Czy wiesz, iż bataty są jednym z najzdrowszych składników, które mogą być dodane do diety psa? Są bogate w składniki odżywcze, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy, zapobiegać chorobom serca i utrzymać wagę psa na odpowiednim poziomie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego bataty są tak ważne dla zdrowia Twojego pupila i jakie korzyści mogą przynieść jego diecie.
Słodkie ziemniaki – inaczej bataty
Wilec ziemniaczany, znany szerzej jako batat lub słodki ziemniak, to gatunek byliny należący do rodziny powojowatych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej. Bulwy batata są jadalne, mają stożkowaty kształt, a ich skórka może przyjmować kolor kremowy, pomarańczowy, czerwony oraz fioletowy.
Wartości odżywcze batatów
W 100 g batatów znajdziemy 1,57 g białka, 20,12 g węglowodanów oraz niewielkie ilości tłuszczu – zaledwie 0,05 g. W porównaniu do innych warzyw bataty zawierają sporo kalorii (ok. 86 kcal/100g). Charakteryzują się również niskim indeksem glikemicznym – od 44 do 61 (w zależności od odmiany oraz sposobu przygotowania). Indeks glikemiczny (IG) informuje nas, jak wzrośnie stężenie glukozy we krwi, po spożyciu określonego produktu. Niska wartość IG oznacza, iż produkt jest trawiony wolniej, a poziom glukozy we krwi wzrasta stopniowo. Słodkie ziemniaki to także źródło składników mineralnych takich jak wapń, potas, żelazo i magnez, witamin z grupy B oraz beta-karotenu, który jest silnym przeciwutleniacze.
Wpływ batatów na układ pokarmowy – bogate źródło błonnika pokarmowego
Spośród węglowodanów, które znajdziemy w batatach na szczególną uwagę, zasługują węglowodany niestrawne, czyli włókno pokarmowe. Nie jest ono trawione w jelicie cienkim, ale dociera w niezmienionej formie do jelita grubego, gdzie jest rozkładane (częściowo lub w całości) przez bakterie jelitowe. Słodkie ziemniaki zawierają w sobie pektyny zaliczane do
rozpuszczalnego włókna pokarmowego. Są one fermentowane przez bakterie jelitowe i dostarczają energii dla komórek nabłonka jelita grubego. Wpływają również na zwiększenie ilości pożytecznych bakterii z rodzin Lactobacillus i Bifidobacterium.
Obniżają cholesterol
Dodatkowo pektyny ograniczają wchłanianie tłuszczów oraz cholesterolu i wspierają usuwanie toksyn z organizmu. W batatach znajdziemy także celulozę i ligninę, czyli nierozpuszczalne włókno pokarmowe. Mają one zdolność do zatrzymywania wody, w związku z tym wpływają na poprawę konsystencji kału. Zwiększają jego objętość oraz wilgotność i tym samym pomagają zapobiegać zaparciom.
Dlaczego warto podawać psu karmę z batatami?
Włączenie batatów do diety wiąże się z licznymi korzyściami. Nic więc dziwnego, iż coraz częściej można je znaleźć w psich miskach. Są nie tylko zdrowe, ale także smaczne i sycące, więc Wasze psiaki na pewno chętnie ich spróbują. Zaleca się wprowadzanie batatów do diety, która jest dobrze zbilansowana – czyli taka, która zawiera wszystkie makro i mikroelementy, których potrzebuje pies do funkcjonowania w pełnym zdrowiu. Dlatego suche karmy jakości premium, które zwierają w swoim składzie bataty, są tak poszukiwane przez właścicieli psów. Cała linia karm Leśne Smaki marki Wiejskiej Zagrody, oparta jest na dodatku węglowodanowym w postaci batatów, które są uzupełnieniem wysokobiałkowej diety psa i jednocześnie będąc jednym z lepszych źródeł błonnika.
Bataty w diecie psa – podsumowanie
Mamy nadzieję, iż przekonaliśmy Cię, iż bataty są bogate w składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia psa. Dodanie batatów do jego diety może pomóc w zapobieganiu chorobom i poprawie trawienia. Szukając karmy dla swojego pupila, warto zwrócić uwagę na te, które zawierają bataty jako dodatek, aby zapewnić psu urozmaiconą, dobrze zbilansowaną dietę, która zapewni mu dobrą kondycję i zdrowie na długi czas.
Artykuł napisany we współpracy z Dietetykiem Zwierzęcym