Cane corso

1 rok temu
Zdjęcie: cane corso


Psy rasy cane corso pochodzą z Półwyspu Apenińskiego. Te majestatyczne molosy wprost idealnie sprawdzają się w roli stróżów. Są nie tylko bardzo odważne, ale także wytrwałe i spostrzegawcze. Poza tym ich aparycja i postawa z pewnością nie zachęcają nieproszonych gości do wizyt na posesji. A jaki jest pies cane corso z charakteru? Sprawdź!

Cane corso – podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość: samice od 60 do 64 cm, samce od 64 do 68 cm;
waga: samice od 40 do 45 kg, samce od 45 do 50 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, lśniąca, z niewielkim podszerstkiem
maść: czarna, łupkowa, ołowiana, jasnoszara, jasnopłowa, czerwona jelenia, ciemna pręgowana
🐶 Charakterzdecydowany, silny, inteligentny, zrównoważony, czujny
Długość życia10–12 lat

Cane corso – opis rasy

Cane corso to duży i proporcjonalnie zbudowany pies o muskularnej sylwetce. Jego wysokość w kłębie wynosi średnio 64-68 centymetrów u samców oraz 60-64 centymetry u suczek. Wzorzec zakłada tolerancję do 2 centymetrów w górę i w dół. Waga cane corso mieści się w przedziale od 40 do 50 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych.

Pomimo tak dużego wzrostu cane corso italiano nie jest ociężały. W ruchu sprawia wrażenie majestatycznego i eleganckiego. We wzorcu wyraźnie zaznaczono, iż długość tułowia powinna być dłuższa niż wysokość psa w kłębie. Gruby ogon noszony jest wysoko.

Cane corso ma dużą głowę z szeroką czaszką i płaską kufą. Wyraźnie zaznaczona jest bruzda czołowa. Oczy powinny być wyraziste, a trójkątne uszy – zwisać wysoko. Charakterystyczną cechą psów tej rasy jest delikatny przodozgryz, który wynika z budowy czaszki.

Umaszczenie i okrywa cane corso

Sierść cane corso italiano jest krótka i przylegająca do ciała. Dopuszczalne umaszczenia to:

  • czarne;
  • ciemnoszare;
  • jasnoszare;
  • płowe;
  • płowo-czerwone;
  • jasnopłowe.

Najbardziej popularne są cane corso blue, określane po polsku jako niebieskie. Z kolei największe wrażenie robi czarny cane corso, zwłaszcza bardzo zadbany, o błyszczącej sierści.

Cane corso – zachowanie i charakter

Cane corso jest hodowany przede wszystkim jako pies stróżujący. Dzięki swoim cechom, czyli zdecydowaniu, refleksowi i dużej sile, świetnie sprawdza się w roli psa obronnego. Nie można odmówić mu inteligencji. Ma mocny charakter, jednak po zbudowaniu więzi z doświadczonym opiekunem będzie współpracował podczas szkolenia.

Cane corso a otoczenie

Wbrew swojej groźnej aparycji cane corso jest psem, który w stosunku do znajomych jest bardzo serdeczny i czuły. Lubi dzieci, chętnie spędza z nimi czas i co do zasady jest w stosunku do nich bardzo opiekuńczy.

Temperament cane corso, jego wrodzony upór oraz duża inteligencja sprawiają, iż jest to pies dla doświadczonych przewodników. Tak jak wszystkie duże molosy, osiąga pełną dojrzałość dopiero około drugiego, a choćby trzeciego roku życia. Jego dorastanie, a więc czas, kiedy psychika jest szczególnie krucha, rozciąga się w czasie.

Cane corso a agresja

Psy tej rasy według wzorca są stabilne i nie mogą być agresywne. Mimo wszystko błędy w szkoleniu i wychowaniu cane corso mogą sprawić, iż staną się one nieprzewidywalne, a choćby niebezpieczne. Wymagają więc przewodnika, który będzie dla nich autorytetem i z którym będą chciały pracować.

