady zrobić tego samodzielnie nie zrażaj się i poproś o pomoc doświadczonego behawiorystę. Uważnie przeanalizuje on kocie zachowanie i zaproponuje postępowanie naprawcze.

Co jeżeli wprowadzone zmiany nie przynoszą efektu?

Koci behawiorysta to także osoba, do której należy zwrócić się, gdy wprowadzenie opisanych w tym artykule zmian nie przynosi oczekiwanego rezultatu. To, iż kot sika poza kuwetą nigdy nie jest jego złą wolą i złośliwością. Czasem jednak przyczyny zachowania są na tyle złożone, iż bez pomocy specjalisty możesz mieć problem z ich zrozumieniem i wdrożeniem odpowiednich działań.

Po więcej porad na temat kociego zachowania i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację zajrzyj na www.sklep.petsmile.pl.

Idź do oryginalnego materiału