Radny Tomasz Kubiak interweniuje u burmistrz Jaskólskiej-Palus w sprawie tragicznego stanu technicznego i wyposażenia Brzeskiego Schroniska „Przytul Psisko”. Proponuje zawiązanie związku międzygminnego w celu rozbudowy schroniska. Otrzymuje odpowiedź, iż organ, czyli burmistrz Jaskólska-Palus ma świadomość takich rozwiązań i radzi, aby to stowarzyszenia i fundacje zajęły się tym problemem.
Radny Tomasz Kubiak na swoim profilu społecznościowym w formie otwartego postu do dyskusji zamieścił bardzo interesujący tekst dotyczący Brzeskiego Schroniska „Przytul Psisko”. W swoim poście pod wymownym tytułem: „Czy doczekamy się czasów, kiedy Brzeskie Schronisko „Przytul Psisko” dogoni XXI wiek?”, radny porównywał wyposażenie i stan techniczny brzeskiego schroniska do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, w którym odbył wizytę studyjną. Swoje pytania kierował do Biura Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Brzegu, a także do burmistrz Violetty Jaskólskiej-Palus
Urągające warunki pracy w schronisku „Przytul Psisko”
Radny Kubiak bezpośrednio zwrócił się do pani burmistrz, twierdząc, iż razem ze swoimi współpracownikami ma szansę „… przywrócić człowieczeństwo dla Pracownic, które dwoją się tam i troją, aby łatać lata zaniedbań urzędników, którzy totalnie olewają los bezdomnych zwierząt w naszym mieście…”.
– Te Panie: Alicja, Magda i Agata nie tylko opiekują się zwierzętami, ale także szkolą je, starają się je wychować, aby były one bezpieczne dla otoczenia, a są po różnych przejściach, narażając swoje zdrowie i życie. Prócz tego łatają dziury w ogrodzeniach, starają się – zimą ogrzewać zwierzaki zakupionymi przez siebie lub pozyskanymi przez siebie od sponsorów grzałkami, a latem schładzać osłaniając prześcieradłami – też od darczyńców, wolontariuszy. – opisuje starania pracowników i wolontariuszy radny Tomasz Kubiak
Radny podkreślał w swoim poście, iż zimą choćby odśnieżają teren schroniska, bo po prostu nie ma komu…
To nie koniec „wzorcowej” współpracy z urzędem miasta. Pracownice i wolontariuszki schroniska same (to nie pomyłka: SAME!!!) wyposażyły sobie kontener, do którego od urzędu dostały w spadku po byłym burmistrzu drukarkę i laptopa. Reszta to ich starania – biurko, krzesła, itp. Wszystko po to, żeby w jednym małym kontenerze zmieścić pomieszczenie socjalne i biuro. Jedyne, co zmartwiło urzędników to … zużycie prądu. Według relacji radnego Kubiaka, kiedy panie pracujące w schronisku znalazły sponsora, który zechciał podarować klimatyzację, zamontować ją i jeszcze darmowo oczyszczać dwa razy do roku to urzędnicy zaprotestowali właśnie ze względu na duże zużycie prądu… Sponsor wreszcie uprosił urząd i panie nie muszą już siedzieć w „biurze”, w którym w upalne dni było ponad 40 stopni…
– Niestety, nikt z tęgich głów w urzędzie nie pomyślał, iż godziwe warunki to także toaleta, prysznic, szatnia i proszę nie mówić mi, iż te panie mają to w Zakładzie Higieny Komunalnej, bo narażacie się na śmieszność! To jest XXI wiek i takie coś uwłacza godności człowieka. Równie dobrze możemy jako radni powiedzieć urzędnikom, iż toalety nie są im potrzebne w urzędzie, bo obok jest Komenda Policji, czy też Starostwo Powiatowe i tam mogą chodzić załatwiać swoje potrzeby… – kontynuuje wyliczanie skandalicznych warunków w schronisku w swoim poście radny Tomasz Kubiak.
Radny poruszył również w swoim poście kwestię umów, jakie mają zawarte z UM w Brzegu pracownice schroniska.
– W nagrodę za ich harówkę dostały w umowach miano – UWAGA: Robotników Gospodarczych! Czy ktoś z Państwa jest w stanie w to uwierzyć? – podsumowuje radny Tomasz Kubiak
Na koniec radny w formie galerii zdjęć porównał wyposażenie i stan techniczny schroniska w Brzegu ze schroniskiem w Skałowie. (Galeria będzie dostępna na naszej stronie www.brzeg24.pl)
Radny pisze interpelację, a organ, czyli burmistrz Jaskólska-Palus ma „świadomość” i doradza
Okazuje się, iż radny swój post opublikował również z powodu odpowiedzi, jaką otrzymał od burmistrz Jaskólskiej-Palus na swoją interpelację.