Cane corso italiano – zdrowie

Długość życia cane corso to mniej więcej dziesięć lat. Psy tej rasy na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, jednak ich słabym punktem są oczy. Stosunkowo często występuje entropium, ektropium oraz problemy z gruczołem trzeciej powieki.

Pielęgnacja cane corso

Cane corso to pies stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Nie trzeba go kąpać, chyba iż po spacerze faktycznie będzie tego wymagał. Sierść można od czasu do czasu wyczesywać szczotką o delikatnym włosiu. Nie zaniedbuj także regularnego sprawdzania stanu uszu i zębów oraz obcinania pazurów, jeżeli pies sam ich sobie nie ściera.

Żywienie cane corso

Cane corso to duży pies, dlatego w okresie wzrostu powinien otrzymywać pożywienie bogate w składniki odżywcze. Nie ma także przeszkód, jeżeli chodzi o suplementację składników wspierających rozwój kości. To jednak powinno być wcześniej dokładnie skonsultowane z dietetykiem.

Hodowla i szczenięta cane corso

Cane corso to rasa, która w naszym kraju nie cieszyłaby się szczególnie dużą popularnością. Mimo wszystko pod patronatem ZKwP działa kilka bardzo dobrych hodowli, w których regularnie przychodzą na świat szczeniaki cane corso.

Przed zakupem psiaka upewnij się, iż hodowca wystawia rodowód FCI, a wychowywane przez niego szczenięta nie tylko przeszły przegląd hodowlany, ale także były prawidłowo socjalizowane. Dobrym pomysłem będzie także poznanie rodziców twojego przyszłego pieska. o ile są psami stabilnymi, istnieje duża szansa, iż ich potomek także odziedziczy tę cechę.

Cane corso – cena

Cena za cane corso z rodowodem FCI waha się w tej chwili od 3 do 5 tysięcy złotych. Jeżeli zdecydujesz się na sprowadzenie psa z zagranicy, musisz doliczyć do tego jeszcze koszty transportu oraz wyrobienia odpowiednich dokumentów.

Pies cane corso – historia rasy

Cane corso to bezpośredni potomek rzymskich molosów, które przez wieki pełniły rolę stróżów w rozproszonych skupiskach ludzkich Półwyspu Apenińskiego. Psy tej rasy doskonale radziły sobie także na arenach, gdzie niejednokrotnie stawały do walki z dzikimi zwierzętami.

Cane corso – losy rasy

Przez wieki hodowla tych psów prowadzona była w izolacji, dlatego można powiedzieć, iż cane corso przetrwał do dzisiejszych czasów niemal w niezmienionej postaci. Pierwsze nowożytne wzmianki o rasie pochodzą z XVIII wieku. Na terenie dzisiejszych Włoch psy te były wykorzystywane niezwykle powszechnie i w bardzo różnorodnych rolach. Cane corso był stróżem, psem wojskowym, pasterzem pilnującym stada, a choćby brał udział w pogoni za zbiegłymi więźniami.

Cane corso – wzorzec

Przy tak bogatej historii rasy aż trudno uwierzyć, iż jej pierwszy oficjalny wzorzec powstał dopiero w 1987 roku! Włoscy hodowcy na czele z międzynarodowym sędzią kynologicznym i znawcą molosów, Antonio Morsianim, przez dekadę prowadzili intensywne prace nad ujednoliceniem rasy. Ich wysiłki opłaciły się, ponieważ już w 1996 roku cane corso został oficjalnie uznany przez FCI.

Do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły już kilka lat później – pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku. Polskie hodowle stworzono na bazie utytułowanych psów sprowadzanych z Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Cane corso a dzieci – w jakim domu odnajdzie się ten pies?

Cane corso to zwierzak, który łączy w sobie ogromną siłę fizyczną oraz upór i duży temperament. Nic więc dziwnego w tym, iż rasa polecana jest wyłącznie osobom doświadczonym, zrównoważonym i bardzo świadomym jej specyficznych potrzeb.

