Chcesz, żeby hoja zakwitła? Wystarczy, iż zadbasz o tę jedną rzecz

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Masz w domu hoję, która nie chce zakwitnąć? Być może popełniasz popularny błąd, przez który kwiaty tej egzotycznej rośliny często nie chcą się rozwijać. Postaraj się go jednak naprawić, bo to właśnie one są najatrakcyjniejsze dla oczu. To nic trudnego. Wystarczy, iż zadbasz o jedną rzecz. Sprawdź, jak dbać o hoję zimą, aby zachwycała urodą.

Hoja to ciekawa roślina o egzotycznym pochodzeniu. Naturalnie występuje w Australii oraz rejonach południowo-wschodniej Azji (jako nieszkodliwy dla innych roślin epifit).

Europejczycy natomiast chętnie uprawiają ją w doniczkach z uwagi na ozdobne ciemnozielone mięsiste liście i drobne zebrane w baldachy kwiaty o białym lub różowym odcieniu. W naszym kraju również jest popularna. Zdarza się jednak, iż hoja nie chce kwitnąć z uwagi na częsty błąd pielęgnacyjny, który zimą popełniają Polacy.

Uprawa hoi. Aby była piękna, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki

Gwiaździste kwiaty hoi są jej największą ozdobą i wspaniale pachną, wydzielając słodki aromat. Cieszyć można się jednak nimi tylko wtedy, gdy roślina jest zadbana. Wymaga troski, co oznacza, iż musisz zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju.

Najważniejsze jest stanowisko - powinno być jasne, ponieważ hoja lubi światło (rozproszone). Idealnie sprawdzi się wschodni albo zachodni parapet. Dobór gleby również ma znaczenie.

Hoja najlepiej czuje się w lekkim, przepuszczalnym podłożu. Świetnie, jeżeli dodasz do niego trochę perlitu albo kory, aby zapewnić jej korzeniom dostęp do powietrza. W okresie wegetacyjnym warto stosować także nawóz do roślin kwitnących.

Może cię zainteresować: Znudziły ci się tuje? Zasadź tę roślinę, a żywopłot będzie wyglądał, jak z bajki

Przez ten błąd w pielęgnacji hoi, roślina nie chce wypuszczać kwiatów

A co z podlewaniem hoi? Nie jest tajemnicą, iż to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, jednak to właśnie przez jego nadmiar roślina często nie chce wypuszczać kwiatów.

Hoja woli mieć lekko przesuszone podłoże, niż nadmiernie wilgotne. Przez zbyt dużą ilość wody w doniczce może zacząć gnić. Zwłaszcza zimą, gdy podlewanie hoi należy mocno ograniczyć.

Czytaj również: Nie wiesz, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Zwróć uwagę na ten szczegół

Jak dbać o hoję, by bujnie kwitła? Zimą musisz o tym pamiętać

Zimą warto pozwolić hoi na odpoczynek od podlewania, ponieważ w ten sposób przygotowuje się ona do rozkwitu w okresie wiosenno-letnim. Gdy dni stają się krótsze, a temperatura na zewnątrz niższa, powinieneś stopniowo zacząć zmniejszać ilość wody w doniczce tej rośliny.

Między kolejnymi zabiegami nawadniania rośliny upewnij się, iż podłoże zdążyło już całkowicie wyschnąć. Nie zapomnij także o optymalnej temperaturze w mieszkaniu (w ciągu dnia powinna wynosić od 18 do 24 stopni Celsjusza, a w nocy może być choćby niższa).

Zobacz też:

Podlewaj tym rośliny doniczkowe. To najlepsza odżywka na zimę

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Skrzydłokwiat zaatakowały mszyce? To nie koniec świata, tak się ich pozbędziesz

Idź do oryginalnego materiału