– Próbowałem bezskutecznie przekonać w swojej interpelacji, aby spotkać się – wszyscy radni, burmistrzowie, urzędnicy z Ochrony Środowiska i Panie pracujące w schronisku, a następnie odbyć wizyty studyjne, do których oferowałem także miejsca w swoim aucie. Ostatecznie pojechałem sam i nie żałuję, bo utwierdziłem się w przekonaniu, iż da się, ale potrzeba chęci, której ja dzisiaj nie widzę w Urzędzie Miasta w Brzegu. Mam nadzieję, iż zmienią Państwo swoje zdanie na ten temat. Na ten moment grzecznie proszę o to, aby zapewnili Państwo godne warunki – zarówno zwierzakom, jak i trzem Paniom, którym powinniście postawić pomniki za to, iż chce im się jeszcze w takich warunkach pracować… o ile nie porozumiemy się polubownie to gwarantuję, iż ściągnę do Brzegu media krajowe i fundacje zajmujące się prawami zwierząt. – kończy swój post radny Tomasz Kubiak
Trudno się dziwić radnemu, iż przyjął takie stanowisko. W swojej odpowiedzi (pełną treść odpowiedzi burmistrz Jaskólskiej-Palus zamieścimy na naszej stronie www.brzeg24.pl) burmistrz Jaskólska-Palus stwierdziła, iż „… Brzeskie schronisko dla bezdomnych zwierząt „Przytulisko przytul psisko” spełnia wszystkie wymogi określone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt…”.
Burmistrz uznała, iż „… nie ma potrzeby zwoływania spotkań roboczych na terenie brzeskiego schroniska…”. Według niej, wszystkie potrzeby w zakresie funkcjonowania schroniska są zaspokajane na bieżąco w ramach zabezpieczonych na ten cel środków. Nie ma również, według Jaskólskiej-Palus, potrzeby organizowania wyjazdów studyjnych do innych schronisk na terenie Polski. Tu jako argument pani burmistrz podała swoją świadomość jako… organ. Stwierdziła, iż „… doskonale znane są organowi nowe, pięknie zaprojektowane i wybudowane schroniska. Koszt budowy takiego schroniska to kwota kilkunastu milionów złotych, których Gmina Brzeg, przy braku możliwości uzyskania dofinansowania zewnętrznego, nie jest w stanie przeznaczyć na ten cel…”.
W dalszej części swojej interpelacji radny Kubiak postulował o odbycie wizyty studyjnej w Skałowie. Chciał, aby radni i władze miasta przekonały się do idei międzygminnego związku, który wybudowałby i utrzymywał nowoczesne schronisko dla zwierząt. W Skałowie w skład związku wchodzi 11 gmin. Składka za schronisko wynosi 11 złotych od osoby zamieszkującej gminę rocznie. Radny Kubiak w swojej interpelacji wskazywał, iż istnieje wiele przykładów w kraju, gdzie gminy korzystając ze środków zewnętrznych budowały nowoczesne i spełniające obecne standardy schroniska dla zwierząt.
Burmistrz Jaskólska-Palus w swojej odpowiedzi między innymi stwierdziła, iż „Gmina Brzeg nie posiada terenu o odpowiedniej powierzchni i przeznaczeniu, dopuszczającym budowę tak dużego obiektu, jak międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt…”. Jako rozwiązanie, stosując swego rodzaju „spychologię”, wskazała, że: „… przepisy prawa w pełni dopuszczają tworzenie i prowadzenie schronisk przez stowarzyszenia/fundacje, które statutowo zajmują się opieką nad zwierzętami, w związku z czym nie było i nie ma przeszkód prawnych, aby Brzeskie Towarzystwo Miłośników Zwierząt podjęło inicjatywę utworzenia międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt, do którego chętnie również przystąpi Gmina Brzeg…”.
