Co jedzą ślimaki winniczki i pozostałe gatunki?

1 rok temu
Zdjęcie: co jedzą ślimaki


Zapamiętaj!

  • Ślimaki lądowe są uważane za szkodniki ogrodów, ponieważ zjadają wiele gatunków roślin.
  • Najpopularniejszym gatunkiem ślimaka lądowego w Polsce jest ślimak winniczek zjadający młode pędy i liście.
  • Wśród ślimaków lądowych można również znaleźć gatunki mięsożerne, takie jak ślimaki drapieżne, które polują na inne mięczaki i bezkręgowce.
  • Ślimaki wodne żywią się głównie roślinami wodnymi, glonami, martwą materią organiczną i padliną.
  • Niektóre ślimaki akwariowe, np. neritiny, są glonożerne. Pomagają w utrzymaniu czystości w akwarium.

Co jedzą ślimaki lądowe?

Ślimaki lądowe to często znienawidzeni mieszkańcy ogrodów – powodem jest to, iż zjadają wiele gatunków roślin i mogą wyrządzać niemałe szkody. Często spotkamy je na grządkach ogrodowych – kryją się w liściach, kwiatkach czy owocach. Za szkody w ogrodach odpowiedzialne są gatunki roślinożerne. Zajadają się wszystkim, co zielone i soczyste. Jest wśród nich m.in. popularny w Polsce ślimak winniczek, który szczególnie lubi jeść młode pędy i liście. Ślimaki mają specjalny narząd – tzw. tarkę, która umożliwia ścieranie części roślin, które potem połykają.

Czym konkretnie żywią się te ślimaki?

Ślimaki lądowe bywają także wszystkożerne, co oznacza, iż jedzą praktycznie wszystko – zarówno pokarm roślinny, jak i padlinę, czy resztki organiczne. Przykładowo, winniczka często spotkamy również wśród odpadków organicznych, gdzie zjada resztki roślinne.

Innym gatunkiem ślimaków lądowych jest ślimak ogrodowy, zaliczany do szkodników ogrodów. Żywi się on przede wszystkim roślinami, zjada świeże liście, owoce i korzenie. Nie gardzi także martwą materią organiczną, co z kolei przyczynia się do rozkładu odpadów roślinnych.

Warto jednak wiedzieć, iż wśród ślimaków lądowych znajdują się także gatunki mięsożerne. Zalicza się do nich na przykład ślimaki drapieżne, które polują na inne mięczaki i bezkręgowce. Wykorzystują swoje długie, ostre tarki (radula) do przebijania muszli swojego ofiary.

Czym żywią się ślimaki wodne?

Co jedzą ślimaki wodne? Pokarmem dla ślimaków żyjących w wodzie są głównie rośliny wodne, glony, ale także martwa materia organiczna i padlina. Są one istotnym elementem ekosystemu akwarium, gdzie pomagają utrzymać czystość, zjadając resztki pokarmu i zbierając detrytus.

Ślimaki wodne, takie jak helenki, mają bardzo różnorodną dietę. Helenki są drapieżne i jedzą ślimaki innych gatunków, dlatego trzeba być ostrożnym, dobierając poszczególne gatunki do akwarium.

Inne ślimaki wodne, takie jak ampularia czy tylomelania, są wszystkożerne. Ampularie zjedzą zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy, nie gardzą choćby padliną. Tylomelania chętnie zjada rośliny, ale nie stroni również od padliny.

Niektóre gatunki ślimaków akwariowych, jak na przykład neritiny, są wręcz specjalistami od glonów, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu akwarium w czystości.

Czym żywić ślimaki hodowlane?

Jeżeli decydujesz się na hodowlę ślimaków, na przykład dla celów kulinarnych czy naukowych, konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego pokarmu. W przypadku ślimaków lądowych najprostszym rozwiązaniem jest dostarczanie im różnego rodzaju roślin i warzyw. Ślimaki winniczki, czy ogrodowe, z pewnością docenią sałatę, ogórki, a choćby jabłka.

W hodowli ślimaków akwariowych, na przykład helenek, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Helenki, jako ślimaki drapieżne, wymagają dostarczenia im odpowiedniego pokarmu zwierzęcego. Mogą to być na przykład inne, mniejsze ślimaki, ale także specjalne pokarmy dla ślimaków dostępne w sklepach zoologicznych.

Niektóre gatunki ślimaków, takie jak ampularia czy tylomelania, zadowolą się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. W ich diecie znajdzie się wszystko od sałaty po krewetki. Oczywiście, tak jak w przypadku ślimaków lądowych, nie zapomnij o wapniu dla utrzymania zdrowych muszli.

Ślimaki wodne, takie jak neritiny, są doskonałymi glonożercami. W akwariach zwykle jedzą glony rosnące na powierzchniach, ale mogą również skorzystać z dodatkowych pokarmów, takich jak specjalne pastylki na glony. Niektóre ślimaki akwariowe (mowa np. o ampularii), jedzą również rośliny wodne, dlatego trzeba uważać, by nie zdewastowały akwariowej roślinności.

Poszczególne gatunki ślimaków mogą mieć nieco odmienne preferencje żywieniowe. Zanim zdecydujesz się na hodowlę, sprawdź, co jedzą ślimaki i czym trzeba je karmić!

Idź do oryginalnego materiału