Cane corso a rodzina

Cane corso akceptuje dzieci, z którymi się wychował. Jest w stosunku do nich serdeczny i chętnie towarzyszy w zabawach. Trzeba jednak mieć pełną świadomość, iż opis rasy cane corso pasuje wyłącznie do przedstawiciela rasy, który został odpowiednio wychowany i socjalizowany. Nie może być mowy o żadnych brakach socjalizacyjnych i zaniedbaniach w szkoleniu. Tych bowiem pies nie wybacza, a konsekwencje utrwalenia niepożądanych zachowań mogą być bardzo niebezpieczne.

Z wiadomych względów pies tej rasy nie będzie odpowiednim towarzyszem dla osoby starszej, z niepełnosprawnością czy bardzo niedoświadczonej. Cane corso nie jest może hiperaktywny, jednak ma mnóstwo siły. Jeżeli dojdzie do skrajnej sytuacji, przewodnik musi mieć możliwość zapanowania nad nim.

Cane corso – szkolenie

Mimo wszystko cane corso jest zwierzęciem z ogromnym potencjałem. Szybko przystosowuje się do trybu życia swojej rodziny, przywiązuje do niej i potrzebuje kontaktu. Ma jednak dużą skłonność do stawiania na swoim, jest niezależny i uparty. Nie toleruje także zbyt gwałtownego traktowania. Z przewodnikiem musi łączyć do niezachwiane zaufanie. Zdecydowanie nie jest to pies z typowo owczarkowym will to please. Raczej nie zechce ci się przypodobać. Żeby wykonał polecenie opiekuna, musi widzieć w tym sens.

Przemoc czy metody awersyjne nie są sposobami na pracę z cane corso. Jeżeli nie masz ogromnego doświadczenia w pracy z obronnymi molosami, dobrze, abyś zgłosił się do profesjonalnego szkoleniowca. Psychika cane corso w okresie dojrzewania jest bardzo delikatna, a musisz wiedzieć, iż pełną dojrzałość pies ten osiąga dopiero w wieku 2-3 lat. Okres, w którym charakter cane corso może zostać „zepsuty” jest więc wyjątkowo długi.

Cane corso – galeria zdjęć

Cane corso – ciekawostki

Cane corso to pies dosyć kosztowny w utrzymaniu. Samo zapewnienie mu dobrej i pełnowartościowej karmy to wydatek choćby kilkuset złotych w skali miesiąca.

Wiele osób decyduje się na cane corso italiano z uwagi na charakterystyczny, groźny wygląd tej rasy. W rzeczywistości to pies, który może świetnie sprawdzić się jako towarzysz rodziny, o ile zostanie odpowiednio wychowany. Z tego powodu nie powinien trafić w ręce osoby niedoświadczonej.

Popularne imiona dla psa rasy cane corso

Popularne imiona dla psa rasy cane corso to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Cane corso – najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba mieć pozwolenie na cane corso?

Cane corso nie jest zaliczany do psów agresywnych i nie widnieje w rządowym wykazie. Oznacza to, iż na tego czworonoga nie trzeba mieć pozwolenia.

Czy cane corso się ślini?

Z uwagi na budowę pyska i wiszące fafle, czyli fałdy skóry po bokach kufy, pies tej rasy dość intensywnie się ślini. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy twój pupil poczuje psie przysmaki albo jedzenie.

Kto ma cane corso?

Włoski dog o silnym charakterze jest pupilem takich gwiazd jak Vin Diesel, Gillian Anderson czy Sylvester Stallone.

Czy cane corso nadaje się do bloku?

Przedstawiciele tej rasy potrzebują zajęcia i dawki ruchu. jeżeli je im zapewnisz, mogą mieszkać również w bloku.

Kiedy kastrować cane corso?

Psy te rosną choćby do drugiego roku życia. Nie zaleca się kastracji wcześniej niż przed drugimi urodzinami.

Bibliografia

FCI-Standard N° 343 17.12.2015/ EN, tłumaczenie polskie (z jęz. angielskiego) sierpień 2022 Mirosław Redlicki, https://www.zkwp.pl/wzorce/343.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.

Idź do oryginalnego materiału