– Po odpowiedzi, którą od Pani otrzymałem mam wątpliwości, czy ktokolwiek z Państwa był kiedykolwiek w naszym schronisku, a o ile tak – to czy uważnie przyjrzał się warunkom tam panującym i wsłuchał się w potrzeby pracownic? Zupełnie nie rozumiem Pani braku chęci do spotkania się z radnymi, urzędnikami z Biura Urbanistyki i Ochrony Środowiska oraz pracownicami schroniska na miejscu. Czy to nie Pani w swojej kampanii mówiła o zmianie standardów i słuchaniu, dialogu? Raz jeszcze zatem apeluję do Pani o pilne spotkanie na terenie brzeskiego schroniska, tym bardziej, iż to Pani w swoim programie miała punkt, w którym mówiła o „kompleksowym podejściu do opieki nad bezdomnymi zwierzętami” – proszę sobie o nim przypomnieć i zacząć realizować przedwyborcze obietnice. – tak skomentował odpowiedź. jaką otrzymał od burmistrz Jaskólskiej-Palus na swoją interpelację radny Tomasz Kubiak.
Kompleksowe podejście czy kompleksowa ściema wyborcza?
Faktycznie, w trakcie kampanii wyborczej w swoim, jak to kandydatka Jaskólska-Palus określała, „programie naprawczym” stwierdzała, iż będzie miała (cokolwiek to miało znaczyć) „…kompleksowe podejście do opieki nad bezdomnymi zwierzętami…”
Pisała też w mediach społecznościowych takie komentarze, jak poniżej:
„… Temat zwierząt jest mi rzeczywiście bliski i z pewnością wiele jest tu do zrobienia na terenie naszej gminy. Jestem świadoma, iż potrzeby są duże i przekonana, iż przychylny i wrażliwy na krzywdę zwierząt burmistrz to krok w dobrym kierunku. A ja będę takim burmistrzem, jakim jestem człowiekiem…”.
Dziś, wobec stanowiska, jakie prezentuje w sprawie schroniska nabierają one trochę innego, bardziej komicznego charakteru. Faktycznie, można odwrócić jej stwierdzenie i zapytać: czy jest takim człowiekiem, jakim jest burmistrzem?
Być może to wymienione przez radnego Kubiaka „kompleksowe podejście nad opieką” oznacza po prostu dawanie rad stowarzyszeniom i fundacjom, które statutowo zajmują się opieką nad zwierzętami, żeby same sobie poradziły z opieką nad nimi. Organ, czyli burmistrz Jaskólska-Palus będzie miała wtedy zapewne… święty spokój
Do sprawy będziemy powracać.
Poniżej galeria zdjęciowa autorstwa Tomasza Kubiaka porównująca schronisko w Brzegu do Skałowa oraz zdjęcia dokumentujące stan obecny schroniska „Przytul Psisko”.
Pełna odpowiedź burmistrz Jaskólskiej-Palus na interpelację radnego Tomasza Kubiaka oraz jego interpelacja poniżej
Odpowiedź Jaskulskiej-Palus
Pan Tomasz Kubiak
Radny Rady Miejskiej Brzegu
W odpowiedzi na Pana interpelację z sesji Rady Miejskiej Brzegu z dnia 20 czerwca 2024 r. dotyczącą dostosowania brzeskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt do obowiązujących przepisów prawa, jak również dotyczącą innych kwestii, informuję jak niżej. Brzeskie schronisko dla bezdomnych zwierząt „Przytulisko przytul psisko” spełnia wszystkie wymogi określone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz.U. z 2022r. poz. 175). Po wejściu w życie ww. rozporządzenia Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadził na terenie brzeskiego schroniska kontrolę pod kątem dostosowania obiektu do wymagań nowego rozporządzenia, która potwierdziła spełnienie wszystkich obowiązujących wymagań. Zgodnie z obowiązującymi w tej dziedzinie przepisami, schronisko jest cyklicznie kontrolowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, który nie ma zastrzeżeń co do warunków organizacyjnych, zastosowanych rozwiązań oraz schematy działania schroniska.
W związku z powyższym nie ma potrzeby zwoływania spotkań roboczych na terenie brzeskiego schroniska; wszystkie potrzeby w zakresie funkcjonowania schroniska są zaspokajane na bieżąco w ramach zabezpieczonych na ten cel środków. Nie ma również potrzeby organizowania wyjazdów studyjnych do innych schronisk na terenie Polski, ponieważ doskonale znane są organowi nowe, pięknie zaprojektowane i wybudowane schroniska. Koszt budowy takiego schroniska to kwota kilkunastu milionów złotych, których Gmina Brzeg, przy braku możliwości uzyskania dofinansowania zewnętrznego, nie jest w stanie przeznaczyć na ten cel. Pomimo tego brzeskie schronisko działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa; wydatkowane są też dostępne środki finansowe na bieżące prace mające na celu podnoszenie standardu obiektu. Gmina Brzeg nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, o którym Pan pisze w interpelacji, ponieważ przypisane ono jest tylko do 5 regionów w Polsce, tj. dla: województwa wielkopolskiego (Wielkopolska Wschodnia): podregion koniński; województwa śląskiego: podregion katowicki, tyski, bielski, rybnicki, gliwicki, bytomski, sosnowiecki; województwa dolnośląskiego: podregion wałbrzyski; województwa małopolskiego (Małopolska Zachodnia): powiaty wadowicki, oświęcimski, olkuski oraz chrzanowski; województwa łódzkiego: region bełchatowski.
