Barwinek pospolity – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Barwinek pospolity


Barwinek pospolity vel Barwinek mniejszy (Vinca minor)

Wysokość 10-15 cm
Kwitnienie IV, V, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, zacienienie
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój płożący

Barwinek pospolity vel Barwinek mniejszy (Vinca minor), to wieloletnia, zimozielona, płożąca krzewinka. Dorasta do 10-15 cm wysokości, jednak bardzo gwałtownie się rozrasta, tworząc przepiękny niebiesko-zielony dywan. Jego zaletą jest bardzo długie kwitnienie. Barwinek pospolity kwitnie od kwietnia do sierpnia. Wytwarza kwiaty pięciopłatkowe, fioletowe lub niebieskie, które pięknie dekorują wzniesione pędy krzewinki. Liście barwinka są błyszczące, skórzaste, zimozielone, całobrzegie, w kształcie elipsy, barwy ciemnozielonej. Liście są ozdobą krzewu przez cały rok.

Barwinek pospolity często sadzony jest w parkach, ogrodach, świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa na powierzchniach pod dużymi krzewami i drzewami. Krzewinka może być ozdobą skalniaków, rabat, cmentarzy.

Uprawa barwinka pospolitego

To łatwa w uprawie roślina zadarniająca. Stanowisko dla niej powinno być półcieniste i cieniste. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Krzewinka odporna jest na niskie temperatury, jednak na czas silnych mrozów należy zabezpieczyć roślinę okrywając włókniną. Barwinek pospolity rozmnażany jest przez sadzonki pędowe i przez podział. Do gruntu sadzimy go od marca do maja i od sierpnia do września. Świeżo posadzone krzewinki wymagają regularnego podlewania, starsze osobniki doskonale znoszą okresowe przesuszenie, wystarczy je podlać obficie raz na jakiś czas.

Barwinek pospolity nie potrzebuje regularnych cięć, jednak jest to roślina ekspansywna i mocno się rozrasta, więc możemy spokojnie przyciąć roślinę, najlepiej wiosną, wówczas gwałtownie się regeneruje. Krzewinkę możemy zasilać w okresie raz na 3-4 tygodnie, nawozem do roślin kwitnących, chociaż nie jest to konieczne. Barwinek pospolity jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, choroby i ataki szkodników. Cała roślina jest lekko trująca, a kontakt z jej sokami może wywołać reakcje alergiczne.

Do najpopularniejszych odmian barwinka pospolitego należą:

  • ‘Ralph Shugert’ – odmiana o niebieskich kwiatach i biało-zielonych liściach
  • ‘Illumination’ – odmiana o niebieskich kwiatach i żółto-zielonych liściach
  • ‘La Grave’ – odmiana o lawendowych kwiatach

Fot. główna: WikimediaImages/pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału