I to z pożytkiem zarówno dla studentów, jak i czworonogów szukających nowego, kochającego domu.
Podjęte działania mają, przynajmniej na razie, dwa wymiary i wynikają z podpisanego 4 kwietnia porozumienia o współpracy płockiej filii Politechniki Warszawskiej ze Schroniskiem dla Zwierząt w Płocku. Dodajmy, iż akurat tego dnia przypadał Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt.
– Miejmy nadzieję, iż podpisane porozumienie zaowocuje kolejnymi działaniami przyczyniającymi się do intensyfikacji adopcji zwierząt – podkreśla uczelnia.
Podobną nadzieją ma Marta Krasuska, szefowa płockiego schroniska.
A przechodząc do konkretów…
Schronisko przy promowaniu adopcji od pewnego czasu bazuje przede wszystkim na mediach społecznościowych: Facebooku, Instagramie, TikToku.
W miniony piątek studenci z Koła Naukowego Informatyki Stosowanej ENIGMA z płockiej filii PW zaprezentowali projekt nowej strony internetowej na potrzeby lokalnego azylu dla psów i kotów. Również później, po jej uruchomieniu, płoccy żacy zapewnią opiekę informatyczną.
– Strona internetowa została zbudowana od nowa. Jest nowoczesna, skrojona pod nasze potrzeby. W zasadzie jesteśmy już na finiszu prac – cieszy się Marta Krasuska.
Szefowa schroniska dodaje, iż pomysł z powstaniem strony wyszedł od studentów z prozwierzęcym nastawieniem. Korzyści z nowego rozwiązania będzie całkiem sporo. Przede wszystkim zamieszczą na stronie zdjęcia wszystkich podopiecznych: psów i kotów (także tych przebywających na kwarantannie). Będą również krótkie opisy (np. czy dany zwierzak nadaje się do mieszkania i potrafi już chodzić na smyczy). A także wyszukiwarka umożliwiająca filtrowanie treści np. według wielkości pieska.
– Wszyscy nasi podopieczni zostaną ujęci w jednym miejscu, przy czym zyskamy możliwość aktualizacji informacji na bieżąco, czy konkretny pies czy kot wciąż jest do adopcji – mówi Marta Krasuska. W osobnej zakładce pojawią się zdjęcia adopciaków, do których los już się uśmiechnął, zyskały nowych opiekunów. Jednocześnie będzie możliwość zapoznania się z regulaminem, z procedurami, również pobrania ankiety adopcyjnej. Oprócz tego poczytamy o aktualnościach, prowadzonych kampaniach i planowanych projektach promujących adopcje, także o tych już prowadzonych np. we współpracy ze szkołami, samorządami i firmami.
Drugi aspekt współpracy schroniska i filii PW polega na wsparciu wolontariatu. Grupa studentów podjęła się wyprowadzania psów na spacery, wspierając tym samym dotychczasowe ekipy wolontariuszy działających w schronisku. A im więcej sumiennych, chętnych do pomocy osób, tym większa euforia dla czworonogów, kiedy chociaż na pewien czas mogą wyjść do świata spoza schroniskowego boksu.
Foto: Politechnika Warszawska Filia w Płocku