Ciepła, czy zimna zima? Ogrodnik tłumaczy, która z nich gorzej wpływa na rośliny

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Pixel


Najnowsze prognozy wskazują, iż tegoroczna zima może być stosunkowo ciepła. Jednak wbrew pozorom to wcale nie jest dobra informacja dla ogrodników, ponieważ negatywnie wpłynie to na rośliny. Warto więc wiedzieć, jak przygotować nasz ogród na łagodniejszą zimę, aby wiosną nie musieć zmagać się z niemiłymi niespodziankami. Podpowiadamy, jak przygotować nasze rośliny na taką możliwość.

Według prognoz na najbliższe miesiące przewiduje się dość łagodną zimę, która będzie stosunkowo ciepła. Nie zapowiada się również na duże ilości śniegu oraz częste mrozy. Taka pogoda wbrew pozorom nie jest dobra dla naszego ogrodu. Musimy więc odpowiednio go przygotować na taką możliwość i zadbać o to, by nasze rośliny mogły spokojnie przetrwać do wiosny. Podpowiadamy, co należy zrobić.

Jak brak mrozu i śniegu wpływa na glebę w ogrodzie?

W trakcie chłodnej zimy, mrozy oraz pokrywa śnieżna mogą odgrywać rolę naturalnej ochrony roślin. Wynika to z tego, iż przemrożona gleba ogranicza rozwój szkodników, a także hamuje kiełkowanie nasion chwastów. W momencie, gdy zabraknie ujemnych temperatur i mamy do czynienia z ciepłą zimą, to w ziemi mogą rozwijać się różnego rodzaju mikroorganizmy, szkodniki oraz chwasty.

Na szczęście możemy temu przeciwdziałać. W tym celu już teraz musimy zadbać o glebę w naszym ogrodzie i przykryć ją ściółką. Dzięki temu zmniejszymy wpływ nagłych zmian temperatury. W dodatku pozwoli nam to utrzymać wilgoć i uchroni glebę przed zbyt mocnym nagrzewaniem się.

Oprócz tego zima bez śniegu oznacza mniejsze zasoby wody w glebie na wiosnę, ponieważ jest on naturalnym magazynem wody, który topniejąc, nawadnia glebę i korzenie roślin. Wobec tego, jeżeli go brakuje, musimy samodzielnie zadbać o odpowiednie nawodnienie gleby. Należy więc regularnie podlewać ziemię podczas okresów bez mrozu.

Czytaj również: To skarbnica zdrowia. Posadź go już teraz, a wiosną sobie podziękujesz

Ciepłe dni w trakcie zimy - jak wpływają na rozwój roślin?

Ciepła zima to także fałszywy sygnał dla naszych roślin, ponieważ mogą one pomylić ją z przedwiośniem. W związku z tym zaczynają one wcześniej wypuszczać pąki lub wznawiają swoją wegetację. Jest to problematyczne, ponieważ gdy zima powróci do przymrozków, może dojść do uszkodzenia tych pąków oraz wczesnych liści.

Wobec tego, gdy zauważymy, iż podczas ciepłej zimy, nasze rośliny zaczną wypuszczać pąki, należy owinąć je przewiewnym materiałem. Natomiast w przypadku roślin cebulowych oraz kwiatów rabatowych, warto zastosować grubą warstwę ściółki.

Jak przygotować swój ogród na cieplejszą zimę? O tym musisz pamiętać

Wiedząc, iż możemy spodziewać się cieplejszej zimy i iż istnieje ryzyko tego, iż nasz ogród będzie budził się wcześniej niż zwykle, warto podjąć profilaktyczne działania, dzięki którym ochronimy nasze rośliny. Oto co należy robić, aby przygotować się na zbyt wczesną pobudkę ogrodu zimą:

  • Systematycznie sprawdzaj prognozy pogody.
  • Monitoruj często stan roślin.
  • Unikaj nawożenia, aby nie pobudzać roślin do wzrostu.
  • Używaj agrowłókniny, aby ochronić rośliny źle znoszące zmienne temperatury.
  • Wrażliwsze rośliny przenieś do chłodnych pomieszczeń, w których nie będzie dochodziło do nagłych zmian temperatur.
  • Pamiętaj o nawadnianiu gleby i stosowaniu ściółki, by nie doszło do wysuszenia ziemi.

Zobacz też:

Te rośliny warto mieć w sypialni. Dotleniają mózg i poprawiają jakość snu

Sadzonki aloesu możesz mieć za darmo. To dużo prostsze niż myślisz

Rozłóż w ogrodzie, nim nadejdą mrozy. Zabezpieczysz choćby delikatne rośliny

Idź do oryginalnego materiału