W/w Fundusz nie jest więc przeznaczony na wsparcie dla województwa opolskiego. Miasto Wałbrzych uzyskało dofinansowanie na budowę nowego schroniska z w/w Funduszu w ramach działań związanych z rekultywacją terenów pogórniczych. Ponadto informuję, iż również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu dotychczas nie prowadził naborów do programów, które umożliwiłyby pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania na modernizację, przebudowę lub doposażenie schronisk dla zwierząt. Gmina Brzeg poszukuje na bieżąco możliwości pozyskania środków zewnętrznych przeznaczonych na inwestycje w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. W 2023r. złożono wniosek do Fundacji Orlen o przyznanie środków finansowych na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w schronisku, który ostatecznie nie został rozpatrzony pozytywnie, pomimo prowadzonego wcześniej przez tę Fundację wspierania działań dla dobra zwierząt. Odnośnie utworzenia międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Brzegu, wyjaśniam jak poniżej. Z dokumentacji przedłożonej do powyższej interpelacji wynika, iż to Brzeskie Towarzystwo Miłośników Zwierząt, w latach wcześniejszych, było głównym inicjatorem utworzenia międzygminnego schroniska. BTMZ, bez porozumienia z Gminą Brzeg w kwestii możliwości utworzenia międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt na terenie Brzegu, wystąpiło z tą inicjatywą do Gmin ościennych. Gminy ościenne o to nie zabiegały, a jedynie odpowiedziały na zapytanie wystosowane przez BTMZ (którego kopia nie została dołączona do interpelacji). Ze strony Gminy Brzeg do wójtów Gmin i Burmistrza Lewina Brzeskiego zostały wystosowane pisma wyjaśniające – w sierpniu 2014r. Należy tu wyjaśnić, iż Gmina Brzeg nie posiada terenu o odpowiedniej powierzchni i przeznaczeniu, dopuszczającym budowę tak dużego obiektu, jak międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt. w tej chwili działające schronisko dla bezdomnych zwierząt, zapewnia opiekę dla bezdomnych zwierząt jedynie z Gminy Brzeg oraz na mocy zawartego porozumienia – z terenu Gminy Skarbimierz. Ze względu na ograniczenia prawne oraz konieczność zapewnienia gotowości przyjęcia określonej ilości bezdomnych zwierząt nie ma też możliwości na rozszerzenie współpracy o inne gminy. Budowa nowego międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt (zapewniającego gotowość przyjęcia prawdopodobnie ok. 300 co najmniej zwierząt) jest możliwa na terenie którejś z sąsiednich, o wiele mniej zurbanizowanych gmin wiejskich. W przypadku podjęcia takiej inicjatywy przez kilka gmin i lokalizacji nowego schroniska na terenie takiej gminy, Gmina Brzeg na pewno nie byłaby jej przeciwna.
Należy też stwierdzić, iż Gmina Brzeg nigdy nie blokowała utworzenia międzygminnego schroniska, nie była tylko, z wskazanych powyżej obiektywnych powodów zainteresowana przejęciem obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom z wszystkich ościennych Gmin. Ponadto, Gmina Brzeg jako jedyna spośród Gmin ościennych poradziła sobie samodzielnie z utworzeniem schroniska i zapewnieniem godnych warunków dla bezdomnych zwierząt ze swojego terenu. Jednocześnie wskazuję, iż przepisy prawa w pełni dopuszczają utworzenie i prowadzenie schronisk przez stowarzyszenia/fundacje, które statutowo zajmują się opieką nad zwierzętami, w związku z czym nie było i nie ma przeszkód prawnych, aby Brzeskie Towarzystwo Miłośników Zwierząt podjęło inicjatywę utworzenia międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt, do którego chętnie również przystąpi Gmina Brzeg.
z poważaniem
Violetta Jaskólska-Palus
Burmistrz
Scany Interpelacji i odpowiedzi
Porównanie schroniska w Brzegu i Skałowie
fot. Tomasz Kubiak