Po świętach wiele osób zastanawia się, co zrobić ze swoją choinką. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce, to wcale nie musi ono lądować na śmietniku, ponieważ możemy wsadzić choinkę do gruntu w naszym ogrodzie. Dzięki temu zdobędziemy ozdobę posesji na długie lata. Musimy jednak wiedzieć, jakich błędów unikać podczas tego procesu, aby drzewko przyjęło się w ogrodzie.
Co zrobić z choinką po świętach? Ten błąd może wiele kosztować
Kluczem do sukcesu, jeżeli chcemy wsadzić naszą choinkę do ogrodu, jest to, co zrobimy z nią po zakończeniu okresu świątecznego. Błędem jest na pewno przenoszenie jej od razu na zewnątrz. Wynika to z tego, iż drzewko przez kilka tygodni stało w ciepłym miejscu, więc umieszczenie go na mrozie, sprawi, iż szok termiczny uszkodzi igły oraz korzenie choinki.
W przypadku jednak gdy drzewko towarzyszyło nam wyjątkowo krótko i stało w domu do 6 dni, to możemy je od razu przenieść na balkon lub do ogrodu, pamiętając o okryciu doniczki tkaniną jutową lub słomianą matą. Donicę z choinką najlepiej umieścić w zacisznym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego.
Natomiast, o ile nasza choinka standardowo przebywała w cieple dłuższy czas, to należy przenieść ją do jasnego oraz chłodnego pomieszczenia, w którym doczeka wiosny. Pozostawiając ją tam, nie zapominajmy jednak o regularnym podlewaniu drzewka. W momencie, gdy przymrozki ustaną, możemy przenieść roślinę do ogrodu. Dzięki temu bezpiecznie wyprowadzimy ją z jej stanu spoczynku.
Czytaj również: Te rośliny przynoszą pieniądze i powodzenie. W 2025 r. warto mieć je na parapecie
Co sprawia, iż choinka nie przyjmuje się w ogrodzie? Tych pomyłek unikaj
Często zdarza się, iż po wsadzeniu choinki doniczkowej do gruntu w ogrodzie, drzewko się nie przyjmuje i usycha po kilku tygodniach. Powodów tego stanu rzeczy może być kilka. Warto więc wiedzieć, czego nie robić, by móc cieszyć się piękną choinką w swoim ogrodzie. Oto najczęstsze błędy:
- Nieprawidłowa pielęgnacja drzewka podczas okresu świątecznego - wiele osób nie zwraca uwagi na warunki, jakie zapewnia swojej choince po przyniesieniu jej do domu. Tym, co najbardziej szkodzi drzewku, jest zbyt ciepłe pomieszczenie oraz niewłaściwe podlewanie. Czynniki te sprawiają, iż korzenie tracą zdolność do pobierania wody, a choinka gubi igły. Należy więc ustawiać drzewko z dala od źródeł ciepła, a także pamiętać o regularnym i umiarkowanym podlewaniu, aby podłoże, w którym rośnie choinka, było stale lekko wilgotne.
- Uszkodzony system korzeniowy - ten błąd możemy popełnić już na etapie kupna drzewka, o ile nie mamy świadomości, iż niektóre choinki zostały wykopane lub wycięte z ziemi przed sprzedażą i tylko włożone do doniczki. Rezultatem tego jest przycięty i uszkodzony system korzeniowy, który sprawia, iż nasza choinka ma bardzo małe szanse na to, iż przyjmie się w ogrodzie. Warto więc świadomie kupować drzewko, wybierając takie, które jest uprawiane w pojemnikach od początku.
- Zbyt szybkie przeniesienie drzewka - najlepszym terminem na posadzenie drzewka w ogrodzie jest wczesna wiosna, gdy gleba jest wilgotna, a temperatury są już wyższe. Wcześniejsze przeniesienie choinki, może skutkować wspomnianym już szokiem termicznym. Oprócz tego, podczas wsadzania drzewka, należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu dołka. Powinien on być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa choinki. Zadbajmy także o to, by po posadzeniu rośliny wykonać ściółkowanie gleby wokół pnia, aby korzenie nie traciły wilgoci.
Zobacz też:
Te rośliny możesz trzymać na balkonie choćby zimą. Są odporne na mróz
Bluszcz będzie rósł, jak na drożdżach. Wystarczy, iż zadbasz o to
Te rośliny będą najmodniejsze w 2025 roku. Niektóre z nich mamy już w domu