Co robić po użądleniu osy? Babcie nie pytały Google'a, tylko przykładały korzeń i działało

9 godzin temu
Latem ryzyko bliskiego spotkania z osą jest wyjątkowo duże, a jego efekt? Ból, pieczenie i spory dyskomfort. Na szczęście istnieją proste, w dodatku domowe sposoby, które przyniosą ulgę.
W Polsce do najbardziej bolesnych i potencjalnie niebezpiecznych ukąszeń należą te od owadów błonkoskrzydłych, do których należą oprócz pszczół i szerszeni również osy. Choć z reguły nie są agresywne, to potrafią być natrętne, kręcić się wokół nas i nie dawać nam spokoju. Odczuwamy to szczególnie latem, podczas odpoczynku na świeżym powietrzu. Wtedy też ich obecność bywa wyjątkowo trapiąca. Gwałtowne ruchy albo zbliżenie się do gniazda to ryzyko sprowokowania użądlenia.


REKLAMA


Zobacz wideo Lider zespołu Pectus o kłótniach z braćmi. "Średnio raz w miesiącu" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Użądlenie osy. Zagrożenia i sposoby na zmniejszenie ryzyka
Mimo iż użądlenie przez osy zwykle kończy się jedynie zaczerwienieniem i pieczeniem, to dla osób uczulonych ich jad może być śmiertelnie groźny. Co więcej, zagrożenie stanowi również użądlenie w okolice ust, gardła lub języka. Powód? Obrzęk w tych miejscach może prowadzić do zablokowania dróg oddechowych. Wtedy też liczy czas i konieczność niezwłocznej pomocy lekarskiej.


Główny Inspektorat Sanitarny radzi, iż aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, wybierać ubrania w jasnych kolorach. Osy częściej za cel obierają osoby noszące ciemną odzież. Kolejnym wabikiem są dla nich intensywne perfumy, płyny po goleniu oraz inne silne wonie preparatów.


Niebezpieczne osy na jedzeniu (zdjęcie ilustracyjne)heckepics / iStock


Co robić po użądleniu osy? Domowe rozwiązania polecane przez specjalistów
Osy, w przeciwieństwie do pszczół, mają żądło pozbawione haczyków. Dlatego też nie giną po ataku i mogą użądlić choćby kilkukrotnie. Wstrzykują do organizmu jad, który wywołuje ból, zaczerwienienie oraz obrzęk. Objawy te mogą się utrzymywać od kilku do kilkunastu godzin - w zależności od liczy użądleń i indywidualnej reakcji. zwykle pomoc medyczna nie jest niezbędna, jednak warto złagodzić dolegliwości domowymi trikami. Te triki zawsze stosowała moja babcia, ale, jak się okazuje, są one polecane również przez Ministerstwo Zdrowia.


Po użądleniu należy przemyć miejsce środkiem dezynfekującym.
Dobrze jest zdjąć biżuterię, przenieść się w cień i odpoczywać pozycji leżącej.
Ulgę przyniosą okłady z octu, cebuli, rabarbaru lub korzenia pietruszki. Zawierają substancje, które mogą pomóc złagodzić ból i obrzęk.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału